Съвети за начинаещи готвачи.
Илиян Илиев™ - майстор
Много добре стои на агне. Тук му викат мента.

Не винаги слагам, но е за предпочитане. Правя малки джобчета с ножа в месото. Колкото да се пъхне едно листо. 7-8 такива и става за чудо и приказ. :drinkers:
filmatoplo - майстор
Вчера така :drinkers: днес така #-o - :lol:
Тани - модератор
Илиян Илиев™ написа:
Много добре стои на агне. Тук му викат мента.

Не винаги слагам, но е за предпочитане. Правя малки джобчета с ножа в месото. Колкото да се пъхне едно листо. 7-8 такива и става за чудо и приказ. :drinkers:
Ментата и джоджена са две различни растения :wink:
Илиян Илиев™ - майстор
Знам, че по принцип са различни, но май са от едно семейство. Тукашната домашна мента е нещо средно между дивата и нашия джоден та за това така съм писал по-горе.

Явно баш джоджен няма тук или поне аз не съм виждал. Даже и чубрица не съм виждал, та си нося от България.

п.п. Май се въргаля нещо българско из фризера, та за свети Илия ще допълня темата със снимки. :-D
MMIel - специалист
Тани написа:
Илиян Илиев™ написа:
Много добре стои на агне. Тук му викат мента.

Не винаги слагам, но е за предпочитане. Правя малки джобчета с ножа в месото. Колкото да се пъхне едно листо. 7-8 такива и става за чудо и приказ. :drinkers:
Ментата и джоджена са две различни растения :wink:
първото се води mentha piperita - Peppermint, а второто е mentha spicata - Spearmint. Все е мента, но наистина са различни растения :) Пиперитата е с по силен аромат и натрапчив вкус. Каквото и да сложите все си става прекрасно агнешко. Дроп-сърма без гюзум не е дроп-сърма. Потекоха ми лигите от сутринта. :)
egomen66 - майстор
СПОДЕЛЕТЕ НОВИ РЕЦЕПТИ ЗА АГНЕШКО , ЧЕ МУ ИДВА ВРЕМЕТО . :supz: Да жив не малко темата :tonqe:
crez - майстор
Агне под връшник. Цяло агне 10-15 кг.За плънката (дроболината) агнешки дреболии може два комплекта,лук,ориз,гъби,пресен джоджен, измити сварени и нарязани на ситно. С плънката се напълва агнето,намазва се с олио и готова подправка за печено агне. Изкопава се трап с размерите на тавата за печене, пода и страните се облицоват с огнеупорни(може и обикновенни тухли), трапа се опалва със силен огън в течение на 2 часа, до побеляване на тухлите, изрива се жарта от пода. Агнето в тавата се покрива с памучна влажна кърпа с малък пласт сол отгоре налива се много малко бира, слага се в трапа. Трапа се покрива с връшника(дебела ламарина с размери равни на външния му диаметър), с предварително накисната и разбъркана глина се замазва в края контактуващ с тухлите от трапа. Върху ламарината се запалва огън и така 4 часа. Огъня трябва да не е много силен, като отвреме навреме се почиства пепелта от ламарината. След като се извади прегорялата кърпа със солта се отстранява и с черпак агнето се полива с течността от тавата. :partyman: :drinkers:
Илчо Илиев - майстор
Да кажа и моята рецепта, макар,че я ''откраднах'' преди 25 г. от едно врачанско село....
Агне 25кг(живо)
Гъби-2-2,5 кг
Карантията
Ориз 200-250гр
Джоджен(юзъм)-250-300гр
Лук сух-1кг
Лук пресен-10 връзки
Чесън сух -5-6 глави
Чесън пресен-2-3 връзки
Чер пипер-1-2 пакетчета
Червен пипер-2-3 с.лъжици
Сол-200-220гр
Олио 1л
Бира(за агнето,другата после)-1-1,5 л

Плънката се прави на два пъти...т.е. гъбите с половината лук и половината подправки и зелении се запражват до готовност за ядене,отделно се запражват половината лук,чесън и подправки с карантийката, като всичко освен черния дроб се сварява, той се слага в края на пърженето, нарязан на кубчета,трябва само да побелее..Ориза се раздува отделно в бульона от варенето на карантийката в съотношение 1,5-2 /1....
Така направените неща се смесват и ако има нужда от сол се добавя

Агнето се осолява и напълва с плънката,слага се в тава,на чието дъно са сложени пищялите и няколко пръчки, да не опира агнето на дъното, намазва се с част от олиото, половината чесън се слага в тавата и се налива бирата покрива се с булото, а от горе с фолио, ако тавата си няма капак(аз си направих на моята),пече се в добре опалена пещ поне 3,5 ч....

Малко объркано го обесних, но майсторите ще се сетят кое как е...
Имах голям мерак да приготвя такова агне на едни колеги,но....не ми гласуваха доверие и съсипаха едно прекрасно агне :axe:
ZMeyGorianin - майстор
А някоя идейка за агне/яре на чеверме? Купих си машинка да върти шиша и имам представа горе/долу какво се прави, но сигурно има тънкости дето не ги знам. Добитъка ще бъде 8-10 кг. чисто.
teon - специалист
...миналата година опитах агнешко в което е сложено за подправка и клонка Розмарин...подправката не е много традиционна за нашата кухня и има силен аромат,но ако не се прекалява с нея- предава много изтънчен вкус на ястието :tonqe: ...

Тема "Агне по моя рецепта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: