• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Съвети за начинаещи готвачи.
gogo7777 - майстор
Ай стига бре, спирам да я бера тая гъба. Все си мислех, че няма отровен двойник и съм я брал и ял с тонове дет се казва. Аз не познавам гъбите и бера само определени видова, за които съм сигурен и ги знам. Не мога да сбъркам печурката, манатарката, пърхутката, рижинката, масловката, челадинката, пачия крак, коралката, майската, кифлата и до сега сърнелата. За изброените има ли нови /до сегашните ги знам/ отзиви за опасни двойници. Познавам уж и други, ама не съм сигурен в тях и като не съм с гъбар не ги пипам.
КИМИ - специалист
Японците си имат риба-балон, руснаците- руска рулетка,
ние тука да не сме по-назад- берем гъби с неразличими двойници-
важното е адреналин да има. :-D
Mega - специалист
Ето и една статия за смъртоносното отравяне със зелена и бяла мухоморка. Втората част на статията им описана също толкова отровна гъба - Отровна галерина.

http://manatarka.org/article4/%D1%81%D0 ... %BD%D0%B5/



... не искам никой да плаша, просто споделям какво ми сподели човека.
Последна промяна от Mega на пон окт 13, 2014 9:01 pm, променено общо 2 пъти.
ivanovbg - майстор
Абе по добре да умрем от гъби, отколкото от удар, като петия мъж на Пена Гъбарката. Поне няма да сме гладни :wink:
КИМИ - специалист
Трябва закон за забрана на гъбарството, напоследък жертвите надхвърлят тези от катастрофи.
Сериозно го мисля.
hidrazin - майстор
На този принцип тогава трябва да забранят ракията и виното. Никой никого не кара насила да яде гъби.
Пък и в магазина има култивирани. Който го е страх - да си натиска парцалите и да яде полуфабрикати от близката бакалия.
:partyman:
iivanov - майстор
Преди няколко дни ходихме с дядото в гората за дръвца,та се нагледах на гъби. Без проблем разпознах зелената мухоморка,но налитайки на група сърнели ,дядото каза,че са двойници.На големина са като сърнелите, както и формата е сходна.Гуглата е някак си по-сива и отдолу няма пръстенче. Иначе беше фул с масловки ,както и някакви червени гъби, които обяви за ядливи,но не бил ги брал.
filmatoplo - майстор
Първо честит празник, всяка година бера Сърнели, и мога да кажа че има промяна в тези гъби, ако се съмнявате ги изхвърлете.
манихеин - специалист
От няколко сезона не бера сърнела. В България някак си е попаднала и се разпространява Chlorophyllum molybdites, която е отровен двойник. Трудно ги различавам една от друга!
п.п. Сега видях, че по-горе Mega е писал за това!

Изображение
hidrazin - майстор
Е отровен. Колко да е отровен? Драйфане и оси...ране на всичко наоколо. :-D
:partyman:
П.П. Тоя двойник има зеленикави спори. Младите екземпляри са почти неотличими от сърнелите.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Ядливи гъби и манджи с тях ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: