Съвети за начинаещи готвачи.
siskory - специалист
Тази рецепта е на моята прабаба която все още е жева дай боже и за напред само че вече не може да приготвя гюзлемите и когато ги правя аз ме следи и дава наставления :) така трабват ви
1кг брашно
сол
вода
сиренце
1с.л маргарин

така от брашното, водата и солта замесвате тесто не много върдо, правите топчици колкото топче за пинпонг нореждате в тава покривате с кърпа и оставяте така за час. След това разточвате топчето на тънка кора поръскате в средата натрошено сиренце една много малка бучка маргарин след което което листа се сгъва на плик и се пече върху сач, слид като направим това с всички топчета и ги изпечем гюзлемите се нареждат в плаке и се заливат с солен р-р /на ч чаша вода супен лъжица сол/ заливат се обилно с сиропа и се оставят да престоят 3-4 часа да се напоят след което са готови за консумация. Стават невероятни пробвайте. :wink:
ARTU - специалист
Моята баба (Бог да я прости!) ги правеше с масло и не беше чувала за маргарин.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Кои години? Маргарин има от памтивека :cry: . В соц-а, ценово разликите си бяха гоолемшки. Само който сам си биеше маслото или дайбожевсекиму го имаше от "работа" готвеше с истинско масло.
Наще гюзлемета са от многолистно тесто. Голямо месене и точене.
Това със сиропа ме заинтригува. Ще опитам назима, дано има време.
Я давайте още позабравени рецепти!
Ако слушкате ще пусна на баба кифличките с бяло вино.
siskory - специалист
така и баба ги правеше с масло тъй като тя е жена от село и сами са си правели, винтерес на истината и тя не е привърженичка на маргарина но за икономия няма как :-D ако искате може и да ви дам рецепта за празеник
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Баш му е време! Давай!
crez - майстор
siskory написа:
Тази рецепта е на моята прабаба която все още е жева дай боже и за напред само че вече не може да приготвя гюзлемите и когато ги правя аз ме следи и дава наставления :) така трабват ви
1кг брашно
сол
вода
сиренце
1с.л маргарин

така от брашното, водата и солта замесвате тесто не много върдо, правите топчици колкото топче за пинпонг нореждате в тава покривате с кърпа и оставяте така за час. След това разточвате топчето на тънка кора поръскате в средата натрошено сиренце една много малка бучка маргарин след което което листа се сгъва на плик и се пече върху сач, слид като направим това с всички топчета и ги изпечем гюзлемите се нареждат в плаке и се заливат с солен р-р /на ч чаша вода супен лъжица сол/ заливат се обилно с сиропа и се оставят да престоят 3-4 часа да се напоят след което са готови за консумация. Стават невероятни пробвайте. :wink:
Може ли едно уточнение, водата с която се забърква тестото е т.н"пепелява вода" Предишната вечер заливаш две шепи ЧИСТА дървесна пепел от печката с 1л. вода и разбъркваш, на сутринта отливаш бистрата вода и изхвърляш пепелта. Гюзлемите стават хрупкави много по вкусни (не мога да обясня хим.въздействие на пепелта в/у водата, но има ефект). Така ги правеше моята баба.
siskory - специалист
благодаря ти за идеята не я знаех но може да пробвам чувал сам за използването на тази вода за други рецепти отново ти благодаря :)

Тема "ГЮЗЛЕМИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: