• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
Съвети за начинаещи готвачи.
Благородна плесен.
Единственият път, когато правих, ми се получи.
timo1 - специалист
нед ное 26, 2023 6:08 pmStefan2000 написа:
Искам да ви питам, от какво се получава бялото по обвивката на някои луканки и суджуци?
Помня че навремето почти всички бяха така, но сега са по рядко, главно скъпите.
Фует от Лидъл,люпиш го и слагаш обвивката в хладка вода и след тва с водата напръскаваш мезето.
И аз утре ще взимам че времето ни изненада и цял ден с тва се занимавам. :yawinkle:
https://postlmg.cc/jWZF4Vg9
Последна промяна от timo1 на нед ное 26, 2023 8:30 pm, променено общо 1 път.
Stefan2000 - специалист
Значи искаш да кажеш, един вид да прехвърлим спорите на плесента.
Това влия ли на вкусовите качества?
Утре и аз ще купувам месата.
timo1 - специалист
нед ное 26, 2023 8:14 pmStefan2000 написа:
Значи искаш да кажеш, един вид да прехвърлим спорите на плесента.
Това влия ли на вкусовите качества?
Утре и аз ще купувам месата.
Пръска се отвън по обвивката,не в пълнежа.
Stefan2000 - специалист
Да, това го разбрах. Благодаря Ви!
MamaMy - майстор
До колкото знам от нашите, тази плесен предотвратява гниенето и е нещо като салицила. Другия вариант за стерилизация е опушването.
hidrazin - майстор
нед ное 26, 2023 8:14 pmStefan2000 написа:
Значи искаш да кажеш, един вид да прехвърлим спорите на плесента.
Това влия ли на вкусовите качества?
Утре и аз ще купувам месата.
Точно! Плесента е благородна, Penicillium Nalgiovense или казано по нашенски Пеицилин. И не няма проблем да се консумира (ако е бяла).
Самата плесен предпазва мръвката от развитието на други плесени които хич не са полезни ще развалят мръвката.
Заразяването с благородна плесен е лесно. Събираш кожички от такава побеляла луканка.
Накисваш ги във вода за една вечер при стайна температура. Към водата прибавяш по чаена лъжичка захар на литър.
Захарта е за да има какво да яде плесента и да се размножава. Става и без захар, само с накиснати кожички но тогава плесента е по-малко.
На другия ден с водата пръскаш, мажеш или направо потапяш луканките.
Успех!
:partyman:
Stefan2000 - специалист
Днес взех месото. Обезкостени свинска(10лв) и телешка(16лв) плешка, 2:1 +10%солена сланина от вкъщи. Свинското го смляхме на място, а телешкото го отнесох цяло, за да го изчистя от ципите. После него и сланината млях на ръка с мелачката 10.
Омесих с подправките и солта и захарта, според съветите от рецептите. От мен дадох и малко мащерка. Сега отлежава.
Опасявам се да не ми пробутат много тънки чравца, като за карначета. На пазара ги продават в кутийки по 10м., та не знам...
Stefan2000 - специалист
Така, първите ми наденици ли ще са, луканки ли, вече са напълнени. След първото черво, им хванах чалъма на пълненето. Диаметъра стана като на сарфаладите по магазините.
Доста бавен процес. Може би и решетката ми е ситна, 4мм.
В тази връзка, кой диаметър отвори е за предпочитане? И за какво служат решетките с бъбрековидни отвори?
hidrazin - майстор
чет ное 30, 2023 9:09 amStefan2000 написа:
И за какво служат решетките с бъбрековидни отвори?
За каквото си решиш.
Основно за едросмляно месо. Има такива деликатесни колбаси с едросмляно месо.
Другото за което се използват е за пълнене на колбаси с вече смляно месо (кайма) и да не се мели допълнително.
Ако вече готовата кайма я прекараш още един път през решетката с която си я правил, каймата ще стане още по-ситна което е нежелателно.
:partyman:
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

Тема "Въпрос за суджук, луканка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: