• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
cakev79 - специалист
Здравеите.Последните години позагърбих рибата по обясними само за мен причини,но мн обичам осослена или пушена скумрия.Та въпроса ми не е как става,аз и без това си я прававя.Като чистя рибата в някои намирам хайвер,а в някой нещо бяло но със същата форма като хайвера.Какво е това нещо,мас или ......
torbalan - Дървен философ
хайвера са яйцеклетките...
а бялото е онова, дето произвежда нещата, дето оплождат яйцеклетките...
демек на мъжката скумрия достойнството ;)
escutcheon - специалист
Тия с хайвера са момиченцата, а това "другото" е на момченцата :lol:
cakev79 - специалист
има го и този момент ама не бях сигурен,та затова питам
atanasov2004 - специалист
Колега разкажи как приготвяш солена и съответно пушена скумрия.
Ако не е тайна де,или не те мързи :-D
cakev79 - специалист
Първо чистиш рибата.Аз махам и главите.Ако са по големи рибите ги разцепваш по малко и от към гръбната част.Запълваш корема и разцепите със сол и слагаш в халадилника в торбички.След 4-5 дена са готови.Една я бях забравил повече от месец.Получи жълтокафеникав цвят като опушената на магазина и беше мн сладка.За опушването импровизираш.След като е осолена и престояла.Намираш подходяш съд и опушваш със мокри стърготини,шипарки и т.н.
piron45 - майстор
По добре е веяна скумрия ,става чудесно.Рецепта :
Взема се изчистена скумрия с главите, слага се в голям съд като се поръсва с морска сол отвсякъде и се оставя да престои 24 часа.След това се изтръсква от солта и се връзва за опашките с конец. Закача се да виси на проветриво място и след около месец имате чудно мезе. Аз си слагам всяка есен по двайсетина килограма . Откачаш от конеца и режеш на филийки, има страхотен вкус.
jameson_2001 - специалист
Тази рецепта на колегата е наистина страхотна,баща ми много обича скумрия по този начин.Рецептата е семпла и в същото време с вкусен краен резултат.
rockwall - майстор
моята рецепта е от потомствен черноморски рибар:

скумрия или паламуд 500-600 гр рибата

12 часа в морска сол, измиване на солта и 24-48 часа висене на студена тераса, за да изсъхне - после във фризера или на масата

Ако е замразена, са нужни 1-2 часа, за да се поотпусне. Реже се докато още е твърда и се поднася докато е студена

С тези топли зими я има, я няма 1 месец студ
шоп - майстор
Ей хора... направо ми поптекоха лигите. Спомих си времоето когато бях 5-6 годишен хлапак и дядо ми така осоляваше и вееше скумрията под навеса. После вадеше острото ножче от джебето си и дялкаше. Мммм.
Веднага отивам на борсата да си купя 10-20 тлъсти скумриики. След месец ще коментирам какво се е получило, и дали е останало.:-)
  • 1
  • 2

Тема "въпрос за скумрия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: