• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Съвети за начинаещи готвачи.
ArturDent - Почти Безобиден
Писна ми от теми за боб, кисело зеле и т.н.
Как се прави пастърма ?
Имам някаква представа за филе "Елена", или бут по еленски, но за партърма - никаква.
Дайте идеи, пък аз ще се пробвам, снимам и пиша тук резултата.
ebahti - майстор
Глей сеа,купуваш тел. шол като гледаш у него да нема жили и ципи,ако има-ги премахваш. По добре е по големшка мръвка около кило и дебела 3,4 пръста(става и със свински врат) слагаш я в некъв съд и покриваш обилно със сол-да не се вижда мръвката.Така стои 5 дена,после я измиваш от солта и я киснеш 24часа у вОда да се поизкисне от солта,може да смениш водата 1,2 пъти а и 2 дена да стои не е грешно(зависи колко солено едеш) некои затискат мръвката за неколко часа с нещо тежко да се изцеди убаво водата...ама аз не го правя После импровизираш с некво сосче и подправки,навръвваш я с един канап и на студено и проветриво место я провисваш да съъне....към 4тия ден аз почвам да я пробвам и помезвам,ама става готова поне на 2 седмици :wink:
ЧефоС - специалист
Най-добрата пастърма е козята. Взема се шарено месо. Прави се саламура със сол. Възвира се, и се потопява мръвката поне 10 минути. След това се окачва на конец за съхнене. След една седмица на проветриво място е готова за червено вино. Мммммммммммммм.......
rum_sz - специалист
С приятна компания и хубаво винце,последните две рецепти са пробвани с положителен резултат. :) :) :)
pavkatay - майстор
Ето една снимка в реално време :-D .
Това е свинска рибица приготвена по рецепта за пастърма. На мен ( а и на всички,които са го опитвали ) ми харесва.
Ето и рецептата :

'Телешки шол (нарязан на ивици с дебелина не повече от 7 см) се поставя в саламура в съотношение 80 гр. сол на 1 литър вода. Престоява 7 дни в хладилник или в помещение с температура до 8 градуса. На седмия ден се изважда и се обезсолява в продължение на 4 часа в голям съд под течаща студена вода. Изважда се от водата пронизва се от единия край с дебела връв и се оставя да се изцеди в за около час. Изцеденото вече месо се поставя между две дъски и се пристяга здраво с широк, стегнат ластик. След 24 часа се освобождава и се намазва обилно от двете страни (по възможност с четка) с подправка за пастърма, приготвена по следния начин:
3 пълни супени лъжици червен пипер, 20 гр. сол, 2 гр. захар, 1 чаена лъжица риган, 1 чаена лъжица сминдух, 15 зърна ситно смлян черен пипер, 15 зърна счукан чимен, 6 скилидки пресован чесън, прецедения сок на средно голям лимон и 50 гр. червено вино. Всичко това се разбърква в подходящ съд, като към сместа се добавя постепенно бяло вино до получаване на еднородна смес с гъстота на рядък сос.
Намазаното с подправката месо се закача да съхне на проветриво място в продължение на 24 часа, след което отново се поставя между дъските и се пристяга с ластика. Стегнато престоява още едно денонощие, след което се освобождава и се оставя да съхне. Може да се консумира още на четвъртия ден. '
Пробвал съм доста рецепти,но тази е много добра - няма опасност от пресолено или недоосолено месо. Пробвал съм я с телешко, сърнешко, магарешко, свинско, козе,патешко(филе от гушени патици) и месо от див заек. Мисля, че пастата с ,която се маже месото преди сушене е тайната на тази рецепта :) .

Прикачен файл

P1010005.jpg
P1010005.jpg (118.54 KиБ) Видяна 10841 пъти
ArturDent - Почти Безобиден
Благодаря на всички отзовали се. Само едно питане.
Пишете - проветриво и студено място. Навън сега (през зимата) става ли ?
svetliopi44 - Чирак...
Миналата година и аз пробвах със свинските сърца ,,, стана чудо ...нйкой не позна какво е месото...
Татко бог да го прости е правеше с телешки и ставаше също много хубава... .
ebahti - майстор
ArturDent написа:
Навън сега (през зимата) става ли ?
Става,само гледай да не я накълват птици
ArturDent - Почти Безобиден
ebahti написа:
Става,само гледай да не я накълват птици
На-много и те да станат за мезе !
Последна промяна от ArturDent на нед дек 19, 2010 7:07 pm, променено общо 1 път.
pavkatay - майстор
ArturDent написа:
ebahti написа:
ArturDent написа:
Става,само гледай да не я накълват птици
На-много и те да станат за мезе !
Не става.
Това ,което е на снимката вися 4 дни на терасата и беше все влажно и лигаво. Внесох го в стаята и на ТЕЦ-а го докара до положение за консумация на 2-рия ден- после го съхранявам в хладилника. И друг път съм итвал на терасата -резултата е все същия.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Туршии, боб, кисело зеле, дайте да си поговорим за Пастърма!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: