• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Съвети за начинаещи готвачи.
filmatoplo - майстор
Здравейте , сега е сезона на гъбите при нас , цяло град в гората :wink: събират Манатарки , и моя син събрал , аз май не ги познавам тези които той донесе , ама приличат .Отдолу жълти , отгоре кафеви , имат и пънче по светлокафяво .Брал съм манатарки но бели отдолу :? , та жената започна да ги готви -да ям ли :? :-D .Нека който познава ядливи гъби да показва нагледно , аз познавам само Печурка (Полянска) , Сърнела (Кукумар ) и уж Манатарка :-D .
hidrazin - майстор
При разрязване посинява ли? Има видове ядливи манатарки, които посиняват но са ядливи. Не се препоръчват за неопитни гъбари.
Двойникът 0 Дяволската гъба също посинява. Основни правило - не се консумират гъби, в които човек не е 100% убеден че са ядливи.
:partyman:
filmatoplo - майстор
Тези не бяха посинели [-X , утре ако пиша значи всичко е ок :lol: .
манихеин - специалист
Не си играйте на гъбари, ако не сте! Бера повече от двадесет години. НИКОГА не ям гъба, брана от друг, ако
ще и дядо Гъбарко да е! Основно правило - винаги оглеждам в радиус от около метър около гъбата какво има. Гъбарите не умират от двойници, а от това, че берат ядлива гъба, която расте върху мицел на отровна. Така че - има ли отровна гъба - било прясна, било следи от стара гъба, било каквото и да е - на метър от тази, която се каните да откъснете (рязането убива гъбите!), въобще не я докосвайте! Има и още един проблем - гъба, расла върху стрихнин, оставен от "ловджии". Там вече няма как да се предпази човек...
професионал - специалист
манихеин написа:
(рязането убива гъбите!)
Я дай повече за това, моля - знам че е така, но не знам защо?
ivanovbg - майстор
Колега, от мен да знаеш - гъби се ядат яко. Има някои от страх само хапнат малко и ако са отровни ...цяла смърт гладен :lol: :lol: :lol: Така че се наяж добре, пийни добре и каквото сабя покаже. Да ти е сладко и наздраве! :partyman:
hidrazin - майстор
Това за смесването на мицелите между отровна и ядлива гъба въобще няма да го коментирам. Нелепо е.
За стрихинина - митове и легенди. Носят се като партенки от десетилетия. Възможно е и да е имало такъв случай, но поне аз не знам да е документиран такъв . Та това за стрихинина си остава от вида - "Една жена казала..." Още повече че стрихинина е забранен от много години. Нито се произвежда, нито се внася. Не знам как стои въпроса с този за медицински цели. Но там са ампули със стрихинин нитрат в мноооого малка концентрация.
Да, гъбите абсорбират от почвата много вещества. Ако има тежки метали, отровни химикали ... е твърде вероятно да ги абсорбират. По тази логика може и с уран да се накльопаме. Стига гъбите да са расли върху уранова руда. :-D На този принцип никога не трябва да ядем диви гъби. :?
Разбира се не трябва да се берат безразборно и отвсякъде гъби. Аз примерно не бих брал такива около Кремиковци, Оловно-цинковия завод, сметища... :shock:
Берат се гъби които познавате изключително добре, сигурни сте в тях и някой друг с голям опит ви е показал. По картинки и с Интернет не става. Едно е на картинка, друго е на живо да видиш гъбата, къде расте, особени белези... И както казах - при най-малко съмнение не я консумирайте.
Гъбите които бера ги оглеждам внимателно още при брането - бърза работа нямам. Ако някоя леко ме съмнява, въобще не я бера. После в къщи правя повторно сортиране и преглед. Понякога се случва да изхвърля и голяма част от набраните гъби - червивите, с неправилна и ясно изразена за вида форма, застарели, или ако ме усъмнят по някаква причина. Тук лакомията и да ти досвидее да изхвърлиш няколко гъби може да ти изиграе лоша шега.
От всички отровни или условно отровни гъби опасни са видовете мухоморка и по-специално зелената и бялата. Те сравнително лесно се бъркат от "новобранци" и още по-лесно от "опитни" и "дългогодишни" гъбари - "най-големя гъбар умира от гъби". И то защото стават много самонадеяни.
За останалите отровни гъби - някои от тях просто си крещят че са отровни, като червената мухоморка, бясна гъба. Други имат неприятна миризма и вкус. Също така част от останалите отровни гъби се свеждат до болки в корема и "дрисливи" гъби.
Общо взето бера няма и 10 вида гъби. Само тези които познавам и са ми показали други хора, които знам че ги берат и консумират от години.
Да ви е сладко! Сега чакам да дойде сезона ма ушичките (ветрогонова гъба). Ммммм....
:partyman:
манихеин - специалист
Да е жив и здрав всеки, който си мисли, че дългогодишните гъбари трева са пасли, та са се натровили, 'щото, разбираш ли, някак недоскив, та не видяли, че берат отровна гъба. Пък и кой оглежда повторно гъбите, преди да ги сготви, всички гъбари, та и дългогодишните, направо хвърлят в тигана и плюскат! Повтарям - отравянията стават при бране на ядлива гъба, расла върху мицел на отровна гъба и придобила някои от качествата й, или при бране на гъба, расла върхи почва, върху която е имало отрова, подхвърлена от ловджии! Не пожелавам никому да се увери сам в това. Лично аз съм спал и повръщал три дни от рижика! От съвсем обикновена, ядлива рижика. И не, не беше мъхнатка/отровна млечница, рижика си беше, различавам ги прекрасно! Но около рижиката беше пълно с пантерка...
професионал написа:
манихеин написа:
(рязането убива гъбите!)
Я дай повече за това, моля - знам че е така, но не знам защо?
При среза на гъбата остава част от пънчето. То започва да загнива, като гниенето продължава надолу и уврежда мицела. За да не се получава това, гъбата се хваща за основата на пънчето и се завърта внимателно, след което мястото, на което е била, се запълва с почва.
Теди - специалист
Вчера ги набрах по Трънския балкан и вечерта сърнелките влезаха в две тави с масло и бира, а пачия крак с масълце и лук бяха почти ликвидирани. :-D :prayer: :drinkers:

Изображение

Изображение
ivanovbg - майстор
filmatoplo написа:
Тези не бяха посинели [-X , утре ако пиша значи всичко е ок :lol: .
Явно не си имал късмет. :shock: Дано поне си се наял добре. :cry:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Ядливи гъби и манджи с тях ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: