• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18
Съвети за начинаещи готвачи.
Теди - специалист
Щом има за вино, нека и за най-популярната напитка да има такава. В стил "Направи сам" повечето в този раздел си правим бъркочи, па да се питаме и фалиме тука. :-D
Тази година (тоест миналата вече) направих двоен препек гроздова и след разреждането и до 48° (с горнобанска минерална) напълних едно буре 55л. При втората преварка сложих в казана буркан домашен мед който я прави по-блага и с далечен привкус на мед. Два бидона с джибре и един с винена кал останаха за напролет не искаха да ферментират и ги отебах.
Вече я подпуках и съм много доволен от резултата, догодина пак по същата рецепта. Мераклия съм да пробвам със сакъз, преди години пих такава и много ми допадна. :)
Mega - специалист
Знам, че масово слагат кориандър в казана, но аз я правя чиста. ;)
stamenov1 - специалист
Ето един сканиран стар учебник за ракии и казани.
http://dox.bg/files/dw?a=b6f6e409dc
Теди - специалист
Благодаря stamenov1 =D>
Аз по този материал карам. http://dox.bg/files/dw?a=fa478a2cb6
Кориандъра за какво се слага?
Mega - специалист
Кориандера го слагат в казана при варене. Давал по-мускатов вкус на ракията и била по-мека. Така поне казват.
Stefan_62 - майстор
Mega написа:
Кориандера го слагат в казана при варене. Давал по-мускатов вкус на ракията и била по-мека. Така поне казват.
Вярно е, но се слага само на джибров или винен материал. Аз винаги слагам, получава се мускатов вкус/става като "Бисерна ракия"/, пропорцията е три пакетчета кориандър на зърна на 100-120л. казан. Пробвай Теди и ще видиш за какво става на въпрос. :partyman:
Теди - специалист
И с кореандъра ще се пробва, на есен мисля мускатова да си направя. Брат ми вари от жито и после с оцветители и ароматизатори я докарва на купешка. :lol:
neillmakoli - специалист
Миналият сезон и аз сварих почти 50 литра гроздова ракия.
На капака на казана слагам мед, освен това в джибрето слагам липов цвят, комбинацията от двете осигурява аромат и мекота на ракията.

Това с кориандъра ми стана интересно, ще пробвам да сваря ракията с него пък да видим какво ще се получи.

Ако не ми хареса ще я дам на вас да си я пиете :-D :lol: :mrgreen: :partyman: :lol:
Теди - специалист
Значи слагай смело :-D
valentor - специалист
Хъм , като вземем предвид, че варенето на домашна ракия не е ПРЕДВИДЕНО в законЯ , нека все пак кажем , че последния рубеж за прекрасна домашна течност е отлежаването, за повече от 4-6 месеца, в ,ЕДИНСТВЕНО и САМО , дъбово буре.
"Казва се" , че за този период всякакви неправилни алкохоли се сублимират/преобразуват поради мембраната известна като дъбова дъска, дъга на бурето де, и взаимодействайки там тези спиртове с кислорода от въздуха/окисление/ и извличайки ванилови съставки ,от същата мембрана/дъска ставало , и СТАВА !!! сходно , или ПО-ДОБРО , от шотланско-ирланското.
Та -ДЪБОВО БУРЕ.
Вярно, че ще се дадат едни парички, а резултатът си заслужава.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18

Тема "Ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: