Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ZMeyGorianin - майстор
Пуснах тази тема в Градина защото имам някой съмнения! Купих преди години къща на село на 62г. в момента. Основите са от дялан камък нагоре тухла отвън ,кирпич от вътре. Към лицевата страна има плочник, който още тогава беше разбутан и мърдаше, като предния край към пръста се беше смъкнал/ наклонил/. Това го отдадох на външната "чешма"- една тръба с кранче, а водата се стича пред плочките и е вечно подгизнало. На ремонта всички плочки/ мозаечни/ бяха махнати, мястото трамбовано и залято с тънък бетон/ без армировка/, като наредихме плочките обратно още преди да е стегнал. Чешмата иззидахме с отделна канализация.Една година след това всичко беше ОК. После плочките започнаха пак да хлопат и да се слягат. Сега, до основите на къщата има засаден асмалък на годините и. Преи 4 г. измръзна, но корена е жив защото пусна издънки и тази есен набрах към 50 кг. грозде. Въпроса ми е колко са дълбоки корените , разпростират ли се на широко и може ли те да ми надигат плочките въпреки бетона?
Последна промяна от ZMeyGorianin на нед ное 08, 2009 6:22 am, променено общо 1 път.
laki1968 - специалист
всичко може,оня ден комшията вика багер да извади 1 липа с корените щото беше почнала до му пука къщата
rulom - модератор
Това за корените е вярно.Някъде из форума се дискутираше преди време кое дърво каква коренова система има и на какво отстояние от къщата трябва да се сади.
Мисля, че higro беше пуснал инфото.
tysonlkr - специалист
Да това с корените на дървета като липа и черница (дуд) е така. Но човека пита за лоза (асма) :roll: За асмата несъм чувал да имат чак такива големи коренови системи. Често съм срещал около асмите да са поставени плочки или цимент изобщо не са мръднали, даже и мястото около асмата не е и много голямо 30х30см.
Според мен проблемът ти идва някаде от другаде :?

Тема "Какво ми надига плочките" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: