• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
Ми мести го и прехвърля матриала за да извади готовата продукция.
Тя пък е най-отдолу. Най-горната още не е "втасала".
Така полуготовата отива най-отдолу и се затрупва с новия матриал и има възможност да втаса по-бързо.
Затова е добре да имаш два компостера.
Иначе трябва да извадиш горния слой, да вземеш готовия тор и пак да върнеш горния, не втасал слой.
Просто печелиш хамалогия и труд. Има си и указания как се "реди" компостер - кафяво, зелено, кафяво, зелено...
:partyman:
angelfilev - специалист
hidrazin написа:
Ми мести го и прехвърля матриала за да извади готовата продукция.
Тя пък е най-отдолу. Най-горната още не е "втасала".
Така полуготовата отива най-отдолу и се затрупва с новия матриал и има възможност да втаса по-бързо.
Затова е добре да имаш два компостера.
Иначе трябва да извадиш горния слой, да вземеш готовия тор и пак да върнеш горния, не втасал слой.
Просто печелиш хамалогия и труд. Има си и указания как се "реди" компостер - кафяво, зелено, кафяво, зелено...
:partyman:
Точно така.
При мен компостера представлява една рамка с капак, без дъно.
С малко зор може да се вдигне, а цялото съдържание си остава.
Доколкото си спомням инструкцията съотношението кафяво/зелено трябва да е както 4 към едно. Това заедно с поддържане на влажност и други изисквания си е работа за мераклии.
Трудно се постига защото в началото на лятото преобладава зелено, а в края кафяво.
Не съблюдаваме и слагаме всичко, което може да се побере, без орехова шума, картофени обелки и месни отпадъци. За около седмица нивото спада, особено в горещините и се отваря място за добавяне.
На две страни долу на компостера има врати за изваждане на долния слой. Това е възможно само ако всичко предварително е раздробено ситно. При моята практика не става.
Есен всичко, което не се побира трупам на камара и покривам с пръст.

Прикачен файл

2015-09-09_104527.jpg
kocetoo написа:
Аз пък се записах в програмата на Столична община за безплатен компостер. Ще разправям след година какъв е ефектът.
До сега компостирането го извършвах в двора, като натрупвах купчините окосена трева върху купчина камъни, които бяха на сянка, за да има въздух, а не само гниене, на пластове с есенната шума и клонки - резултатът бе перфектен ;)
Да добавя - пепелта от барбекютата и пещта също отиваха там. Много добро решение за поддръжката на двора се оказа - така се получи един перфектен алпинеум за няколко годинки, който пое всички камъни от останалата част на двора, украси 3D двора, а и пое толкова много чудещо се къде да се завре количество ненужен материал.
Може ли малко снимки от проекта? Звучи много интересно...
preslav - майстор
Запалих се и аз, спретнах една кошара опитно, чак и дробилка за клони си купих. Смятах го (някъде към 3 кубика) и си викам това няма напълване - от 03.03. тази година до момента компостерът е пълен до горе, а още има клони и треви. Вчера бърках на 15 см. под повърхността - жега е и това ме навява на мисълта, че нещо ще се случва, но времето ще покаже. Сега в духа на направи си сам искам да си направя "бъркалка", казвам направя зщото онези, които гледам на сайтовете на "маркетите" ми изглеждат много аланкат. Мислех си за автомобилна пружина, отрязана и заточена в долния край, а в горния заварен прът с врътка като манивела - приемам всякакви идеи за механизирано разбъркване на компоста.
Изобщо ще съм благодарен за всякакъв споделен опит (освен казаното до момента)!
yanko78 - специалист
Искам да попитам, само с окосена трева ще стане ли компостер, как се развива и след като се стартира, кога може да се очаква резултат? За около декар райграс колко голям компостер трябва? Склонен съм да го купя а не сам да се мъча да го правя, предложение от къде да се вземе, пак ще ми е от полза.
hidrazin - майстор
Само с райграс(окосена трева) не става. Трябва да се редува зелено с кафяво.
Прочети, има много писано в нета...
:partyman:
Andri01 - майстор
Окосената трева се спарва ако се сложи веднага. Трябва да я оставиш разстлана да изсъхне малко.
шоп - майстор
Нека да споделя и аз. Имам към 400м2 трева + 100 ина метра жив плет, дръвчета, храсти и т.н. От няколко години имам два компостера по програма на община София.

В компостерите хвърлям всичко: трева клонки, остатъци от храна, както се вижда от снимките и киселото зеле и туршията от мазето:-) Природата си върши своето. За около година от долната страна има перфектна тор с която си отглеждам билките на терасата ( босилек, магданоз, риган , мащерка), както и всички цветя в саксии, а излишъка отива за торене на тревата. Всичко угнива. Едно време баба ми и дядо ми нямаха компостер, а имаха торище. Същото е.

В тревната площ имам 9 автоматични пръскачки за напояване и една от тях постоянно поддържа влагата в компостерите.

П.П. и накрая: 2 компостера са малко за 400 м2 трева

Прикачен файл

SAM_9170.JPG

Прикачен файл

SAM_9169.JPG

Прикачен файл

SAM_9168.JPG

Прикачен файл

SAM_9167.JPG

Прикачен файл

SAM_9166.JPG
шоп - майстор
Още снимки...

И накрая, компостерите са без дъно и без да съм слагал червеи или да съм давал пари за тях компоста е бъкан от тях. Като тръгна за риба за 5 минути имам буркан със стръв :-D

Прикачен файл

SAM_9172.JPG

Прикачен файл

SAM_9171.JPG
fbr - майстор
Абе мирише си. Имах от дъски, вършеше работа, но миналата година го махнах. Двора ми не е толкова обширен, че да го набутам в някой далечен ъгъл.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14

Тема "Компостиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: