Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Mega - специалист
iivanov, благодаря за отговора. Това (на снимките) се мъча да го индетифицирам трета година.


http://agronet.bg/agro/plant-protection ... idove.html

Сливова оса и Костилкоплодова листна оса (Neurotoma nemoralis L.) са различни гадини.

Това е гадината, има малки вече излюпени, но измряха (на снимките ми по-горе), има яйца, а това черното ги снася. Следя го от години, питал съм и тук за него. Прави всичко в паяжини и не оставя ни едно листо. За ново пръскане последно да не пръскам пак при първа възможност, така ли?
iivanov - майстор
Mega написа:

Сливова оса и Костилкоплодова листна оса са различни гадини.
Уф, чукча писател, не читател. :-D
Честно казано осите никога не са ми създавали проблем.Но пък не пропускам предцъфтежно и следцъфтежно пръскане.Проблем ми създава плодовия червей с неговите няколко поколения.За нурелето , от ябълките знам, че действа ефективно не повече от 20 дни.
hidrazin - майстор
Това черното ако е с жълти крака си е черна сливова оса. Паяжините са от друго.

ИзображениеИзображение

Онази гъсеница от клипа май е от черешова/вишнева оса? Тази дето е линка и казват костилкоплодова листна оса.
:partyman:
Mega - специалист
hidrazin, чукни в Google Neurotoma nemoralis L. и гледай на снимките. Баш това е гадината, от години я дебна. На първата ми снимка е малко гъсениче, излюпено току що. А осата я видях лично как снася тези жълтите яйца.
iivanov - майстор
Мега, на снимката с насекомото, главата ми изглежда черна.А на снимките в гугъла костилкоплодовата листна има жълти шарки.
Но пък в чичо Гошо има много грешки. Трябваше ми известно време да различа ларвата на поповото прасе от тази на майския бръмбар. :-D
hidrazin - майстор
Mega написа:
hidrazin, чукни в Google Neurotoma nemoralis L. и гледай на снимките. Баш това е гадината, от години я дебна. На първата ми снимка е малко гъсениче, излюпено току що. А осата я видях лично как снася тези жълтите яйца.
От снимките дето си дал малко трудно се вижда пък и не съм чак такъв спец по буболечките. Нищо че понякога се опивам да ги въдя с изследователска цел. :-D
Сега като разгледах и това с паяжината ... май си прав че е костилкоплодова листна оса.
http://www.referati.org/nepriqteli-po-o ... 308/ref/p6
Ама и не съм имал проблеми с тях. Поне не помня или не съм забелязал. Пък и гъсениците, и насекомото си мрат от всички инсектициди. По принцип като пръскам, пръскам наред. Така че и да съм имал такива, вероятно съм ги уморил "без да искам". :-D В смисъл че никога не съм пръскал специално заради тях.
:partyman:
bomar - напреднал
Вижте тези схеми:
http://agropal-bg.com/polezno.html
Доста добре е описано.Сполука на всички.
p.v.x - майстор
Имаме НУРЕЛЕ-Д и ТИРАМ 80 ВГ. Дадоха ни ги за предцъфежно пръскане.Забравихме да питаме. Със същите препарати ли да напръскаме следцъфтежно. Става на въпрос за костилкови овошки. :)

Тема "Следцъфтежно пръскане на овошки?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: