Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
gizdo - специалист
Здравйте овощари и градинари,
имам един един въпрос от пишман градинар- овощар (аз самият).
Искам да попитам кога точно се прави следцъфтежното пръскане на дърветата и с какво точно се пръскат? Става въпрос за череши, сливи, джанки, праскови, ябълки и круши? С един и същ препарат ли да пръскам всичко или всеки сорт с различен?
Пръсках един път всички дървета с бордолезов разтвор преди около месец и половина два т. нар. ранно пръскане. Сега преди да цъфнат дръвчетата обаче го подминах това пръскане. Фатално ли ще е и може ли направо да направя следцъфтежното пръскане?
Дайте ми компетентен съвет. Имам голямо желание да си поддържам хубави овошките в градината, но незнам как и тепърва почвам да се уча.
Поздрави и благодаря предварително.
Стефан - майстор
gizdo написа:
... Става въпрос за череши, сливи, джанки, праскови, ябълки и круши? С един и същ препарат ли да пръскам всичко или всеки сорт с различен? ....
Посочените дървета цъфтят по различно време. Следцъфтежно се пръска тогава, когато цветовете започнат да завяхват, и вече няма пчели по цветовете.
Различните дървета се нападат от различни вредители и болести. Има и общи, но има и специфични.

Прасковата се пръска с Дитан М45 или Скор против къдравост. Сливите, особено Стенлей, се напада от сливовата оса. Пръска се с Нуреле, Би 58, Агрия, ....Има още плодов червей, струпясване, мана, и т.н. При всички аз слагам и Купроцин Супер Специал.

Нещата са доста специфични, и не може да се даде еднозначен съвет.
Deo-x - специалист
Може и след цъвтежното пръскане.Ето какво правя аз с градините си,имам череши/ранни и късни/-след цъвтежа когато се обрзуват зрънца колкото грах и листата са пораснали,обикновено пръскам поне 2-3 пъти някъде по средата на май чак до средата на юни с отрова за въшки,черешова муха и други вредители,те са много опасни вредители.След беритбата се пръска пак за въшките до пълното им унищожение,ако не е останало нищо.За отровата използвам с Децис 2.5 ЕК,Карате 5 ЕК.За други сортове дръвчета не мога да ти помогна :|,поразпитай по агроаптеките или съседите с опит.
докера - специалист
Тъй като до едното ми село /Приселци - варненско / има голяма черешова градина , имам наблюдения как се пръскат череши . Против черешовия плодов червей се пръска преди , по време и след цъвтежа / поне три пъти/ с дългодействащи препарати /например Нуреле от съвременните/
За другите овошки преди и след цъвтежа е достатъчно . За кафяво и сиво гниене по сливи , кайсии , праскови и др. пръскам с Топсин след пълното им разлистване , тъй като е листен фунгицид.
След разлистване е рисковано да се пръска с бордолезов разтвор /син камък/ , поне аз така знам , затова против къдравост пръскам с Фунгуран , който също е на медна основа , или с Дитан , но към него пущината бързо добива резистентност :wink:
gizdo - специалист
Ходих до една ветеринарна аптека и там си ми дадоха какво трябва за всеки тип дърво. :)
Искам да попитам, колко време не трябва да ражда ново дръвче и кога да махна заформилия се плод?
Имам 2 дръвчета, ябълка и круша засадени през 2006г., досега не раждаха, но тази година се скъсаха от цъфтеж и ги гледам, че и плодчета се заформят доста. Да ги остава ли да си родят или да им махна плода? Един съсед ми каза, че минимум 5 години не трябвало да ражда дърво, за да не се изхаби.
Преди около месец и нещо засадих праскова и каисия и прасковата цъфна и то с доста цвят, да и махна ли заформените плодчета на нея? Струва ми се наистина рано да ражда :?:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
И как ще се изхаби дървото?
gizdo - специалист
Незнзм :sad:
Дай съвет, да си оставям плода нали?
На тазгодишната праскова да го махна ли?
Стефан - майстор
gizdo написа:
Ходих до една ветеринарна аптека и там си ми дадоха какво трябва за всеки тип дърво. :) :?:
Защо пък във ветеринарна аптека? Май се се объркал при писането. :? Аз никога не премахвам плод. Ако дръвчето е малко, плодовете ще станат по-дребни. Не ми пречи това.
Deo-x - специалист
Преди време като засадих кайсиите имаше цъвтежи,но тъй като са на 1-та година сами си окапиха плодчета и нищо не съм пипал.Подобно е на прасковата.А на крушата и ябълката нищо няма да пипаш плодчета,само ще "прецени" дали ще има или няма плодове :) Мястото за купуване на препарати и даване на съвети се казва--- Агроаптека :wink:
gizdo - специалист
Извинявам се, че не се изразих правилно. :roll:
Аптеката е комбинирана, в едната стая е ветеринарна, а в другата е агроаптека и понеже ходя по- често до ветеринарната заради кучката, по навик съм написал невярното.

Тема "Следцъфтежно пръскане на овошки?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: