• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nikel - специалист
ПОМОЩ.
Намислил съм да направя автоматично поливане на зеленчуковата си градина.Моля дайте някакви идеи.Ако има и схема ще е най добре.
Благодаря предварително.
ivtabov - специалист
Капковото напояване е много добро решение - прилага се навсякъде
Давам ти линкове
http://www.denex-bg.com/napoiavane1.htm
http://www.aqua-sys.hit.bg/
emil_v r - майстор
Сподели моля те , ако направиш нещо, понеже и аз се каня от отдавна ,и все нямам време . На мен ми пратиха от испания едно малко автоматче с батерия , което има клапа която се програмира как да отваря.
farmera - специалист
Некоректен е въпроса!
Отговорете на следните въпроси:
1. Колко е градината /размери/
2. С какъв водоизточник разполагате-дебит, налягане, чистота на водата.
3. Какво ще отглеждате-за едни растения капковото напояване е добро но микродъждуването е отлично....
4. Лимитирани ли са средствата
5. Има ли кой да го пуска и спира или искате от "Свети влас" да командите по GSM-to...
nikel - специалист
Обработваема площ - 300 кв.метра /равнинен терен /
Отглеждане -зеленчуци /домати,краставици,пипер,тиквички и др. /
Кладенец - не много чиста вода,дебит - неограничен
Средства - в рамките на разумния минимум
Автоматично поливане

Аз си мисля за ел.хидравлични клапани командвани от датчици за влага,поливането да е през тъмната част от деня.
Водата ще върви по вадите,без капково напояване или дъждуване.

Моля дайте повече информация за микродъждуването.
farmera - специалист
Автоматизирането на цялата работа ще струва парички..незнам за вас какво е разумно :)
Но за тази площ ще са ви необходими за зеленчуци около 400м маркуч.За заленчуци не е необходимо да се хвърляте на слъпи неща -по добре е по-ефтини в границите на 15-18ст лин.м./добра работа вършат тип "Куин Гилл" с вградени капкообразователи през 10см, дават изключително равномерно навлажняване, изкарват 2-3 сезона/-произвеждат се у нас в Бургаско за износ но има фирма дистрибутор.
филтрите не са проблем поради това, че дебита ви ще е малък.
/При дебит 2л. на час на метър(характеристика на маркуча) прави под 1000л за час!/.Може да ползувате всякакъв мрежест филтър , макар че 6те искат да ви набутат с друг тип по-скъп.
В повечето случаи се прилага схема за поливане да кажем на 2 дни по 2-3 часа .така че може да си сложите един програматор за седмицата по време и да ви включва и изключва помпата.
Това с датчици за влажност клапани и др е много скъпо удоволствие-прави се за големи площи защото дали за 10м или за 10 км разходите за управление са приблизително еднакви.
За пове4е инфо погледнете тук, за да видите цените трябва да се регистрирате в сайта.http://www.aquamat2000.com.
Познавам фирмата като клиент -купувал съм от тях тъкан срещу слана.
Ами това е засега.
А и още нещо ако културата е канабис всички разходи си струват :-D
klapan - напреднал
Здравейте,майстори ! Тук съм отскоро - но по тази тема практически мога да съм ви полезен...Аз съм си направил автоматика за поливане на зеленчуковите лехи,която може да ви заинтригува.Накратко ще почна,а при проявен интерес ще давам повече и подробно как работи.
Надявам се да съм ви от полза с това,което сега ви описвам - как да поливате градината или лозето си, без да се налага непременно да сте там...
Разбира се, изходното условие е да имате там вода - кладенец или река с помпа, резервоар, или тръбопровод под налягане - горе долу това са вариантите за нашите условия - т.е. най-често срещаните случаи. Другото условие е да имате ток - 220 в или поне акумулатори за 24 волта.
И така - става дума да можете да поливате насажденията си от разстояние, защото през седмицата сте на работа а и мястото ви е далеч и само за едното поливане да харчите бензин - струва ли си?Ако мислите,че е трудно да го направите - не, не е. В момента, в който сте насяли доматите и китките и сте оформили лехите за поливане -откъде да минава водата и как да пуснете маркуча, вие сте вече наполовина готови... Просто докато сте заети в града през седмицата, някой ще пусне водата по вадите вместо вас и то когато вие желаете да поливате - през ден, два или три и то само вечер, а не в горещините... този някой е вашата автоматика, която ще си направите сами.
Ако имате ток на мястото, ще ви трябва електронен програмируем таймер, който се настройва да подава 220 в към вашата помпа в определен ден и час от вас и за определено време - например 20 минути или половин час, през който помпата работи и изпомпва вода към вече направените от вас вади.Като измине времето, таймерът спира да подава напрежение към помпата и тя спира.
Е,вие за какво сте нужни там - тя сама се включва и изключва, но така, както вие сте поискали.
Ако в почивния си ден сте поляли и през седмицата не можете да отделите време за това, то таймерът ви се е погрижил да полее да кажем във вторник и четвъртък от 18 до 18.30 часа и като отидете в неделя отново, доматите са поляти и нямате ядове с изсъхналите и изгорени от слънцето растения...Това е, ако поливате с помпа.
Ако поливате с вода от ВиК тръбопровод, отново таймерът ще ви замени и ще полее вместо вас - но тогава ще включи електрическо кранче за определено време, а не помпа. Това ел.кранче се нарича магнетвентил или електрически вентил и работи като обикновеното кранче, но пуска вода тогава, когато му се подаде напрежение 220 в от таймера ви - тоест отново вие, като програмирате таймера да включи магнетвентила в определено от вас време, сте ненужни и той сам си полива ...
Такива кранчета има много -у вас те работят отдавна, но вие не сте се замисляли - а кой аджеба пуска водата в пералнята и я спира като се напълни? Ами в съдомиялната машина? Ами в домашната отоплителна система - нафтено или газово котле? Та магнетвентил можете да намерите в магазините за резервни части и да го впрегнете да полива вместо вас, както вече от години поливам и аз на дядото доматите...
Накрая - ако нямате 220 в на мястото, то тогава направете 24 волтова инсталация от 2 бр. 12 волтови автомобилни акумулатори и хем ще си светите там, хем ще ви стигнат за цялото лято да включват магнетвентил, но за 24 волта - и такива има в магазините на фирмите, занимаващи се с изграждане на локално парно. Например италиански вентил за 24 волта струва около 50 лв. И ще трябва и някой да ви преустрои таймера да работи не от 220 в ,а от 24 волта - по силите е на ел или радиотехник, съвсем малко още работа.
Eто за какъв таймер става дума...има различни модели подобни :
http://mixvill.hu/11/products/585
или този - струва 18.90 лв в едно магазинче за радиочасти до нас...:
http://chinatimer.hisupplier.com/produc ... imers.html
Tiger - специалист
klapan написа:
Например италиански вентил за 24 волта струва около 50 лв.
По-евтини няма ли? Аз имах идея да сложа повече магнетвентили (всъщност сега разбирам как се казват тези реленца), но явно ще е с едно главно. Мисля да го управлявам с микроконтролер, така освен по време то ще се включва/изключва и според това дали вали, дали е валяло, кога водата е стигнала до края на вадите, а може и да го вържа към компютъра и да си го управлявам и от Хавайските острови :lol: . Оф отплеснах се. Кои са тези фирми от където мога да си нямеря такова нещо. Имам и 220В, но не обичам високото напрежение за неща направи си сам, при това в компанията на вода

ПП: сега видях че съм съживил малко старичка тема, но я намерих с търсачката
TechnoKom - помощник
Tiger написа:
klapan написа:
Например италиански вентил за 24 волта струва около 50 лв.
По-евтини няма ли? Аз имах идея да сложа повече магнетвентили (всъщност сега разбирам как се казват тези реленца), но явно ще е с едно главно. Мисля да го управлявам с микроконтролер, така освен по време то ще се включва/изключва и според това дали вали, дали е валяло, кога водата е стигнала до края на вадите, а може и да го вържа към компютъра и да си го управлявам и от Хавайските острови :lol: . Оф отплеснах се. Кои са тези фирми от където мога да си нямеря такова нещо. Имам и 220В, но не обичам високото напрежение за неща направи си сам, при това в компанията на вода

ПП: сега видях че съм съживил малко старичка тема, но я намерих с търсачката
Магнетвентили може да разгледаш тук на италианската фирма FG Line са. Цените варират от 20 до 200 лв. в зависимост от дебит, налягане и т.н. За времерелета и таймери може да погледнеш тук. Фирмата се казва ТехноКом Ко и е ситуирана в Пловдив, но работи с куриерски пратки в цялата страна. Надявам се информацията да е полезна...
  • 1
  • 2

Тема "Автоматично поливане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: