Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
velsi - Почетен майстор
Попадна ми един доста голям орех (плод). Иска ми се да го засея, но не знам нито кога, нито точно как. Някой може ли да сподели как и кога се прави и какъв е шанса за успех.
Johny - майстор
Не съм засявал, но до оградата на вилата израстна орех, явно изпуснат от някоя птица, защото наблизо няма дърво. Поливам го редовно и растешв по 1м на година, а миналата цели 1,5м.
Така, че ако го заровиш в земята на 5-8 см., но нагоре с дупето /където е била дръжката/, смятам че ще имаш успех.
Само да ти кажа, че тук се срещат едни орехи 4-5см. в диаметър, а ядката вътре е много по-малка от нормалните плодове. Та гледай да не е от този сорт.
velsi - Почетен майстор
А по кое време на годината е правилно да го засея?
MamaMy - майстор
Когато закупих къщата в която живея, наследих орех колкото половината двор. Орехите му са страхотни. Не знам дали става с директно засяване. Мога да ти дам естествено узрели не брулени и перфектни орехи. Нямам идея и дали ще започне да ражда директно или трябва да се ашладисва.
ebahti - майстор
Не че съм много компетентен амам........сее се жито и овес..и треВа.примерно ама дръвата се садат...доколко знам де..Е тука е местото на Градинара да се изкаже...освен ако не е бал майката на форумо.... :?
VLADO66 - майстор
Зaсaди го нaпролeт и му сложи торф и го поливaй.Трябвa дa бъдe ДАЛЕЧЕ от основи нa къщa, огрaди,тръби и др.
crez - майстор
И сега да го засадиш не е проблем, даже по добре. влагата ще помогне ядката да разпука черупката и на пролет да покара. Ореха е непретенциозен към почви. Трябва да си сигурен че ядката е добра защото ако вътре има гад нищо няма да излезе. Засади 4-5 ореха все един ще покара. Хубавото на ореха и прасковата,това са двата черупкови плода които взимат "майчинските" харартеристики, т.е каквото засадиш това ще береш. След това може и да ашладисваш по желание. В двора имам голям орех и постоянно се боря със саморасляци, изкоренявам по 4-5 на година. Един съм го пропуснал и тази година даде плод, оказа се различен от моя, доста по-голям с размера на детско юмруче с много крехка черупка и доста голяма ядка.
masterval - майстор
Засади го сега. Веднъж засадих така два ореха, след една година единия го преместих!!!
Започна да дава орехи (2-3 бяха) на третата година, когато на височина беше около 3 м. Нищо не съм пипал по него, тъй като ходех веднъж годишно. След това продадох имота барабар с ореха...
dadko - майстор
Ако засадиш ореха сега в земята- има малък шанс да покълне и да стане дръвче от него.
Потърси в Гугъл за " стратифициране" Бях правил доста неуспешни опити за засаждане на орех, докато не прочетох, че самите орехи трябва цяла зима да престоят във влажен пясък, на студено ( при мен беше в мазето), след което да се засадят на пролетта в земята- така има голям шанс на успех, а не просто да се заровят есента вземята. Не, че не се получава по този начин- дори точно по този начин се самозасаждат, но по- малка е вероятността за успех

Тема "засяване на орех" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: