trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Пет Сеп 19, 2014 1:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 4:01 pm 
помощник
Аватар

Здравейте знам че може би на някои от вас ви е писнало все едни и същи въпроси да ви задават, но просто точен отговор на моя въпрос неможах да намеря... А именно какъв вид напояване на райграс да избера за изключително малко пространство засято с райграс и нямам предвид 3 на 4 метра, а около 1.80смх25см. Освен райграс ще има и може би 1 - 2 цветенца и едно малко храстче. Това всичкото се намира пред гаража ми и досега беше с един голям люляк и роза, но просто не ми допадаха а и само ми пречат и ги махнах. И сега искам да го засея с райграс и някое и друго ниско цвете и храстче и се чудя как да ги напоявам. Много ми се иска да сложа от тези автоматични разпръсквачи, които са скрити в земята и като се пусне водата изскачат и започват да пръскат, но незнам какъв точно вид и какви дюзи да имат за да е достатъчно за местото но и да не пръска извън пространството. Наистина мястото е много малко, но тези разпръсквачи не са толкова скъпи и ако ми трябват 1 - 2 няма да ми е проблем. Ако някой може да ми помогне по този въпрос ще му бъда много благодарен! :) :yawinkle:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 4:19 pm 
специалист

За толкова малко пространство най ще ти е лесно да го поляваш с маркуча :wink: Нещо автоматизирано не си заслужава, а е много вероятно да излиза и извън границите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 4:24 pm 
помощник
Аватар

Благодаря за бързия отговор, но все пак ще изчакам може на някой да му хрумне нещо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 9:29 pm 

Прав е човека няма смисъл с автоматика за толкова малко няма как да го нагласиш да полива точно 3х4 метра.
Иначе купи един часовник с аларма, монтираш го в спалнята до леглото и го слагаш да звъни в 7.00... И автоматично ставаш и поливаш за 75 секунди. По-добра автоматика здраве...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 9:40 pm 
помощник
Аватар

Ехх.. значи ще си го мисля сам и мястото не е 3х4, а 1.8х25 и доколкото гледах досега има такива разпръсквачи които да пръскат дори до 0.8м и има и до 1.8м в зависимост от дюзата. Така че ще видя и ако успея да направя нещо ще пиша :yawinkle:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 1:25 pm 
специалист
Аватар

Идеята на автоматизираната поливна система е всичко да става самичко, без ваша намеса. Да се полива с точно количество и в определено време.
Съответно идеята не е просто да излиза един разпръсквач, след като завъртите кранчето и да полива.
Затова ви посъветваха да си го поливате с маркуча ... добавям и лейка.
Ако все пак държите на автоматизирана поливна система, то аз ви препоръчвам подземно капково напояване. Е за съжаление пак няма да щръква нищо :-)

Успех!

Изображение Изображение Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 17, 2011 6:41 am 
помощник
Аватар

ммм.. и на мене идеята ми не е да щтръква просто нещо а просто като го направя и после да не го мисля повече за поливането. А това подземно капково напояване трябва да го видя какво представлява. Като обикновеното ли е и просто заровено в земята също така на каква дълбочина под райграса трябва да е? Благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 11:23 am 
напреднал

Здравейте,
Надявам се автора на темата няма нищо против да използвам неговата тема, за да не пускам нова такава :).

Задачата:
Апартамент на кота 0,00 с тераса/градина към 60м2, от които ~30м2 (~7мХ5м) ще бъде трева.
Изкарал съм вода за поливане от апартамента през клапан управляем с напрежение (ще могат да му се задват интервали на работа със мин. стъпка 12мин).
Идеята ми е в геометричния център на карето трева да сложа един разпръсквач (с настройка на диаметъра за поливане 4,5-5м), който ще бъде под земята и ще изкача при подаване на вода (продават такива ЙоФтино по Практикер и другите такива).

Та питането ми е към хората занимаващи се или имащи опит в тези начинания – прилична ли е системата, ще полива ли достатъчно добре (равномерно) тревата. В момента има засят някакъв райграс, който искам да го сгъстя с подходяща тревна смеска. Ако може и по този въпрос да ми ударите едно рамоооо ))) - каква е подходящата тревна смеска за - гр. София, изложение Югоизток, грее го слънце до 13:00-14:00ч, ще го газят малки дечица – значи и да е устойчива на газене, не е необходимо да е устойчив на суша и ако може бързо да расте за да се сгъсти бързо.

Предварително благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 8:31 pm 
специалист
Аватар

Доколкото разбирам от поста ви, жалете в правоъгълник 7 на 5, да сложите един /евтин/ разпръсквач по средата.
Да, системата НЯМА да е прилична! :-)

и за да не се повтарям: viewtopic.php?t=21540

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 3:51 pm 
напреднал

Благодаря за бързия отговор .
Първо - ако има вариант с един разпръсквач пък бил той и скъп да се полива читаво, приемам предложения.

Поразгледах материалите и си мислех за следния вариант - пет секторни разпръсквача разположени по дългите страни на карето, шахматно разположени - три от едната страна и два от другата, но този вариант много претрупан.

Друг вариант е диагонално на карето да сложа два секторни рапръсквача с радиус на поливане приблизително 5м и се получават дъги на поливане, както съм показал на приложената схема.

Този вариант ми се струва доста по-смислен.

Остава въпроса ми по отношение на вида на ревната смеска. Днес в Кауфланд видях три основни вида (оценявам, че това е Кауфланд) - за парк, за слънце и спорт. При мен разбира се ще има доста газене и мисля, че най-подходящ ще е "Спорт", но все пак тревите вътре пдходящи ли са за моите условия?

Прикачени файлове:
razpryskvachi.JPG
razpryskvachi.JPG [ 36.74 KiB | Прегледано 3524 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 5:13 pm 
специалист
Аватар

Търговското наименование написано на една кутия, може и да говори нещо но не е съществено. Това дали се казва "слънце", "луна", "спор", "лежане" или "тролей" не е основата.
По принцип на всяка кутия, картонен чувал или каквото и да е... отстрани трябва да си пише какви треви са ползвани, както и тяхното съотношение в конкретната смеска.
А каква тревна смеска да си купиш за дадените условия би трябвало да ти даде този, който ти продава продукта. Той носи отговорност и съответно гаранциите. В кауфланд може да попитате на касата :-)

Иначе тази площ може да си я поливате съвсем спокойно с:
ИзображениеИзображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 20, 2011 2:46 pm 
напреднал

Благодаря за съвета за касите на Кауфланд :lol: :lol: :lol: Ше го имам наФпрЕдвиТ.

Мислех за вариант с разпръсквач, като предложения от Вас, но предпочитам всичко да е скрито под земята и да не прескачаме мЪркучи и разни джелеза. От поста Ви не разбрах, с два секторни разпръсквача, както съм показал читаво ли ще се получи?

В интерес на истината имаше едни датски тревни смески и там имаше написано на кутиите процентното съдържание на видовете треви съдържими в тревната смеска. Не че им разбирам нещо ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 11, 2011 2:39 pm 
напреднал

Може да се използва и този модел на гардена1537 ,пак е за вкопаванеи е въможност за регулиране :ширина на разпръскване 3,5м-8,5м и обхват 3,5м-16,5м

Прикачени файлове:
images.jpeg
images.jpeg [ 1.56 KiB | Прегледано 3312 пъти ]

ГРАДИНСКА,ГОРСКА,СТРОИТЕЛНА и ПОЧИСТВАЩА ТЕХНИКА
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 11, 2011 3:18 pm 
напреднал

STrifonov,
Безкрайна благодарност =D> :yawinkle:
Е т'ва вече е друго нещо :) ... и радост изпълни душата ми ;).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 11, 2011 3:28 pm 
напреднал

Пропуснал съм да напиша,че разпръсквачите на гардена изискват минимум 2бара налягане на водата,а при 4 бара постигат максимума на параметрите си

ГРАДИНСКА,ГОРСКА,СТРОИТЕЛНА и ПОЧИСТВАЩА ТЕХНИКА

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа