• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Геша - специалист
Имам около 1дка. място на къра(полето).Искам да го пооблагородя. Разбирайте не 100% земеделие,а да си има и местенце за отдих(градинка).Мога ли законно, без разрешение да добивам известно количество вода от сондаж? Благодарство на всички,които знаят нещо по въпроса и го споделят!!
tysonlkr - специалист
Аз доколкото знам от никаде не се изисква да имаш разрешение за да си копаеш кладенец :?
Друг е въпроса ако през имота или в близост преминават някакви тръбопроводи и т.н. Тогава нз как стоят нещата.
Геша - специалист
tysonlkp, благодаря за отзивчивоста! Дано да е така, както казваш. По едно време искаха някакви регистрации на сондажчета даже и в дворовете на хората,затова съм останал с впечатление,че трябва да се занимавам с разни бумащини,разрешения и т.н. Още един път благодаря!
Геша - специалист
Яд ме е за грешката на ника ти, но...Съжалявам!
torbalan - Дървен философ
от закона за водите:
Чл. 43. (1) Индивидуално използване на водите и водните обекти е налице, когато съответното право се осъществява от определен титуляр.
......
(2) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г., бр. 65 от 2006 г., доп., бр. 61 от 2010 г.) Физическите лица - собственици или ползватели на недвижим имот, разположен в границите на населените места и селищните образувания, имат право на безвъзмездно водовземане до 10 куб. м на денонощие за собствени потребности от намиращите се в него повърхностни и подземни води.
......

Чл. 44. (1) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г., бр. 65 от 2006 г.) Разрешително за водовземане се изисква във всички случаи, освен:

1. в случаите по чл. 43, ал. 2;
......
Последна промяна от torbalan на пет фев 25, 2011 3:36 pm, променено общо 1 път.
Чаро - Акълия
10m³ на денонощие е безплатно.
Трябва да регистрираш сондажа. Принципно се прави проучване преди сондирането- заявление в Басейнова дирекция. На сайта им има инфо...
Хвани кадърен сондьор, той ще ти обясни.....как най-лесно и безболезнено ще го регистрираш постфактум...

Торбалан ме изпревари... :)
8180 - майстор
Без да твърдя, че изчерпва въпроса, погледни - "Закон за водите":
http://lex.bg/laws/ldoc/2134673412
Чл. 44. (1) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Разрешително за водовземане се изисква във всички случаи, освен:
1. в случаите по чл. 43, ал. 2;
2. (изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.) за дейностите по защита на населението при обявено бедствено положение по реда на Закона за защита при бедствия;
3. (нова - ДВ, бр. 61 от 2010 г.) в случаите по чл. 58, ал. 1, т. 1 и 2.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Водовземането включва отнемането на води от водните обекти и/или отклоняването им от тях, както и използването на енергията на водата.
(3) За преобразуване на енергията на водата без отклоняването й от водните течения в електрическа енергия чрез турбини с мощност до 20 киловата не се изисква разрешително по реда на този закон.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Изграждането на кладенец за индивидуално безплатно водовземане на подземни води става, без да е необходимо разрешително, но след като собственикът уведоми директора на съответната басейнова дирекция.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Собственикът или ползвателят на имота, където е изграден кладенец при условията на ал. 4, е длъжен в тримесечен срок от изграждането му да го обяви в съответната басейнова дирекция за нанасянето му в регистъра по чл. 118г, ал. 3, т. 5.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Когато имотът попада в границите на санитарно-охранителните зони на водовземните съоръжения за минерални води, както и в райони с ликвидиран геотехнологичен добив на уран, се изисква разрешително за хидрогеоложко проучване, за изграждане на водовземно съоръжение за подземни води и за водовземане по реда на този закон.

Отделен въпрос е дали някой го прави. Ако строиш (сега или в бъдеще) нещо законно и влезеш в периметъра на ЗУТ, най-вероятно, ще опреш и до горното.
Само като инфо, не съм компетентен да коментирам. Колегата Артър май по-ги разбира.

Аз бих посетил съответната Басейнова дирекция или поне Общината.
Геша - специалист
Ей хора,много съм ВИ благодарен за това,че се отзовахте на питането ми! В края на краищата ще трябва да се ходи по инстанции,но дано поне не ми правят някакви спънки(искане на рушветчета). Сега започвам по-обстойно да преглеждам закона за водите изписан от 8180. Още един път ВИ благодаря! :) :) :)
onzi112 - напреднал
Колега нека ти споделя моя опит с басейнова дирекция.

Започнахме да строим къща ( да ореждаме документациите ) и както някой се досещат по големи цигани от
Софииска вода няма .Имаме вода и водомер от 65 г ама нямаме такива според тях.
И започна едно ходене по мъките с тях спецялно.
Архитекта даде идеята да минеме по план със собствен водоисточник който го имаме от доста време но не е кладенец.
Не беше регистриран никаде и нямах удостоверение за ползване и нотидох в басейнова д. в София .
Много очтиви и одзивчиви хора.
Оказа се че преди 3..4...5.. години имало акция по озаконяването на водоизточници и издаването на сертификат за ползване.
Наложисе да си платя акта който беше 300лв издадоха ми го за 1 седмица.
След като акта беше платен пратиха ми по пощата удостоверението за ползване .
От там ми казаха че до 10 кубика дебит на ден несе плаща нищо.
Моя съвет е да си озакониш нещата защото в бъдеще може доста да ти позлужи когато всичко е наред с документите.

Най-вече показваш :finga: :finga: :finga: :finga: на ВиК
Геша - специалист
Здравей онзи112! Повече от час се мъчих над клавиатурата да ти отговоря и накрая като исках да проверя как изглежда написаното, всичко изчезна. Искам да те попитам, твоят водоизточник за питейна вода ли е и най вече да ти благодаря,че се включи с опита и съветите си в темата! А сега не,че имам нужда от много вода,но така от интерес ме човърка въпроса (отнася се до всички,които имат мнение): може ли да се тълкува това "10куб. на да ден", че ако поливаш примерно един път седмично можеш да ползваш 70куб. или в деня в който поливаш трябва просто да консумираш тези позволени 10куб. Иска ми се на края да сложа едно емотиконче,но тоя пусти английски-много ми е мътен. И все пак: :weedman: posting.php?mode=reply&f=29&t=31849# Прилича ми на голям вожд (или на фиркан индианец).
  • 1
  • 2

Тема "`Оптимален диаметър(дебит) на сондаж без разрешително" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: