• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
NoFace - помощник
В продължение на темата за компостирането: Ясно е че по-дребните частици по-бързо се превръщат в компост. В тази връзка таман се бях навил да си взема дробилка за клони и едни познати ме разколебаха. Според тях режещата система (виж снимката) не е подходяща и вместо да нареже отпадъците (стръкове и листа на растения от типа на домати, пипер и т.н.) ще ги усуче върху оста и ще се задръсти.

Какво мислите по въпроса - дали са прави?
В едно балканско село преди време видях една архаична машина за нарязване на трева за храна за животни, като режещия механизъм беше нещо от типа на режещия механизъм на тази косачка http://www.dvorche.com/wp-content/uploads/reelmower.jpg . Разбира се там имаше улей по който трева, моркови, зелки и други подобни се подаваха към този механизъм.
Дали нещо подобно няма да е по-подходящо? Някой виждал ли е дробилка с подобен механизъм?
Ако няма такава машина съм склонен да мисля за изработката й. Единственото което ме притеснява са ножовете. Само тях не се сещам как да направя. Дали не се продават такива ножове или цели механизми?

Прикачен файл

drobilka.jpg
режещ механизъм
drobilka.jpg (57.24 KиБ) Видяна 7754 пъти
ЕмКо - помощник
аз мисля че ми се мяркат някаде из цеха подобни ножове от рьчна гилотина
ango - напреднал
С подобна дробилка съм-Valex взех я за 220лв.+куриера.Задръства се малко от по-зелени тънки клони и листа.Материала като позасъхне става по-добре.Няма начин да се увие.
Стефко - специалист
NoFace написа:
Ако няма такава машина съм склонен да мисля за изработката й. Единственото което ме притеснява са ножовете. Само тях не се сещам как да направя. Дали не се продават такива ножове или цели механизми?
Според мен това от снимката няма да ти свърши работа. Ножовете, които ти трябват, трябва да са с форма на Архимедова спирала. Това е така, защото при нея се получава винаги постоянен ъгъл на рязане. Не знам дали ще ме разберете какво казвам.
stiv1961 - майстор
Като при охлювите ли :)

Прикачен файл

Archimedes.gif
Archimedes.gif (717.88 KиБ) Видяна 7253 пъти
Стефко - специалист
Нее стив, това е шнек, а не архимедова спирала. :? Нещо подобно са ножа и контраножа на лозарската ножица. Но истинска, не китайски ментета.
Последна промяна от Стефко на пон дек 05, 2011 6:59 pm, променено общо 1 път.
stiv1961 - майстор
Чувал съм, че на охлювите ,,къщичката" наподобява такава спирала :?
Пък на това от картинката му викали ,,Архимедов винт"
fbr - майстор
NoFace написа:
.....
Може да звучи супер аматьорско, но моята косачка я ползвам и като такова устройство за раздробяване на корени от домати,пипер, патладжан и каквото се сещаш още. За клони не е удачно. На косачката демонтирам задните колелца, и на тяхно място завивам предварително направена стойка с подходяща височина, така че отвора с ножа да е срещу мен. на долната страна на кожуха на косачката с болтове и гайки захващам, бездънна кофа с широкия отвор към косачката и тесния отвор към мен. И така през тесния отвор на кофата влиза градинския отпадък , а на земята се изхвърля надробената маса. Първоначално идеята беше надробяването да става преди да се изхвърля отпадъка, т.к. обема се намаляваше доста, а и контейнера за смет беше далече, но след това си изработих и компостер. Подаването на отпадъка става лесно, като тази година задачата я изпълни сина ми.
Caxo - специалист
Интересува ме тези дробилки с 2.5кВ мотор, могат ли да се справят със СУХИ клони ?
svetoslavoff - специалист
NoFace здравей,
И аз взех да се замислян за дробилка на клони, че много отпадък от рязане на дръвчетата, лозенцето.
Ама това дето мислиш да прекарваш всичко през нея...
Аз пипера като го изтъргам есен така и го слагам в компоста, но при мен угнива повече от година с няколко прехвърляния, така че няма проблем.
И в горната тема писах, че стъбла, корени и листа от домати не се слагат за компост, а се изгарят и пепелта вече може, от рози също не се слагат в компоста, както и орехова шума.
Ако успееш с раздробяването на раст отпадъци, сподели тук.
  • 1
  • 2

Тема "Раздробяване на градински отпадъци за компостиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: