• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kapanec - специалист
forski написа:
Колеги имам една доза бордолезов разтвор 2%, ще има ли някакъв проблем да го изпръскам по-асмите ( още не са подрязвани) ?
нека да е 1% р-ор
forski - специалист
kapanec написа:
forski написа:
Колеги имам една доза бордолезов разтвор 2%, ще има ли някакъв проблем да го изпръскам по-асмите ( още не са подрязвани) ?
нека да е 1% р-ор

2% силен ли ще им дойде :?
stonesour - специалист
stonesour написа:
дайте съвет какво да я правя тази:

Изображение Изображение

садена е сигурно преди повече от 10-ина години и не е рязана никога с изключение на миналата година, когато общо взето започна интереса ми към лозарството. представа си нямам какъв сорт е, тъй като не съм я виждал да ражда.
миналия март поизрязах до здраво на две пъпки едногодишните пръчки и това беше. лятото не роди нищо.

сега мисля да режа дървесина и да я оформя на 2 кордона, като по книжките. нямали да са прекалено големи раните, ако изрежа с триона големи разклонения? как ще ги понесе?

дайте нагледно с пейнта, ако може, вашите съветите какво да махна, нагледно като за аматьор :)
да се похваля аз, рязах на плодна пръчка с повече очи тази пролет и резултатът е налице.
много съм доволен от себе си. :-D като се попрочете туй-онуй и с малко помощ нещата се случват. благодаря! :razz:

Прикачен файл

STA60019.JPG

Прикачен файл

STA60018.JPG
neno1881 - напреднал
Привет колеги, планирате ли да подрязвате асмите? Тази година зимата е по-мека, така че може ли да се започне по-рано от средата на март? Тези дни оправям теловете, та се замислям дали може и по-рано да се подрежат.
kapanec - специалист
аз миналата година ги рязах на 3-март .така че,и тая година ще гледам де е началото на март по предната ги рязах на 13-март един месец плакаха а
Илчо Илиев - майстор
Капанец, в района на Пиргово/Мечка започваха да режат лозята и ябълките след НГ,а навремето, когато се загрибваха лозята ...още късна есен се прави груба резитба, но то е друга бера...
Темата е започната с много актуален въпрос ,но в течение се измести идеята....
Огромен проблем при лозата е неправилното рязане и по-точно оставането на стара дървесина, освен когато е кордон ,но и той трябва да подменя периодично....
Та да отговоря на колегата започнал темата,а и на други патили, махаш всичко ,което е старо до "главата" на асмата, там от където се разклоняват пръчките от ствола....режи смело, ако трябва да остане един гол чукан, има достатъчно спящи пъпки от които ще избият млади филизи..
Като избият филизите трябва да проредят, да се оставят 3-4, най яките и най-добре разположените, нежно привързваш за да не се изкършат,а всичко останало кършиш смело...
Това е драстична операция, но за да не садиш нова лоза,а тази е добра...това е решението,няма стара лоза,има занемарена...
Иначе самата резитба,ако няма такива подробности си е универсалната-двоен Гюйо,като се взема в предвид сорта и както казаха и колегите...за какво ти е...за сянка или за грозде,макар,че при едно средно положение се получава добър резултат...

п.п. Колеги не изчаквайте да напъпят лозите, при ваденето на пръчките много се кършат пъпките и.....
forski - специалист
Колеги, след като вече лозата е вързала и гроздовете запонат да наливат, разни хора ми разправят че фелизите които стърчат след грозда трябва да се чупят!
Идеята е лозата да не храни пръчката а само грозда, това вярно ли е, и има ли полза или вреда от тази оперяция?
Другото което ми казаха е да чупя листата, защото и там отивали много от хранителните вещества на лозата, някой по-запознат може ли да коментира тези операции? :)
докера - специалист
Значи , ако става въпрос за пръчката , на която е грозда , наистина е добре да се прекърши , но не веднага след чепката , а на известно разтояние /ако асмата се ползва и за сянка , се кърши така , че да не остават светли петна /. Ако е на редове на телена конструкция , аз лично ги прекършвам 20-тина см над най-горния тел .
. Когато гроздето започне да зрее , е добре да се поразчистят и листата около гроздовете , за да ги огрява повече слънцето.
Филиз , култук , пич са все наименования на израстъка , който избива между стеблото на листото и пръчката - те се отстраняват всички .
kuuuuuul - майстор
Не става лозар от мене и това е :sad: нищо не излезе от моето грозде,не можа да узрее и до днес/кисело/ :-D Да ли да не взема да ги махна тези лози и да търся други :?

Прикачен файл

103_0548.JPG

Прикачен файл

103_0546.JPG
103_0546.JPG (106.44 KиБ) Видяна 3942 пъти

Прикачен файл

103_0549.JPG
big_death - специалист
kuuuuuul , под асмата какво има че не се вижда добре дали е трева и дали се полива ?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Подрязване асма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: