• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Stefan2000 - специалист
Да питам нещо друго свързано с лозарството.
Прехвърлях една книжка по овощарство, и там прочетох нещо, че сега е времето да се почисти старата кора от стеблата, за да се отстранели паразити.
Това вярно ли е, и трябва ли да се практикува, и до колко?
Krass - майстор
Още по-добре е есента. Така гадюхите няма къде да презимуват.
докера - специалист
Вярно е - дядо ми ползваше за целта мека телена четка . Аз също :wink:
Stefan2000 - специалист
Днес почистих старите кори на асмите. На едната просто се белеха, но на другата, памид, наистина беше необходима телене четка :)
Пресадих и 10тина коренчета, хванати миналата година от пръчки.
Но това както и да е.
Вчера, си носех една фиданка и няколко лозички, и един човек ме заговори. От дума на дума, се разбра че е лозар, и каза че той лично предпочитал да присажда лозички, а не да боде пръчки. Опита се да ми обясни, горе-долу как става, но не разбрах много. Правело се по няколко начина и по различно време.
Погледнах из нета какво е писано по въпроса, но пак не ми се изясни много.
Та, ако има някой който практикува присаждане, моля нека се опита да го обясни с думи прости :)
Едната ми асма е памид и на практика не ми върши работа, и на нея бих пробвал присадки.
Johny - майстор
viewtopic.php?f=29&t=8537&hilit=%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8&start=40
Там по средата има мои снимки. Режеш, цепиш и пъхаш калема. Замазваш с овощарска замазка. Аз нямах такава и запълних среза с пресни листа.
Ето ти линкове и съвети: https://www.google.bg/search?q=%D0%BF%D ... _Abl0YDgDw
hidrazin - майстор
Stefan2000 написа:
... предпочитал да присажда лозички, а не да боде пръчки...
Правилно ти е казал. Ина някои сортове дето стават и да бодеш пръчки, ама не е добра идея.
:partyman:
dadko - майстор
Stefan2000 написа:
.
стара асма- както писа Johny- на разцеп
Виж и тази тема
Stefan2000 - специалист
За съжаление снимките ти от линка са изчезнали.
Както и да е, ще почета повечко, и ако неще не ми се изясни ще питам.
dadko - майстор
Снимките ги слагах като линкове, тъй като имаше проблем по едно време с качването на снимки през сайта. Имаше ограничение , но после го премахнаха.Наистина не се виждат снимките сега. Ще гледам да го оправя.Като копирам адреса на изображението, което не се визуализира и го пейстна в адрес-бара- се зарежда картинката (поне при мен)
Stefan2000 - специалист
При мене имиджите не са активни и нямат адерс.
Все едно. без питане няма да се мине, защото не съм на ясно с основни термини, какво да се прави :cry:
Като начало, спирам се на присаждане на зелено. Ето един примерен текст:
Присаждане на зелено
Присаждането на лозите на зелено се извършва върху зелени леторасти със зелени калеми, когато лозите са в буен растеж - края на май или началото на юни, а за по-високите места и до края на юни. От този вид присаждане най-голямо приложение намира присаждането чрез обикновена копулания. При него главините се филизят своевременно, като се запазват по 3-4 летораста, които ще се присадят. Няколко дни преди присаждането се премахват листата, за да се ограничи изпаряването и да се създаде тургорно напрежение (сокодвижение) в тях. За калеми се избират части от леторастите на желания сорт, които по степента на развитието си отговарят на подложката. Те се изрязват на едно око, като над пъпката се запазват около 2 см от междувъзлието, а под нея - почти цялото междувъзлие. Лятната пъпка на калемите трябва едва да е дала признаци на покарване, а листът се съкращава, като се запазва само малка част от петурата. Нарязаните калеми се поставят в съд с вода, за да се поддържат свежи до момента на присаждането. При продължителна работа след няколко часа се събират нови калеми.
Върху леторастите на подложката на около 50-60 см от основата се прави полегат отрез през междувъзлието откъм страната на последната пъпка. Подобен отрез се прави и на калема под окото и по-близо до него. Подложката и калемът трябва да бъдат еднакво дебели. Калемът се поставя върху подложката и присаденото място се увива с памучен конец, чиито краища не се завързват, а само се усукват. Присаденият летораст се привързва за кол, за да се предпази от вятъра. Две-три седмици след присаждането превръзката се маха. По-нататък издънките от подложката трябва редовно да се чистят, а леторастът на присадника да се пръска с бордолезов разтвор.
Присаждането на зелено се извършва сутрин рано или привечер. Още по-добре е, ако се работи в тихо, облачно и дори дъждовно време. Това присаждане е по-малко познато на нашите лозари. Има обаче практици, които успешно го прилагат.


Искам да попитам, леторастите, това новите зелени стебла, които ще покарат от пъпките тази пролет ли са?
Друго, какво означава подчертаното изречение? Какво са главини, и какво е филизене?
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Подрязване асма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: