• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 20
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Илчо Илиев - майстор
Здравейте Колеги!
Да поразбутаме тази тема...
Реших да си направя метални колела , урЕдих се с едни колела, диаметър Ф 500, широки 100мм, имат заварени под ъгъл парчета винкел..
Тях съм ги писал за вадене на картофи,макар,че ме притеснява широчината им, дали ще има достатъчно сцепление?
За други дейности-браздене, култивиране и др. искам да си направя колела от джанти, обаче не съм измислил как да бъдат''грайферите'', дали да са както Иво ги е направил или като на Krass...т.е., прави или лястовича опашка...
За полуоските, един Приятел ми направи шестостенна тръба, изкована от 1 цол тръба, обаче малко избяга размера, стана 24, а осите са 23+ и хлопа..
За в бъдеше, като правим нови, ще трябва да използва дорник 23мм, за да стане на размер..
Иначе, един друг Колега е решил проблема с разбиването на шестостените и това го приложихме на тези мои полуоски, за да намалим размера..
Срязал е тръбата по дължина към 80-90мм и в края е заварил 2 ушета, като едното е с резба М8,а другото е с отвор Ф10 и чрез болт стяга като скоба шестостена и намалява луфта м/у тръбата и оста..
Малко е играчка при монтаж и демонтаж, трябва да развива/завива,но така се запазват полуоските от разбиване..
Когато направя и боядисам металните колела ще ги фотам ...
kr1100 - майстор
Моите оси са плътни . За болтовете само с повишена якост !!! Обикновенните от магазин моя култиватор ги мели като топъл хляб, дори и на фреза. Относно перките на металните колела -при мен са през 1 дълга ,къса, дълга/може би е направено така да не трупа пръст/ кал/При оране предна тежест 22 кг и 2 странични на мет. колела по 20 кг. Предната я използвам и при фрезоване на сбито за да не подскача и с култиватора.
ZMeyGorianin - майстор
Oбикновените болтове и моята фреза ги криви и къса. Но мисля, че е по-добре да се скъса болта отколкото да се разбие отвора на полуоската. Има едни щифтове с контра за бърз монтаж, мисля че им казват "фиби". Удобни са, но не стягат добре. Фрезите ми оригинално са със срезове, но ако не е стегнат добре болта или се разхлаби-срезовете се отварят.
Илчо Илиев - майстор
kr1100 написа:
Моите оси са плътни . За болтовете само с повишена якост !!! Обикновените от магазин моя култиватор ги мели като топъл хляб, дори и на фреза. Относно перките на металните колела -при мен са през 1 дълга ,къса, дълга/може би е направено така да не трупа пръст/ кал/При оране предна тежест 22 кг и 2 странични на мет. колела по 20 кг. Предната я използвам и при фрезоване на сбито за да не подскача и с култиватора.
''болтовете само с повишена якост '', това от къде го вземаш или се правят от спец стомана?
Аз сложих обикновени болтчета 8мм,но само обрах да няма голям луфт,а иначе си има щифт с ''фиба''..
За грайферите на колелата от джанта мисля да сложа парчета винкел 30/30, (просто такъв намерих без пари), но този проблем с трупането на пръст ме притеснява, а не ми се играе да режа джантата, да махна средната част..
Как са направени твоите,като ''оригиналните'' , от два/три обръча шина или нещо друго,че ако са от джанти,не мога да си го представя как са сложили къси и дълги грайфери..
kr1100 - майстор
Илчо Илиев написа:
- ''болтовете само с повишена якост '', това от къде го вземаш или се правят от спец стомана?
Аз сложих обикновени болтчета 8мм,но само обрах да няма голям луфт,а иначе си има щифт с ''фиба''.
Даде ми ги брата на съпругата ми /вечна им памет и на двамата/ от КРЗ "Одесос". При мен няма как да се разбие отвора понеже остта е плътно ф. Мога да питам след празниците за болтове с повишена якост в "Крепежи Б-я " и "Крепо" -няма да се затрудня -наблизо са ми.
- За грайферите на колелата от джанта мисля да сложа парчета винкел 30/30, (просто такъв намерих без пари), но този проблем с трупането на пръст ме притеснява, а не ми се играе да режа джантата, да махна средната част..
Как са направени твоите,като ''оригиналните'' , от два/три обръча шина или нещо друго,че ако са от джанти,не мога да си го представя как са сложили къси и дълги грайфери..
Колелата са фабрични за МТБ 5 -пловдивска фреза. Железен кръг към 12 мм дебел, в/у него заварена шина широка към 80 мм и преките. Мога да им направя снимки.
Илчо Илиев - майстор
Ясно, виждал съм нещо подобно.
Очаквах Иво да даде мнение,но....
Почти съм готов с джантите, нарязах винкела,остава да заваря ''грайферите'' и да ги боядисам..
Обаче, за да се ползват по-големите колела(Ф500+) се налага да се свалят калниците,а задния винкел, на който се закрепват калниците трябва да се свали или да се скъси..
Аз реших проблема с повдигане на калниците, скъсих задния винкел,а между калника и винкела подложих дистанционни втулки,като от вътрешната страна са 10мм,а от външната са 25мм ..
Така се получи достатъчно разстояние м/у колелото и калника...към 50мм и няма да се налага сваляне...
iivanov - майстор
Ако сега ги правя щяха да са на лястовица.
Илчо Илиев - майстор
Е хубуу...ама аз вече нарязах винкела и го позаварих....ако не се получи това което трябва...ще правя ласточки....
koveslav - майстор
Ето това работи добре.Правя ги от ламарина 3мм за основа и шина 50 на 4мм за барабаните и 20 на 3мм за грайферите.Само с ъглошлайф и електрожен се изработват.Стругар ми престъргва тръбички за осите.

Прикачен файл

Photo0093.jpg
Photo0093.jpg (28.59 KиБ) Видяна 5600 пъти

Прикачен файл

Photo0091.jpg
Photo0091.jpg (29.69 KиБ) Видяна 5600 пъти
Илчо Илиев - майстор
:supz:
Направих колелата,но са още ''мокри'',като изсъхне боята ще ги фотам...
Днес такава пързалка си спретнах....чак ми хареса :wallbash:
Ходих да окопая картофите, с фрезата,обаче в бързинията забравих да взема онова кривото джилязо, дет спира фрезата и...майтапа беше пълен, доста се дърпахме с фрезата,но окопах плантацията..
Фрезовах междуредията на единични фрези и стана доста добре, въпреки липсата на ''спирачката',а ако беше тя....
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 20

Тема "Прикачен инвентар за мотофреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: