• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 93
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Stefan_62 - майстор
Здравейте колеги, понеже започва сезона за фитнес в дворните и вилни места, реших да отворя тази тема в която да споделяме своя опит в отглеждането на овощни дръвчета и зеленчуци. Поравих се из форума и попаднах на отделни мнения в различни теми затова реших да обединим в една тема опита и практиката си тематично. По този начн мисля, че повече колеги /които се интересуват по някой въпроси свързани с отглеждането на дръвчета и зеленчуци/ ще могат да попаднат на мнения и съвети от колеги напреднали в занаята. Предлагам тук да поместваме и сайтове които са свързани с тематиката и най вече своя опит.
Ако модераторите смятат, че темата е неумесна или че няма да претърпи развитие моля да я изтрият. Като за начало ще поместя един сайт със схеми за опазване и торене на дръвчета и зеленчуци, който пуснах в друга тема и който смятам, че ще е от полза за всички особенно за начинаещите градинари. Споделете своя опит и знания. Благодаря. :drinkers:
http://www.agropal-bg.com/polezno/shemi-za-torene.html
stiv1961 - майстор
Много често влизам в този сайт:
http://agronet.bg/
и по- точно агрокалендари/ за сверка на часовника както се казва :) /
http://agronet.bg/agro-calendars.html
forski - специалист
Ми да се включа и аз че се мъча да правя една овощна градина но ми е за сефте и нямам никаква идея как се подрязват овошките и как им се формира короната :?

Та това което разбрах от нета и форума е криво ляво че:
1.След засаждане овощното дръвче се съкращава на 60/80 см. от основата без значение дали над тази височина има разклонения или не.
2.За формиране на етажна корона се избира вертикален клон който израства най високо и най близо до стъблото.Като под него се оставят 2 до 3 добре развити и срещуположни клона за първия етаж.
3.Колеги казаха че е добре първата и втората година да не се реже нищо или ако се реже то да е слабо и чак след това да се формира желаната корона.

Ако информацията не е точна моля някой с повече опит и стаж да я коригира!
Stefan_62 - майстор
forski написа:
Ми да се включа и аз че се мъча да правя една овощна градина но ми е за сефте и нямам никаква идея как се подрязват овошките и как им се формира короната :?

Та това което разбрах от нета и форума е криво ляво че:
1.След засаждане овощното дръвче се съкращава на 60/80 см. от основата без значение дали над тази височина има разклонения или не.
2.За формиране на етажна корона се избира вертикален клон който израства най високо и най близо до стъблото.Като под него се оставят 2 до 3 добре развити и срещуположни клона за първия етаж.
3.Колеги казаха че е добре първата и втората година да не се реже нищо или ако се реже то да е слабо и чак след това да се формира желаната корона.
Ако информацията не е точна моля някой с повече опит и стаж да я коригира!
Правилно си разбрал, но при не всички дръвчета е практично за се прилага етажна корона /примерно при праковата, дюлята и при някой сортове ябълки/. Още повече зависи и как си решил занапред да ги поддържаш/ ниско стебленни или с по-висока корона/
Ето ти малко и нагледен материал:
http://agronet.bg/tag/резитба%20на%20ов ... рвета.html
http://agronet.bg/agro/ovostarstvo/780- ... oshni.html
http://fermer.bg/advice/26/1/spazvaneto ... ltati.html
iivanov - майстор
Сливите ми/40 бр анжелино,черен диамант,черна звезда/са отрупани с пъпки,а са едва на 2 години.Нормално ли е?Идва сезона на сланите!Кой как се бори с тях?Чували ли сте за"защитно масло срещу измръзване".Отзиви?
Stefan_62 - майстор
iivanov написа:
Сливите ми/40 бр анжелино,черен диамант,черна звезда/са отрупани с пъпки,а са едва на 2 години.Нормално ли е?Идва сезона на сланите!Кой как се бори с тях?Чували ли сте за"защитно масло срещу измръзване".Отзиви?
Нормално е да са отрупани/сливите по принцип нахвърлят много цвят/ това да не те притеснява. В последстие ако завърже доста плод самото дърво само се пречиства, а ако ти се вижда много плода му направи сам прочистване според това колко е голямо дървото.
За борбата със сланите навремето/ а и сега някъде/ хората са ги опушвали със зпалена слама или листа които тлеят и само пушат. Аз пролета пръскам с минерално масло /Акарзин/, когато пъпките започнат да набъбват, които прави филц върху самите пъпки и ги запечатва и унищожава акарите. В Агро аптеката ми казаха, че и предпазва пъпките от ранните слани.Утре ще ги пръскам и се надявам да има ефекти срещу сланите, макар, че по нашият край са по редки.
Stefan2000 - специалист
Току що и аз минах през селскостопанската аптека, и на мен ми препоръчака като за първо пръскане преди цъфтежа на овошките да ползвам минерално масло. Означава ли това , че може да се ползва всяко минерално масло, а като емулголатор да му се добави малко течен сапун? Също така, това пръскане съвместимо ли е с първото пръскане с бордолезов р-р.?
Проблема, който имам е, че ябълките ми червясват откъм семкаите и малко от тях се задържат по дръвчетата. За инсектицид ме посъветваха да не ползвам докато не прецъфтят, за да не се унищожават пчелите и да могат да се опрашат. Иначе се спряхме на Децис-2.5.
iivanov - майстор
Акарзина и аз го ползвам+бордолезов разтвор предцъфтежно.Проблемът със сланите е по време на цъфтежа на сливите и черешите.Опушването няма ефект при навлизане на студен фронт.Чувал съм за изкуствено мъглуване с химикали,но нито знам какви са,нито технологията на прилагане.Маслото срещу измръзване е на силиконова основа и съм го виждал в агроаптеките,но не съм чувал каквито и да е отзиви.Засега единствената борба е забавяне на цъфтежа чрез медсъдържащи препарати.
Simi4 - напреднал
Да споделя моят опит с опушването. n - на брой тенекии от сирене се надупчват небрежно отстрани за да влиза въздух. Пълнят се с оборски тор само да не е пресен. Отгоре за подпалването му парчета от кори за яйца. Разполагат се на стратегически места и ако Ван Дер Лубе не е наблизо си ги палите вие. За по-сигурно за да не раздуха вятъра въгленчета и да не звъните после на 112, върху тях слагате по една тротоарна плочка.
iivanov - майстор
СЛАНА!!!Броим жертви.Слаб северен вятър съчетан с липсатата на достатъчно смахнати,които да станат в 2 и 30часа,доведоха до замръз по овошките.Праскови и сливи ще купувам от пазара.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 93

Тема "Кой как се грижи за овощните и зеленчуковите градини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: