Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Здравейте.
През март засадих няколко вкоренени лози с цел да станат асми. Аджамия съм и не разбирам. Чета и питам.
Сега сме края на май и гледам, че има с гроздчета. Разбира се, че тия лози на 30 см. от земята грозде не могат да изхранят.
Въпросът ми е ТИЯ ГРОЗДЧЕТА НЕ ИЗТОЩАНАТ ЛИ ЛОЗИТЕ И НЕ Е ЛИ ПО-ДОБРЕ ДА ГИ ПРЕМАХНА?
Тия с гроздчетата са сорт "Молдова".
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Махни ги :-)
vlax - майстор
Махаш ги и яко поливане до есента.
:partyman:
Киррил - специалист
Изхождайки от констатацията, че повече от продавачите на лозови сортове лъжат за сорта който продават - обявяват едно, но практически излиза съвсем друго, препоръчвам да оставиш 2-3 зърна, останалите да премахнеш. Няколко зърна няма да изтощят лозата. Така ще видиш какво си закупил и ако не отговарят на сорта, взимаш дървото и погваш продавача.
Ако си абсолютно сигурен в сорта който си закупил, или сорта за теб няма смисъл, махай гроздовете.
Млади лози се поливат, когато има нужда, а не "ЯКО". Има опасност когато има ЯКО поливане да изгният корените на младата едногодишна лозичка. Това опитните лозари го знаят. Когато лозата вече е на 2-3 години, можеш да си позволиш повече поливане, но не и пак "ЯКО", а достатъчно.
Добре е да я засенчиш (пъстра сянка) защото слънцето през лятото е доста силно. Следващите години няма смисъл от засенчване.
vlax - майстор
вт май 28, 2024 8:55 amКиррил написа:
Когато лозата вече е на 2-3 години, можеш да си позволиш повече поливане, но не и пак "ЯКО", а достатъчно.
Под яко поливане имам в предвид да не я зае@бе цяло лято,а да следи времето и да я полива обилно, когато има нужда.И догодина маха росните корени.
Ти какво разбираш под
вт май 28, 2024 8:55 amКиррил написа:
..., а достатъчно.
че ми стана интересно.

ПП Аз не бих оставил никакви зърна.
miroki - майстор
Да допълня, поддържай 2 ластара. Който се вдигне повече оставяш него и привързваш нагоре. Зимата режеш на 2 пъпки. От двата ластара които ще тръгнат пак оставяш единия нагоре, другия резерва. На третата година оставяш само единия и го вдигаш на асмата. Ако е силна може още първата година да се вдигне но е рядкост (но зимата пак ще я режеш отдолу на 2 пъпки) целта е да се получи силно дебело стебло и силен корен. Оставяш грозде само ако се е вдигнала. Иначе ти спира растежа. Освен това което писа колегата за пробата. Някоя нюню чепчица. След цъфтежа.
Киррил - специалист
вт май 28, 2024 9:38 amvlax написа:
вт май 28, 2024 8:55 amКиррил написа:
Когато лозата вече е на 2-3 години, можеш да си позволиш повече поливане, но не и пак "ЯКО", а достатъчно.
Под яко поливане имам в предвид да не я зае@бе цяло лято,а да следи времето и да я полива обилно, когато има нужда.И догодина маха росните корени.
Ти какво разбираш под
вт май 28, 2024 8:55 amКиррил написа:
..., а достатъчно.
че ми стана интересно.

ПП Аз не бих оставил никакви зърна.
Има хора, на които, когато им кажеш ЯКО поливане, поливат като побъркани постоянно, като си мислят, че колкото повече, толкова по-добре.
Полива се така, че почвата около едногодишната лозичка да не е прекомерно влажна - гледа се на дълбочина 5-10 см. да е видимо влажна. При тези лозички опасността от изгниване на корените е най-голяма първите няколко месеца - по-добре да я осушиш леко, от колкото да я пре-полееш. И не трябва да се прекалява с торенето!!! В почвата в района на корените на дълбочина 50-60 см. има почти винаги влага.
Това се усеща, няма как да се обясни без прилагане на влагомер, особено от аджамия.
chapara - майстор
Мулчирай ги и няма пресушаване. Може дори и с велпапе.
kr1100 - майстор
забий тръба ф 50 мм на 1 педя и поливай през нея. Горе мулчирай.
Към края на август разрови около лозичката и , ако има росни корени ги изрежи / не ги скуби/.
Ако имаш куче около лозичка 1 11л туба изрязана на цилиндър и с 3 пръчки фиксирана да не се мести от вятър за да не счупи филиз.
Молдова е яка лоза , не е болнава и бързо расте на височина. А и няма вероятност да е объркал сорта продавача.
П.П. Автора не е уточнил откъде е. Ако е от северния край със студена зима и ветрове - зимата позатрупай лозичката с пръст омесена с пясък, може и торф за да не измръзне. Важно е долу около главнята .
Киррил - специалист
Ето как да почистите росните корени в лозето
https://agrozona.bg/eto-kak-da-pochisti ... -v-lozeto/

Кога да се отстраняват росните корени на лозите
https://www.bgfermer.bg/article/6824659

Тема "Млади лози" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: