• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
dadko - майстор
Благодаря, atanasov2004 за споделената информация. Точно това мисля да направя на една от асмите. Тъй като ако я прережа ниско долу- ще чакам една година да израсте до конструкцията горе, а другите лози до нея ще се развият й ще правят сянка.
alsted - майстор
dadko написа:
Времето за взимане на калеми попремина, трябва по- отрано, докато не е започнало сокодвижението. И- да се съхраняват на хладно във влажен пясък.
Лично аз не взимам предварително калеми. Изчаквам началото на сокодвижението на подложката и взимам възможно най-неразвита, малка пъпка за калем (наред с вече наедрелите, винаги има и такива във все още "спяща фаза"). Не споря, че не е правилно да се взимат предварително и съхраняват при подходящи условия - просто споделям, че може и на по-късен етап (в случай, че сте закъснели).
atanasov2004 - специалист
За протокола дет се вика, забравих да напиша че тъста ми/80г. човек/ работи-ашладисва с най обикновенно макетно ножче от 1лв., :-D :-D :-D
teon - специалист
dadko написа:
Тъй като ако я прережа ниско долу- ще чакам една година да израсте до конструкцията горе, а другите лози до нея ще се развият й ще правят сянка.
...и туй не е верно...ако се хване както трябва - расте като луда,ще изпревари другите лози, не е изключено да 'даде' и грозде...с по-горно рязане, ако не е успешно догодина може да я подстрижеш по-надолу и пак с 'начале'...
boltik - специалист
Здравейте,според вас дали е възможно ози вид дива лоза да се ползва,като подложка?И една снимка на вкоренени пръчки.

Прикачен файл

rsz_vinograd_devichiyj.jpg
rsz_vinograd_devichiyj.jpg (90.93 KиБ) Видяна 4084 пъти

Прикачен файл

rsz_ukorenenie-cherenkov.jpg
rsz_ukorenenie-cherenkov.jpg (9.34 KиБ) Видяна 4084 пъти
sspoko - специалист
като сме на темата да попитам имам един стар орех едър и с мека черупка, преди няколко години купих и един съседен двор в които има едно саморасло орехче та питането ми е дали мога да го ашладисам с материал от старото дърво?
swot - специалист
sspoko написа:
като сме на темата да попитам имам един стар орех едър и с мека черупка, преди няколко години купих и един съседен двор в които има едно саморасло орехче та питането ми е дали мога да го ашладисам с материал от старото дърво?
Можеш, но ако искаш с калем, тогава другата пролет.
dadko - майстор
Не съм го правил, но това, което съм чел по книжките- ореха се ашладисва "на прозорче" Прави се със специално ножче, за да се отреже еднакво широка част от кората и на двете дръвчета.
http://www.bgfermer.bg/Article.asp?ArticleId=401490
mavryt4o - майстор
mavryt4o написа:
Аз със скромния си опит 2-ра година получих 90процента положителен резултат ползвам макетен нож обикновен изулирбанд и восък другото е пълна измишльотина.Вчера разсадих каисийките от пролетта до сега минаха метър и половина .Да ви обясня накратко как процедирам (на 27 години съм :) ).Най важно е времето тази година ашладисвах на 5-ти март поради проточилата се зима но вероятно може и по-рано трябва да улучите момента преди да се разпукат пъпките .Аз отидох по полето извадих си диви джанки отрязах ги на 10см над земята .Нарязах си от кайсията клонки с по 2-3 пъпки и почнах да ашладисвам цепа с ножа ствола на дравчето 3-4 см не по дебело от човшки пръст като в сарцевината забивам дървено клинче за да стои стволчето отворено от страните да поставя калемите в цепнатините които са подострени от едната страна от другата им стои ЗАДЪЛЖИТЕЛНО кората като се стремим да не я нараняваме и да пасне сас кората на подложката.След като сме сложили от двете страни калемите издърпваме клина и разцепената подлошка притиска калемите след това овиваме с тиксо което само пада когато калема се хване и надебелее , палим свещ и накапваме отгоре мястото като внимаваме да не накапем с горещия восък пчпките и накрая избираме си място копаме дупка и бум дръвчето вътре поливаме и чакаме мойте снимки са на 45-тия ден.Ако има интерес ще приложа подробни снимки успех !

Прикачен файл

07042014035.jpg сефтето вече на 3-тата година
dadko - майстор
mavryt4o написа:
Aз със скромния си опит 2-ра година получих 90процента положителен резултат ползвам макетен нож обикновен изулирбанд и восък другото е пълна измишльотина.
Поздравления. Щом имаш такава успеваемост- това означава, че умело се справяш с ашладисването. Не мисля обаче, че е много правилно хем да разсаждаш дръвчето на ново място и в същото време да го присаждаш, но щом ти се получава- това е най-важното. Нали се гони резултат- щом той е налице- всичко е ОК.
Само едно не успях да разбера- кое е онова, другото, което е пълна измишльотина?
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: