• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 29
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
miroki - майстор
Писал съм в темата за капковото, а сега от телефона, та гледам да е лаконично.
Капково е с капков лентов маркуч. 5 крана делят 5 групи култури. Както писа по-горе.
Имам още да слагам за догодина. Тази съм доволен.
И пръскалки 10 съм взел, но идеята на поста бе, че не се наложи този сезон да деля културите. И не ползвах 5 те крана.
Тaкa, знaчи тръбaтa която ще ползвaм зa системaтa ми пускa 20л./мин. , знaчи 1.2 m3./h. което смятaм , че ще е достaтъчно зa 2 кръгa с по 2 рaзпръсквaчa/hunter с MP rotate дюзи с рaдиус 10м. нa 90' , нaлягaнето мисля беше 3bar. /
Нямaм съседи постоянно, a и смятaм дa поливaм в рaнните или късни чaсове нa денонощието
hidrazin - майстор
Да но питането на човека е съвсем друго. Той говори за 100-120 квадрата и четири разпръсквача.
Това няма нищо общо с капковото поливане на зарзават. Освен дебит ще ми трябва и налягане.
А за твоя случай се сетих - дето беше взел оня китайския разклонител с четири кранчета дето не е за капков маркуч.
Пък после беше им слагал скоби? :?

Към skailokar:
Значи мислиш да използваш разпръсквач MP300090 с дюза МР 3000, радиус 6.7 - 9.1 м., рег. сектор (90~210 º), синя.
При ъгъл на пръскане 90 градуса тя изразходва 200 литра при 3 бара налягане.
Демек ако мястото ти е квадратно и ги разположиш в четирите ъгъла.
Общо ще ти е необходим дебит около 800 литра на час.
:partyman:
Aми по-скоро MP rotator MP 3500 с рaдиус 9.4-10.7м обхвaт(90'-210'), и дa, мястото е квaдрaтно 10/10м.
Пру 90' и рaдиус 10.1м. кaквито мисля дa ползвaм им дaвaт 0,24 m3/h или 3,94 l/m. С рaботно нaлягaне от1,7 bar.
Товa ще рече , че зa 4бр. ще ми трябвa дебит от 0,96 m3/h. или 15,84 l/m.
A товa пък знaчи , че дебитa ще ми стигне и дори дa сa нa 1 кръг, но въпреки товa си мисля зa 2 кръгa, зaщото могa дa решa дa увеличa мaлко рaдиусa, или пък лятото дебитa дa пaдне мaлко и съответно дa не ми стигне.
То товa кaточели е по-ясно, но проблемa с нaлягaнето кaк дa го решa. Тези бустер помпи достaтъчно нaлягaне ли ще ми прaвят, кaк рaботят, aко спре водaтa имaт ли си зaщитa от рaботa нa сухо... ? Ей тaкивa рaботи ме тревожaт повече.
hidrazin - майстор
skailokar написа:
... зaщото могa дa решa дa увеличa мaлко рaдиусa,...
Тези 10,1 метра при това налягане са максимума на разпръсквача.
За да увеличиш радиуса ще трябва да увеличиш и налягането.
Според мен тези бустер помпи не са подходящи. Слабички са дори и за тези разпръсквачи.
И не, нямат защита от работа на сухо. То на пазара почти няма помпи с монтирана такава защита.
Вземи си едно WILO WJ 204 X EM. Може и 203 но разликата в цената е малка.
Ще имаш и запас от дебит и налягане. Ще ти трябва и защита от работа на сухо ако има вероятност в тръбата да спре съвсем водата.
И пак - поливане на трева от водопровода не е добра идея.
:partyman:
miroki - майстор
hidrazin написа:
Да но питането на човека е съвсем друго. Той говори за 100-120 квадрата и четири разпръсквача.
Това няма нищо общо с капковото поливане на зарзават. Освен дебит ще ми трябва и налягане.
А за твоя случай се сетих - дето беше взел оня китайския разклонител с четири кранчета дето не е за капков маркуч.
Пък после беше им слагал скоби? :?
Да, слагах им скоби да не излезе маркуча. То и без тях не излиза, но нека вържа попа. Понеже нямат ръбчета като тройниците. Признавам си, че хич не ми хареса дебита, който вадят, но като го вързах всичко бе наред. Естествено добавих още около 10 лентови маркуча по 10 тина метра. Надвиших сметнатия дебит с много и пак се поливаше безпроблемно. С тези твърди ф16 ки се получават нещата добре. И за догодина на различните парцели ще се преместят лесно. Но ще вземам още един дисков филтър, понеже не пускат това, което е написано.

А понеже вчера четох от телефона, четох цялата тема, не само последните 3-4 мнения и за това писах и за кръговете. Може би заради това мнение и на други имаше де, за кръговете. Както и да е изяснихме го. Сега видях, че са по-стари мнения. Не говорех конкретно за последния питащ, а споделих, че не си ползвах кръговете тази година. Догодина може да е друго. А неговите са заради малкото налягане, а не от различни култури.
Не е особено разумно да слагаш кранче на всяко отклонение за маркуч.
Става ако всяка "линия" ти е много дълга. Ама аз например имам 10 реда пипер по 5 метра.
Или 10 реда домати по пет метра. И сега какво? Да сложа 20 кранчета ли? [-X
Просто на всяка отделна култура си правиш отделен кръг с общо кранче.
Така може да регулираш напояването на отделните култури като спираш и пускаш кранчетата им.
Най-лесно и добре става с програматор - ама не тоя измисления от лидъл.
А пръскалките си поръчах едни без пружинки, които позволяват по ниско налягане. Но са 100л/ч и трябват повечко.
Колега skailokar, няма ли да има 1,7 атм. налягане?
Да, и аз смятам , че са слабички.
Последна промяна от skailokar на чет окт 01, 2015 1:52 pm, променено общо 1 път.
Според мен тези бустер помпи не са подходящи. Слабички са дори и за тези разпръсквачи.
И не, нямат защита от работа на сухо. То на пазара почти няма помпи с монтирана такава защита.
Вземи си едно WILO WJ 204 X EM. Може и 203 но разликата в цената е малка.

:partyman:[/quote]

Да, и аз смятам , че са слабички.
Предложиха ми такава помпа WILO с пресостат , за да не се пускала когато няма вода.
Имам още 1 въпрос : Става въпрос за електро магнитните клапани. Какви да взема , с реглаж на дебита ли е по-добре или няма нужда. Трябва ли да има налягане на водата за да се отвори след като му подаде сигнал програматора.
След клапана каква тръба да сложа ф.33mm. или ф25mm. за моя случай.
Те май станаха повечко от 1 въпрос ама нищо :?
nv952 - майстор
skailokar написа:
Става въпрос за електро магнитните клапани. Какви да взема , с реглаж на дебита ли е по-добре или няма нужда.
Според мен няма да имаш нужда от реглаж :)
skailokar написа:
Трябва ли да има налягане на водата за да се отвори след като му подаде сигнал програматора.
Тука не съм пробвал с моя и не мога да ти кажа
skailokar написа:
След клапана каква тръба да сложа ф.33mm. или ф25mm. за моя случай.
По добре сложи по голямата като магистрална тръба и от нея си отклонявай за всеки разпръсквач!
Аз ползвам Ф25 и ми стига но моето място дето поливам е малко и пръскачките май че пръскат по малко вода на час в сравнение с твоите!
hidrazin - майстор
skailokar написа:
Трябва ли да има налягане на водата за да се отвори след като му подаде сигнал програматора.
След клапана каква тръба да сложа ф.33mm. или ф25mm. за моя случай...
Трябва да има налягане за да затвори. Не за да отвори. За твоя случай и 25 мм стига.
:partyman:
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 29

Тема "Автоматична поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: