• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Делян написа:
n_a написа:
Кажи му, че има търсене :-)
Търсене на мотики... - доста силно казано :)
Точно вчера във фейсбук стана ума з атова нещо. Човекът попита отде да си го купи
Мотики и чукове винаги са се търсели
shotik - майстор
n_a написа:
shotik написа:
Точно за спечена и твърда почва са тези вили, аз я купих преди 4-5 години, после исках да купя още една и питах производителя, бях запазил телефонния номер, но той ми каза ,че е спрял да ги прави.
Кажи му, че има търсене :-)

Той беше от Пазарджик, но ги правели в цех в Пордим или Омуртаг, не си спомням.

Ами освен да взимам мерки и да ги почвам ,само не знам материал за шишовете от къде да взема , стоманизиран е , Ф 10 мм.

Ето и в OLX , ама двойна цена на тази ,за която я закупих


http://olx.bg/ad/rachna-vila-lopata-obr ... 6aec8eb032
Последна промяна от shotik на чет фев 25, 2016 9:09 am, променено общо 1 път.
nikel - специалист
То зеленото не е спирало. Сложих капковото в оранжерията и започнах тунелчетата на повдигнатите лехи.

Прикачен файл

20160225_083835.jpg

Прикачен файл

20160225_083846.jpg
ZMeyGorianin - майстор
MMIel написа:
infomar написа:
...
MMIel,
Виждам, че използваш мулчиращо фолио и капково напояване на доматите. Икономически как ти идва това мулчиране и може ли да става без капково? Наистина ми писва от тази трева, ползвах СТОМП, което много ми помогна, но все остава за работа... От къде го взимаш и как идва...
Това на снимката са ми всичките краставици. Два реда по 9 корена май бяха в ред през 30см (на толкова е разпробит капковият маркуч). На ден късам от 3 до 6 краставици, което ми се струва напълно достатъчно за едно четиричленно семейство, като се има в предвид, че децата като видят краставица веднага искат да я изядат :-D .
За доматите, в момента икономически никак не идва сметката. Дал съм едни пари, а добив няма. Пестя единствено от поливане, а дали ще стигна до бране е божа работа :lol:.
Иначе цените са - мулчиращото фолио на дребно във Варна е 15лв за кг. Един килограм е около 33 метра. От тук сам си прави сметката. Аз съм рационален човек (разбирай мързелив). От 10 години живея на село, а за първа година работя в градината, защото открих мулча. Многото работа е подготвянето на повдигнатата двойна леха (широка около 80см - мулчиращото фолио е 120см), защото там се работи с мотика и лопата, а аз тези инструменти не ги харесвам :) . Мулча задържа влагата и не позволява на плевелите да избиват - спестява се плевене, окопаване и вода т.е. за хора, които не си ценят труда и поливат от кладенец не си струва инвестицията (фолиото си има и други предимства и недостатъци, но не ми се влиза в подробности). За сравнение ще кажа, че миналата година на същото място от снимките имаше същото количество корени - 64. Гледано по абсолютно същият мързелив начин, което значи рядко поливане, без окопаване.
Резултатът е, че набрахме около 3-4кг домати. Хванаха всички болести на света, за същото време от засаждането до сега достигнаха едва половината височина(около 70см) на сегашният домат(160-170см) и ги изкоренихме. Още едно сравнение - имаме и оранжерия. Не съм я снимал защото не се занимавам аз със нея. В нея има около 100 корена домати, което е 1,5 пъти повече от външншните, които съм снимал. Оранжерията е с капково без мулч. Полива се с 2 пъти повече вода, 2 пъти по чести, в оранжерията цветовете са опрашвани, на външните - не. Единственото предимство е че оранжерията се бере по рано, но като гледам добивът че е доста по малък от външните, макар че пак казвам - дали въобще ще бера е божа работа. Дано съм бил полезен. :partyman:
hidrazin написа:
Просто ползваме такива сортове - плешиви. :) Шегувам се. Долните листа само пречат и спомагат за прихващане на болести и затова се махат. Не трябва листата да опират в земята! Освен това така се осигурява по-добро "проветрение" и самите домати се огряват по-добре от слънцето.
:partyman:
Абсолютно вярно =D>
Какви зеленчуци се сеят под мулчиращо фолио? За сега съм боднал домати и краставици от разсад в оранжерия. Става ли да се сее директно семка в земята? Ползвам фолио с готови отвори.
Има ли значение дали фолиото се слага с черния или сребристия слой отгоре?
MMIel - специалист
Не се сещам за зеленчук, който да не можеш да засадиш на мулчиращо фолио. Е може би без лук, чесън, репички, моркови и др. сигурно. Миналата година на мястото на краставиците сях боб и го вдигнах на мрежата на краставиците. Страшно много роди. Около 3 пъти повече в сравнение с бобът който беше засят на метър от този, но без капково и без мулч. В неделя пак набучих боб под мулча, както и малко грах за проба. Грах имам и без мулч и без капково, така че тази година ще сравнявам грахът.
Сребристият мулч трябва да е с огледалната част нагоре. Идеята е светлината да се отразява и плодовете да се огряват и от долната страна. Постига се по-равномерно узряване, а и по малко загряване на почвата в големите летни горещини.
infomar
Днес избълвах всичките псувни които знаех и измислих в момента.

Ходих да купувам семена за домати, краставици, и др. зеленчуци и подправки.
Преди три години разфасовките бяха по няколко грама, миналата станаха по един грам, а тази са по половин, че дори и по 0,250 гр. а цените същите, че и двойно по-големи. Яд ме е, че не съм запазил празните упаковки за доказателство.

Тази година явно ще се занимавам и с производство на семена от културите които отглеждам, така, че помагайте ако се наложи. До сега съм добивал само семена от босилек, чушки, патладжан, неудачен опит от домати - добре растяха, ама нещо на плод не го докарах.

Гледам, че никой не се възмущава от нарасналите двойно и тройно цени на семената. Продавачката ме гледа и ми се хили - "Така е, грамажът двойно по-малък, а цената двойно по-голяма... хората се замогнаха, заплатите увеличиха и ние трябва да ядем...".

Явно няма да мога да мина метър и трябва да запрятам ръкави.... :?
TMontana - специалист
Здравейте колеги,реших тази година да използвам и аз мулч при засаждането на зеленчуците, и ако може да споделите опит има ли някакви правила при полагането,например какъв цвят мулч да се използва,с каква дебелина,мястото на засаждане надига ли се допълнително с пръст или се полага мулча направо на почвата...такива неща. :)
vlax - майстор
TMontana написа:
Здравейте колеги,реших тази година да използвам и аз мулч при засаждането на зеленчуците, и ако може да споделите опит има ли някакви правила при полагането,например какъв цвят мулч да се използва,с каква дебелина,мястото на засаждане надига ли се допълнително с пръст или се полага мулча направо на почвата...такива неща. :)
Ще споделя моя скромен 4 годишен опит с мулчирането.
Първо фрезовам мястото,после правя повдигната леха минимум една педя,полагам капковите маркучи,ползвам само твърди вече 4 години и още НЕ са за смяна,полагам фолиото отгоре и го застъпвам с пръст или с цигли.Дупките при засаждане ги правя със садило за луковици.За доматите ползвам твърдо дебело черно фолио вече 4 години и не е мръднало.То е дебело като това за ягодите ,но е без дупки-дупките аз си ги изрязвах с каквото разположение искам.Тъй като вече не го внасят ползвам за другите култури еднократно фолио,полага се със сребристия цвят нагоре,казват че гонело белокрилките.
До сега с успех съм мулчирал домати,краставици,тиквички,зелен боб и зимна ряпа.
Абе разправия е мулчирането,но има много предимства.
infomar
Май си върви в комплект с капковото напояване.....

Я ми подскажи колко време ти работи помпата когато поливаш капково, че аз цялата градина поливам за 30 минути сутрин и толкова вечер при нужда (май много поливам) - около 2 кубика вода отиват на поливане, а половината количество ако трябва да са капково - трябва да работи половин ден за 400-500 квадрата .... или нещо се бъркам. Единствената причина до сега да не сложа капково е дългото време за работа на помпата ако трябва да поливам домати, краставици, чушки, патладжан и т.н.т.
keymaker - специалист
Значи мулчирам от няколко години (5-6) и го правя по следния начин. Фрезовам до желания резултат ,полагам маркуча за капково( ползвам меки маркучи захранени от резервоар повдигнат на 45см. от земята.) ,до капкообразувателите засаждам разсад или сея семена. Изчаквам около 20 дена да заякне разсада и покривам с 4-5см. мулч. На мястото със посяти семена изчаквам докато растенията станат поне 12-13 см. високи и полагам същото количество мулч.
Като резултати мога да изтъкна значително по доброто развитие на растенията , запазване на влагата където и е мястото и драстичното намаляване на плевелите ,които дори да пробият през мулча са хилави и лесно и бързо се изкореняват.
Правил съм опити и да пръскам обилно със син камък мулча преди полагане с цел да избегна разни гъбични вредители ,ама особен ефект не видях и преустанових тази практика.
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39

Тема "Зеленчуци - торене, пръскане....отглеждане..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: