Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ssiderov - специалист
Ако се престарае човек с точенето,може ли да се получи някакъв дебаланс после при въртенето на ножа?Все пак може някъде да се свали повечко материал.Ще се усети ли?
keymaker - специалист
ако се изложиш с точенето задължително ще се разбалансира , 1гр. въртящ се с 8-10к. об/мин. не прави никак малка цифра.
относно материала на ножовете определено е стомана ,но с изискване към закалката ,а тя е около 44 HRC ,което означава че може и да не супер качествена.
ssiderov - специалист
По каталога на Орегон си го пишат че са термообработени от 42 до 48 единици по Роквел.Техните червените.То и при повечо единици пилата ще се пързаля.Предполагам,че и звената на веригите за резачките са там някъде.Но повечкото специалисти от бързане добре ги посиняват при точене!Твърдостта отива някъде си,дали и хрома остава при ръбчето!За пет минутки точене 3-4 лева на верига!Добра часова ставка!За това с пиличката бавно и славно :)
profesionalist_wood - майстор
Та значи косачка с 32 см ширина на косене ефективна ли е? Или е хубаво да е широка?
Давам пример от нета http://www.mashini359.bg/gallery/0/2330 ... -04223.jpg
keymaker - специалист
От каране с пиличката си купих ефтина китайска машинка за точене ,а след като видях че и с нея не става дадох почти 700 за правилната машина . И понеже съм завършил ''металообработващи машини'' си точа веригите на нея ,а с китайчето си свалям само ограничителя(чистача). Зъбите на веригите са малко по твърди 50-54 HRC а специализираните пилички са 60-64 HRC , затова не става да се ползва дълго. Разбира се има и меки вериги ,но те са отбелязани като хоби клас и са подходящи повече за рязане на сурова дървесина ,те се точат лесно с пилата.

Ефтините дискове и ножове на косене са правени от каквото е имало ,бях взел 4-5 бр. за ентусиастите около мен и се оказа ,че при почукване всичките имаха различен звук ,наподобяващ звука на изпуснат тиган. Естествено всички дискове караха'' ден до пладне '' операторите се опитваха да косят почти всичко с тях от трева до тел, а с режещи инструменти правени от стомана ''Л+Л''(локум+лайно) е ясно колко работа ще свърши човек . А аз будалата си карах 2г. с оригиналния на олео-мак ,докато не го опрасках в един бетонен кол и остана за изработка на градинарски лопатки.
profesionalist_wood написа:
Та значи косачка с 32 см ширина на косене ефективна ли е? Или е хубаво да е широка?
Давам пример от нета http://www.mashini359.bg/gallery/0/2330 ... -04223.jpg
Ако е електрическа си е почти стандартна ширина ,а бензинова досега не съм виждал толкова малка. Дай малко данни по въпроса,може да има скрити козове. Моята е 45см. и я оборудвах с 5.5 магарета и сега направо може да търчиш и да косиш.
Stefan_62 - майстор
profesionalist_wood написа:
Та значи косачка с 32 см ширина на косене ефективна ли е? Или е хубаво да е широка?
Давам пример от нета http://www.mashini359.bg/gallery/0/2330 ... -04223.jpg
По принцип е по-хубаво да е с по-голяма ширина на косене, обхваща по-голяма площ, но зависи и за колко квадрата ти трябва. Ако е малка площа и 32см.-ова става, но както винаги всичко опира до парите.
profesionalist_wood - майстор
Хайде, пак се сдобих с косачка електрическа от практикер за 99 лв :partyman

Прикачен файл

IMG_20160617_134101.jpg
Stefan_62 - майстор
Честито, дано си направил правилният избор и не си се подвел от цената. :drinkers:
ssiderov - специалист
Честито колега!Със здраве да се ползват и двете!Пък по-натам ще споделиш за качеството! :partyman:
ssiderov - специалист
[quote][/quote][quote="keymaker"]От каране с пиличката си купих ефтина китайска машинка за точене ,а след като видях че и с нея не става дадох почти 700 за правилната машина . И понеже съм завършил ''металообработващи машини'' си точа веригите на нея ,а с китайчето си свалям само ограничителя(чистача). Зъбите на веригите са малко по твърди 50-54 HRC а специализираните пилички са 60-64 HRC , затова не става да се ползва дълго. Разбира се има и меки вериги ,но те са отбелязани като хоби клас и са подходящи повече за рязане на сурова дървесина ,те се точат лесно с пилата.

Ефтините дискове и ножове на косене са правени от каквото е имало ,бях взел 4-5 бр. за ентусиастите около мен и се оказа ,че при почукване всичките имаха различен звук ,наподобяващ звука на изпуснат тиган. Естествено всички дискове караха'' ден до пладне '' операторите се опитваха да косят почти всичко с тях от трева до тел, а с режещи инструменти правени от стомана ''Л+Л''(локум+лайно) е ясно колко работа ще свърши човек . А аз будалата си карах 2г. с оригиналния на олео-мак ,докато не го опрасках в един бетонен кол и остана за изработка на градинарски лопатки.



Правилната машина е чудесна,но не е за всеки!Винаги ми е било удоволствие да работя с хубави машини и инструменти.По професия съм стругар и вече 15 години ми бръмчи машина на главата!Гледам да си пазя веригата колкото може.Разочаровах се от машинното заточване на две три места и затова хванах пилата!Само в Ташевите ми хареса как заточват.Оказа се че орегонските пили дават по-финна повърхнина от щиловите!Плюс това орегонските са швейцарски на Валорбе производство,но с марката на Орегон!Незнам що така щиловите по-грубовато работят.Не съм пробвал пила с кубичен бор нитрид,незнам дали въобще има такава!
Благодаря колега за технологичната информация!Все пак да не се отплесваме в други теми,а да уважим новите придобивки на колегите! :partyman:
С добре заточен инструмент ти е кеф да бачкаш,ако ти се бачка де!Като ти не реже ножа и бургията мъчиш машината и тебе си! :)
Последна промяна от ssiderov на съб юни 18, 2016 3:52 pm, променено общо 2 пъти.

Тема "Коса или косачка и каква да избера?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: