Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Миленица - специалист
Krass написа:
Интравенозна система.
Говоря за поливане, когато не съм вкъщи две седмици. Колко голям съд трябва да напълня, за да ползвам интравенозна система?
А с капковото напояване ще мога да поливам в определени часове.
brum - майстор
И аз обмислям нещо такова в момента. Компонентите са простички:

1) Едно ардуино за контролер (с един часовник закачен за него)
2) Регулируеми капкообразователи
3) Диафрагмена помпа на 12V с регулируемо налягане на изхода

Та т'ва е, то друго и не трябва. Клапани няма да има, щото ще се поличват всичките саксии заедно. Помпата е хитра, щото има един клапан с пружина дето се натяга и задава изходно налягане. Ако налягането прескочи зададеното клапана се отваря и връща част от водата обратно преди помпата. Та т'ва ми гарантира постоянно налягане на изхода ако помпата има достатъчно дебит.

Ардуиното с елементарна програма. Всяка сутрин в 6 часа да пуска помпата за Х минути. Евентуално ще мога да корегирам времето по някакъв начин.

Регулируемите капкообразуватели ще позволят да докарвам различно количество вода според различните растения. Имам едни налични на Gardena заедно с тънкият маркуч дето е точно за саксии.

По-нагоре някой беше писал за тия клапани дето съм ги дал, че щото били китайски не били сигурни. Цяло лято поливаха, един не е изгорял. Имам една системка с ардуино пак дето следи влажността на почвата и полива когато дойде ред. С блутуут за комуникация, конзола за настройка, часовник и памет в която пази логове. Та обратно на клапаните - и запушен не съм видял, а филтъра ми е преди някакъв стандартен преди хидрофора. Бобината експериментално съм я държал на 15 волта за час - драма няма. Недостатъка им е само това, че не работят на ниско налягане. Т.е. с вода от съд вдигнат на 3-4 метра височина няма да отворят най-вероятно. Но иначе са си чудесни в предвид цената на която се намират.

А за ниско налягане има други клапани - сферични с електронен актуатор. Там налягане не ти трябва за да отвори клапана, ама цените са по 20тина лева за брой по спомен. Пък и управлението е по-сложно...
kalin.kraev - специалист
Здравейте колеги клапана е монтиран миналата година и работи безупречно по 1 час на ден,но вчера съвсвм случайно пипнах соленоида и ми се стори притеснително доста загрял и незнам дали от самото начало е така или ще дава фира,има ли място за притеснение и забелязвали сте при вашите температурата да е по-височка. :?
Прикачен файл:
hunter_pgv_100-g-b-228x228.jpg
hunter_pgv_100-g-b-228x228.jpg (8.54 KиБ) Видяна 1171 пъти
brum - майстор
То т'ва е електромагнит. Или работи, или не. Панса да му стане нещо и с времето да почне да загрява повече е много малък, по-скоро си е било така от началото.

Тема "Мнение за ел.клапани за напояване!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: