• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 19
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
valpen - напреднал
ivanovbg написа:
valpen написа:
Само да покажа, че здрави растения и добра продукция се получава и с методите на биологичното земеделие(сортовете са Рила и Наслада). Заслугата е на съпругата, а от мен е мързеливото поливане. :partyman:
Не мислете, че "био" означава качествени плодове. В повечето случаи плодовете са по некачествени, полуболни, преторени и безвкусни.
Да, може би сте прав колега! Аз преди да ги консумирам им подобрявам качеството, лекувам ги и ги овкусявам , като ги посипвам обиолно с агрохимикали на световните гиганити от САЩ, Япония, ЕС и Израел. И дори децата си слагат допълнително..... :supz:
ivanovbg - майстор
valpen написа:
Да, може би сте прав колега! Аз преди да ги консумирам им подобрявам качеството, лекувам ги и ги овкусявам , като ги посипвам обиолно с агрохимикали на световните гиганити от САЩ, Япония, ЕС и Израел. И дори децата си слагат допълнително..... :supz:
В подкрепа на думите ми е още от точка 1 от РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 834/2007 НА СЪВЕТА от 28 юни 2007 година, цитирам:
(1)
Биологичното производство е съвкупна система за управление на земеделието и производство на храни, в която се съчетават най-добри практики по отношение опазване на околната среда, висока степен на биологично разнообразие опазване на природните ресурси, прилагане на високи стандарти за благосъстояние на животните и производствен метод, съобразен с предпочитанията на някои потребители към продукти, произведени чрез използване на естествени вещества и процеси...


http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 023:BG:PDF

Къде пише, че био производството е по чисто и е в името на хората? ;) То е насочено към предпочитанията на някои потребители на които са промили и продължават да промиват мозъците с "био" реклама.
Гледам тук във форума много хора торят и шербетуват всяка седмица с кокоша тор. Ако им се направи едно изследване нитратите им ще са до небето. Шербетува се само веднъж на сезон и то при завръза на първата китка.После не се шербетува, че ядеш само нитрати. Ма щом мислите че това е био отглеждане... яжте си ги.

Та биопроизводството е за птичките, тревичките и мушичките, а не за хората!
valpen - напреднал
Колега ivanovbg,както се казва в един стар виц „да не бъркаме боя със ситуацията”. Не се водя от никакви “EU директиви за промишлено биопроизводство” при отглеждането на продукти за лична консумация! Направил съм информиран личен избор на трапезата ми да присъстват колкото се може по-малко вредни елементи от Менделеевата таблица. Ако за Вас е важно в менюто ви те да присъстват, то това мен не ме касае. Изборът е Ваш. Без да ви съдя, критикувам, осмивам или омаловажавам решението Ви.
stiv1961 - майстор
Ей ги моите мезета за ракийката
Прикачен файл:
IMG_20150718_195430.jpg
пък вие се карайте кое е био, кое е натюрлих :-D
ivanovbg - майстор
И аз не съдя, но просто ти казвам , че в лайната има повече вредни елементи от Мендлеевата таблица отколкото в изкуствените торове само че не ги знаеш. :wink: Интересно ми е как изследва продукцията за да твърдиш, че имаш по малко вредни елементи на трапезата си. С какво азота от амониевата селитра е по лош от азота в лайната?

Познавам човек който реши да гледа няколко декара жълт кантарион за износ. Засади го на стара неизползвана нива в село доста навътре в Родопите. Там много такива - селото я има 30 души я няма. Като се замислиш едва ли ще намериш по чисто място. Природата е уникална,няма никакви производства... Не е пръскал с нищо, а няма и нужда. Пазара уреден, печалбата ще е перфектна...
Да ама след прибиране и изсушаване на продукцията се дават за анализ в лаборатория за сертифициране. Идва резултата и познай - съдържание на олово 3 пъти над допустимото. Ха сега де :? И останаха само разходите... :evil:

Та не знам какъв "информиран" избор си направил. Предполагам от прочетеното из нета. Тази директива ти дадох само да прочетеш какво е "био" и да не употребяваш "био" за твоята продукция. По правилно е да кажеш "домашна"

:partyman:
valpen - напреднал
Поздравления уважаеми колега ivanovbg, успешно отговорихте на всичките си предположения относно моето разбиране за биологично отглеждане (формирано според Вас от нета), без нито веднъж да ме попитате как го правя. Решихте че ”шербетувам с л....на няколко пъти”, най-вероятно живея в район в който земята по подразбиране е отровена и ям „некачествени, полуболни, преторени и безвкусни” домати.
Показах растения, отгледани без всякаква агрохимическа защита, без използване на естествени и изкуствени торове. Показах ги с идея хората, които не искат да сядат всеки ден на масата с Мон..анто, Ба..р, Б..Ф и т.н да видят че има алтернатива. Не се наемам да убеждава никого в правотата на подхода ми, както и във вредата за здравето на човека (физическо, ментално, психическо и т.н.) от домашната или купешка кошница от агрохимикали,торове,стимуланти и т.н. Всеки сам прави избора, и си носи последствията.
Извинявам се, ако съм засегнал честта ви на форумен химик. Дискусията е безполезна в този и формат и единственото, което ще публикувам още в тази тема са обещаните снимки.
:yawinkle:
ivanovbg - майстор
valpen написа:
Поздравления уважаеми колега ivanovbg, успешно отговорихте на всичките си предположения относно моето разбиране за биологично отглеждане (формирано според Вас от нета), без нито веднъж да ме попитате как го правя.
Твоето разбиране не е меродавно и затова ти изпратих документа който точно обяснява какво се крие зад понятието биологично отглеждане. Сещаш се че неправилното ползване на понятия довежда хората до грешни впечатления и разбирания. Отделно сам си казал, че си нямаш заслуги, а само жена ти знае:
valpen написа:
Заслугата е на съпругата, а от мен е мързеливото поливане.
Просто годината засега е добра, сортовете които си засадил са доста устойчиви макар и некачествени (не е само мое мнение - и други са ти писали), и затова не си имал досега проблеми. При това време мана и алтернария няма. Виж би било геройство ако всички комшии около теб са със болни домати въпреки че пръскат с химикали, а твоите домати са здрави и читави поради факта , че правиш някакви "био" процедури :wink:
valpen написа:
Показах ги с идея хората, които не искат да сядат всеки ден на масата с Мон..анто, Ба..р, Б..Ф и т.н да видят че има алтернатива.
И само не ми казвай, че имаш от твоите домати, чушки , лук марули, от януари до декември и не купуваш на децата банани, мандарини, портокали,..., че не си купуваш хляба от магазина който е направен от американска Монсантовска пшеница, че ..., ... , че си по набожен от папата... :wink:

Колкото до местоживеенето - писал си Разсадника и ако е в София... вервай ми там чисто няма и доматите са толкова отровни, че чак мана не ги хваща :wink:

Аз не съм за безконтролното използване на средствата за растителна защита, а за тяхното разумно използване. Също както като се разболееш се обръщаш към химията - лекарства, витамини и ..., така и растенията и животните имат нужда от тях. С доста лека ръка ги отричаш, а пък в същото време ежедневно ползваш сапун, прах за пране, дезодоранти и ...МНООГО ХИМИЯ. Жена ти как я предпочиташ покрита - с парфюм или с био(пот) и с измити зъби или с дъх на биолук?

Не съм химик, но зеленчукарството ми е хоби и като всяко хоби се старая да зная колкото се може повече за него. Практикувам го на вилата. Чета за болестите, какви са условията им за развитие, как се разпознават с какво се пръска превантивно като има условия, как се лекуват ако все пак си изпуснал края. Чета и за химикалите - как да се използват правилно за да не остават в продукцията сервирана на масата.

И не говори , че са без торове. Може евентуално ако не е садено досега нищо, но опитай пак догодина така и ще ядеш май само колците. От земята освен вода нищо друго не извира. Таз година ще изнесеш вещества от нея равни на 1/3 от теглото на продукцията, догодина откъде ще се вземат? Това са нещата погледнати от нивото на иформирания.

За съжаление има и хора които злоупотребяват с средствата за растителна защита било от незнание, било заради това, че с това си изкарват прехраната и не могат да си позволят загуба на продукцията, които въпреки, че не ги одобрявам ги разбирам.. Затова са и малко местата на пазара от които мога да си купя селскостопанска продукция.

А има и хора като тебе, дето заблуждават с приказки за биоземеделието, биопродукцията, Монсанто и останалите, а реално не знаят нищо за земеделието и заблуждават останалите. Е това е лошото и не го разбирам.

:partyman:
hidrazin - майстор
Кво са карате бре? Тази година доматите биват. :-D Ето малко и от моето производство.

Изображение

:partyman:
Stefan_62 - майстор
Хидразине, що не снима и кантара отзад дето си скрил зад домата тежестите :lol: :partyman: , Брво =D> добър домат, бая ракия ще се изпие с него. И аз имам един доста едър и се надявям да излезе кило и косур, но е още зелен чакам го да узрее и тогава ще го теглим. :partyman:
ivanovbg - майстор
Закъсняха най вкусните, но ги почнах от днес. Ето първия отвън:
Изображение
И от вътре:
Изображение

:partyman: :partyman: :partyman:
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 19

Тема "Домати" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: