• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
krismarg - специалист
100 лв. - продавалника
Тани - модератор
themask написа:
hidrazin написа:
Аааа... За напояването мога да помогна ама за бидони не ме барай. Не щем да вдигаме тежко. :-D
Тези системи с бидони не са ми силната страна. Там нека друг да помогне.
Пък и все пак основно не съм по водата. :?
:partyman:
Бидони ще се намерят на една или друга цена... По-важно ми е да избера читав вариант за превключването на потока от пълните бидони към канализацията. Тани предложи един вариант, но не знам дали е приложим при пълнене на повече от един бидон :) Та затова се надявам някой да даде и друг акъл. :partyman:
Че защо да не е приложим? Кой каквото и МНЕНИЕ да ти даде, ФАКТИТЕ показват, че при скачени съдове, нивото на водата в тях винаги е еднакво, независимо на какво разстояние са един от друг. Принципа е толкова сигурен, че се използва за най-точния метод за нивелиране - водния нивелир. Той представлява най обикновен маркуч пълен с вода. Дори да е 100 метра дълъг, в двата му края нивата на течността ще са ивелирани едно спрямо друго с точност до милиметър - нещо недостижимо дори за лазерен нивелир струващ хиляди левове :wink:
А при тебе става въпрос за някакви си бидони за поливане и се чудиш дали ще е достатъчно еднакво нивото в тях :? :shock: Слагай ги смело където ти е удобно и ги свържи в долния им край за да могат да се източват докрай. Пълненето може да стане в който и да е бидон и на каквато и да е височина. За преливане - избираш си височината до която искаш да се пълнят бидоните и пробиваш отвор на тази височина в произволен бидон. В отвора монтираш водоплътно тръба с достатъчно сечение, което със сигурност да поеме максималния дебит с който е възможно да захранваш бидоните. Ако бидоните са с различна височина, то е ВАЖНО горния им край да е на еднакво ниво, малко по-високо от нивото на източване, за да не прелеят от една страна, а от друга, да се използва максимално обема на съдовете. Надявам се този път да е станало по-ясно :thumbs:
themask - специалист
Тани написа:
Че защо да не е приложим? Кой каквото и МНЕНИЕ да ти даде, ФАКТИТЕ показват, че при скачени съдове, нивото на водата в тях винаги е еднакво, независимо на какво разстояние са един от друг. Принципа е толкова сигурен, че се използва за най-точния метод за нивелиране - водния нивелир. Той представлява най обикновен маркуч пълен с вода. Дори да е 100 метра дълъг, в двата му края нивата на течността ще са ивелирани едно спрямо друго с точност до милиметър - нещо недостижимо дори за лазерен нивелир струващ хиляди левове :wink:
А при тебе става въпрос за някакви си бидони за поливане и се чудиш дали ще е достатъчно еднакво нивото в тях :? :shock: Слагай ги смело където ти е удобно и ги свържи в долния им край за да могат да се източват докрай. Пълненето може да стане в който и да е бидон и на каквато и да е височина. За преливане - избираш си височината до която искаш да се пълнят бидоните и пробиваш отвор на тази височина в произволен бидон. В отвора монтираш водоплътно тръба с достатъчно сечение, което със сигурност да поеме максималния дебит с който е възможно да захранваш бидоните. Ако бидоните са с различна височина, то е ВАЖНО горния им край да е на еднакво ниво, малко по-високо от нивото на източване, за да не прелеят от една страна, а от друга, да се използва максимално обема на съдовете. Надявам се този път да е станало по-ясно :thumbs:
:2thumbs:

Тия дни уреждам бидоните, действам по схемата на Тани и продължаваме след това с другите въпроси :)
Мисля да драсна един чертеж на двора, който в момента е доста пестелив откъм обекти за поливане и ще трябва доста внимателно да се измисли поливната система, така че да е пригодна впоследствие. Ще я пусна тук, когато е готова, за да давате акъл.
themask - специалист
Надрасках набързо в пейнт :roll: ситуацията в двора върху една скица и докъде съм стигнал с разсъжденията си:
Прикачен файл:
Gradina.jpg
Червените линии са границите на имота.
Сините линии мисля да са магистралните тръби (още не мога да преценя ф25 или ф32 да са)
Жълтите линии мисля да са капковите разклонения ф16.
Вдясно звездичките са редицата туи, а долу звездичките са лавровишни.
Теренът има лек наклон, а по средата (където са начертани стълбищата) има подпорна стена.
Игнорирайте пътеките от схемата - засега не съществуват.
В горният край връзката между бидона (мазето) и шахтата е налична вкопана ПЕ тръба ф32. Останалите тръби са само идеи засега :)


Ще съм благодарен да дадете акъл какво би било оптималното разположение на тръбите.
Сигурен съм, че пропускам някои пояснения, така че питайте :?
themask - специалист
Е съвсем никой ли няма да ме отрази? :?

Бидонът е наличен. Сега се чудя как да прихвана ПЕ тръбата към канелката...
themask - специалист
themask написа:
Е съвсем никой ли няма да ме отрази? :?
Явно не... (започнах и сам да се цитирам).
Е, тогава очевидно ще карам, както ми хрумне и ще "направя сам" :lol:
Благодаря на тези, които помогнаха дотук.
hidrazin - майстор
Е ами ти сега какво? Очакваш някой да вземе и да ти проектира поливната си система във форума ли?
Ще ти издам един секрет - няма да стане. И да стане, няма да е като хората.
Докато не се погледне на място, нямаш никакъв шанс за читава поливна система.
Още повече че теренът макар и малък, си е доста "разчупен".
Има и доста неясноти като пътеки, бъдещ парник ...
Абе ще трябва да се гледа на място. Иначе свободните съчинения ще трябва да си ги правиш сам. :-D
:partyman:
themask - специалист
hidrazin написа:
Абе ще трябва да се гледа на място. Иначе свободните съчинения ще трябва да си ги правиш сам. :-D
:partyman:
Аз от гости не се плаша - ако имаш път към Банкя, заповядай :) А иначе не искам да ми прави някой проект. Но ако има отговор на простите въпроси като този за свръзката на канелката на 1кубиковия резервоар към тръба, ще съм признателен. Резбата там е някаква негова си и все още търся варианти.
:partyman:
themask - специалист
Krass написа:
:arrow: https://zeleno.bg/bg/category/20-polivni-sistemi.html
Този списък с каква цел? Ако ми трябват фирми, щях да си намеря. Мислех, че идеята на този форум е друга. Има неща, които човек не може да направи сам, поради липса на специални умения, инструменти или нещо друго, но не мисля, че поливната система е едно от тях. Както и да е...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Поливна система от А до Я (и много въпроси)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: