Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nikolovvd - майстор
На мен една от черешите ми изсъхна. Две са, на 5 м една до друга. Едната узря в началото на Юни и я изядохме, а другата почти узря и започна да съхне. Първо плодовете започнаха да съхнат, но все пак успяхме да хапнем от нея и някой друг компот да спретнем. В началото на Юли 1/3 от листата окапаха. Помислих, че е от сушата, че тук от 2 месеца и повече не е валяло, но в началото на Август вече нямаше нито едно листо.
Да я оставя ли да видя какво ще стане на пролет или да я заменям с нова фиданка на Есен. Дървесината на клоните е кафява, което ми казва, че нищо не става, освен за компот от круши, т.е. за поддържане на огъня на казана.
А може и черешово топче да спретна. :lol:
EDI - майстор
Направо си я сменяй.
Ранно окапване на листата може да е причинено от Цилиндроспориоза (на руски: кокомикоз).
Виж например тук:
http://agro.bg/topical/article11739.html

Дори да не загине дървото, ще е силно отслабено.
koveslav - майстор
Знам,че по принцип дърветата "отглеждат плода" и тогава съхнат.На времето братовчедчето ми беше обиколило кората на една череша и беше смъкнало цял пръстен в долната част на стеблото-"играело си детето".Обикновено това води до сигурна гибел.Калеко ми,агроном от класа беше,лека му пръст,каза че "щом има вече завръз,ще изгледа плода и чак тогава ще изсъхне".Стана точно така...В момента ми съхне последната кайсия-беше свежа до последно,но след беритбата започна да свива листата.Със сигурност си отива.Поне успя да направи 20 години и да осигури витамини за израстването на две млади българчета...

Прикачен файл

1048117_474722192602344_3420967_o.jpg
kuger - майстор
koveslav написа:
Знам,че по принцип дърветата "отглеждат плода" и тогава съхнат.На времето братовчедчето ми беше обиколило кората на една череша и беше смъкнало цял пръстен в долната част на стеблото-"играело си детето".Обикновено това води до сигурна гибел.Калеко ми,агроном от класа беше,лека му пръст,каза че "щом има вече завръз,ще изгледа плода и чак тогава ще изсъхне".Стана точно така...В момента ми съхне последната кайсия-беше свежа до последно,но след беритбата започна да свива листата.Със сигурност си отива.Поне успя да направи 20 години и да осигури витамини за израстването на две млади българчета...
Истината е някъде по средата /на половина/ :) Изсъхна половината кайсия с все плода. Другата половина си го отгледа.
Сега е изшилена и грозна за гледане. Хем крива, хем висока стана. Май ще ходи за пушене на "вълчи зеленчуци" :-D
kr1100 - майстор
nikolovvd написа:
Първо плодовете започнаха да съхнат, но все пак успяхме да хапнем от нея и някой друг компот да спретнем. В началото на Юли 1/3 от листата окапаха. Помислих, че е от сушата, че тук от 2 месеца и повече не е валяло, но в началото на Август вече нямаше нито едно листо.
Да я оставя ли да видя какво ще стане на пролет или да я заменям с нова фиданка на Есен.
Имаше ли и смола ? Направо я режи и слагай нова овошка, но не череша до нея.
Миналата и по-миналата година така ми загинаха 2 череши. По--миналогодишната я оставих за напролет да видя дали няма да се развие Нищо не покара и долу.Миналогодишната веднага я смъкнах на земята .
Johny - майстор
Миналата година цяло лято се борих с Бялата ръжда/-5-6 пръскания/ по черешата - уви без успех. Беше направила плодни и листни пъпки, но пролетта не се развиха. Вероятно са измръзнали. Не губи време, а наесен сади ново дърво.
nautilus33 - майстор
Млада череша на 2-3 години, добре ли е да се подкастри, понеже комшията каза, че трябва да резна връхчетата(последните 20-ина см) на всички клончета. Висока е около 3-3,5м.
plamen6703 - майстор
Зависи как искаш да ти бъде короната на дървото, образно казано като чаша или като вретено :) Режеш ли върха се получава като чаша... гледай да не оставяш повече от 4-5 основни клона. Според мястото, което ти заема черешата ще се ориентираш и за рязането. При първият вариант короната заема повече място, при другият вариант заема по-малко място.
nautilus33 - майстор
Ами това с формата на короната не съм го обмислял, но искам да е по възможност по-удобна за бране. Защото, ако я пусна много на високо, няма как да бера по върха. Иначе е на около 1,5-2 метра от лятната кухня. И съответно ще трябва да поокастрям по-ниските клони от тази й страна.
Но се притесних, понеже ми казаха, че череша не се кастри, пък и някъде някой май се беше изказал, че може и да не се отрази много добре на дървото.
Иначе с комшията подкастрихме една млада дюля.

Тема "Кастрене на череша" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: