• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
А дано ама надали. И с пръчки и с клечки - все тая. Като гледам реката си е бая буйна и може би планинска.
Та ще носи достатъчно много песъчинки. Само с тоя мрежест филтър на входа на помпата няма да мине.
Задължително на изхода на помпата още един фин филтър. И често, много често чистене.
Щото пък и тези китайски боклуци на GARDENA са много чувствителни към песъчинки.
:partyman:
Чаках колегата hidrazin да се включи :partyman:

Освен мрежестия филтър с клапана на входа на смукателния маркуч, ще има и филтър преди входа на помпата от този тип http://www.onlinemashini.bg/filtar-komp ... i-1l-/9779
Мисля, че питах такъв филтър преди или след помпата да го сложа. Преди -за да пази и помпата от фини частици във водата, но ако няма да е проблем за помпата и дебита и. Иначе ще е на изхода на помпата. Разпръсквача има филтър на входа си също. Ще чистя филтри, няма начин.

При следващото ми ходене може да снимам реката от самия бряг, за да се види течението. Да, планинска е, но не е високо, водата е бистра и чиста. На пролет при снеготопенето е доста буйна, но това е нормално. След май вече е по-спокойна. Има места, на които има леки вирчета, ще дозаградя още малко за смукателя. Обмислям варианти дори да имам нещо около самия смукател, ще видим.

Основния въпрос за мен все още стои - каква и коя да е помпата?
hidrazin - майстор
Тоя втория филтър - след помпата. И вземи с по-голямата чаша.
А това с бистрата и чиста и чиста река ...
:partyman:
ivanov6600 - специалист
На входа на помпата можеш да сложиш дисков филтър
https://www.google.bg/search?q=%D0%B4%D ... u_4W72M%3D
На вилата моята поливна система е с такъв. Прашинка не минава през него.
Аз също мислех да поливам моята трева с такова чудо но това ще е първото нещо което ще откраднат апашите. Не е чак толкова много копането така, че ти препоръчвам да се замислиш за скрити пръскачки.
Относно помпата лидълската ще ти свърши работа да захрани пръскачките и ще пръскат много добре но от такова смукателно растояние нито една помпа няма да работи.
Изпробвано WILO имам на 9м. неможе да засмуче капка. Преместих в близост до кладенеца и работи.
Защита освен филтър на изхода на помпата можеш да сложиш пресостат за ниско налягане за да пази помпата. Защита от работа на сухо може и поплавък.
Но пак казвам от 20м. ще ти трябват две помпи за да стане работата.
Duke_BG - специалист
https://www.youtube.com/watch?v=mN9iLNHGOYI

една интересна идея (енергонезависима )

спомена нещо и за запазени мехнизми от предишното предназначение :
https://www.youtube.com/watch?v=LbklIccv2CI
vinkelmen - специалист
mitko_d написа:

Основния въпрос за мен все още стои - каква и коя да е помпата?
Според мен, нито една от тези помпи няма да свърши работа. Ако правилно съм разрбрал, манометричната смукателна височина е 7-7,5 м, но дължината на смукателната тръба/маркуч е 20 м. При това положение, силно се съмнявам, че ще дръпне вода.
Дойде пролетта и нуждата от поливане на райграса отново е актуална.

Нови са и наблюденията ми относно поливането ми с речната вода.
В момента реката е пълноводна, снеготопенето е активно и чистотата ú никак не ме радва. Определено някой от участниците в темата ми са прави… едва ли ще успея да кача вода, която да е чиста и да не запуши дюзите на поливната система, каквато и да е тя. А какво ли ще бъде когато например е валяло и водата е доста мътна…

Проблема със засмукването ще го реша като сваля помпата в избено помещение на къщата. Така ще се приближа максимално до реката и помпата ще е на сигурно място, всичко ще е прибрано, към реката ще отива само смукателния маркуч.. Разстоянието между помпата и водата ще стане 5-6 метра, като вертикалните ще са 3м и това няма да е проблем.

Проблема с чистотата е голямата ми грижа. След четене тук ми хрумна идеята да взема от тези бидони по 1000л с пале и метален обков, което да пълня и изпразвам с 2 помпи. Едната помпа да качва вода от реката в съда, като съответно да се пуска при ниско ниво и да се спира при пълен резервоар. Това предполагам ще стане с някакав поплавък... Тя ще се включва веднъж за 24 часа. Втората взима водата от съда и през колонен филтър я качва на малко повече от 2 м височина до мястото за поливане и пръскачките. Тя пък ще работи два пъти за около 15-20 мин. в денонощието програмирано, като максимума на използвана вода да е общо 800л. Така ще остават около 200л вода, в които ще остава наноса от реката. Втората помпа ще трябва да има и защита от работа на сухо, ако първата не е качила вода.
Цялото упражнение го правя с цел водата да се утаи от песъчинки и примеси, и възможно най-чиста да се качи за поливане. Помпите трябва да работят по различно време, за да може да се случи това утаяване на водата.

На пръв поглед резервоара ми изглежда подходящ и достатъчен като обем. Не съм го виждал на живо и не зная дали самия съд ще позволи да направя автоматизираното пълнене. Когато съм на село, ще го чистя от събралия се нанос (ще се налага да го източвам). Ще го ползвам пролет, лято и есен. В края на есента ще се изпразва, така че няма да замръзне. Но при авария като нищо може и да наводня основите на къщата…

Целия план за автоматизирано поливане се усложнява сериозно и не зная дали ще успея да се справя сам. Всички идеи и планове съм правил след четене тук и се надявам на нови полезни съвети.

На първо време мислех да експериментирам с помпа, дори Лидълската, да кача вода и през филтър да я подам на осцилатор, за да се убедя сам кое и как ще се случи без допълнителен съд. Така поне ще ползвам реката за райграса като съм там и ще следя процеса. А после може и да ползвам помпата като една от двете в системата.
iva6ki - специалист
Вземаш си една потопяема помпа "Бибо" мяташ в реката връзваш и един поплавък да я защити от работа на сухо, слагаш си едно кубче 1 тон бидон да ти го пълни и нататък е ясно. :wink:
p.v.x - майстор
С малко фантазия , тази вода може да се докара гравитачно до двора.Автора да сподели каква е ситуацията зад къщата.Може и рекичка да си импровизира , през дворчето. :rock:
iva6ki - специалист
Пример за друга за която има идеални условия като гледам снимката ама трябва малко човек да разбира какво прави.
https://www.youtube.com/watch?v=bzaInlFVq0s
  • 1
  • 2

Тема "Автоматизирана поливна система с речна вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: