• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Здравейте,

След няколко години на опит за поддръжка на малка площ райграс пред една селска къща, колко успешно ще се види от снимките, искам да направя автоматична поливна система. Ще опитам да напиша основната информация, която съм прочел във форума и добавя въпросите, на които не мога да си отговоря, за да осъществя идеята си - поливна система от река.

Къщата се намира на около 4 м. по хоризонтала(вертикалното остояние е около 7м. което ще има значение за помпата) от река с ширина 1,5-2 м. в най-сухия период, който е в момента. Самата къща е била някога воденица и влачарница, механиката на воденицата е запазена, но това е друга тема. Тревата ще се полива веднъж до два пъти за 24 часа, като използвам вода от реката, качвайки я до самата къщата. Опитах да прочета повече за ползване на вода от реката, бабите поливат с нея в долния край на селото (носят с кофите), така че мисля, че няма да има проблеми с моето водочерпене по 1 час в денонощие, още повече че не е свързано с производство.

Поливната площ е с размер 5х12 м. като по края има цветя, които ще искам да поливам също (включени са в площта, дори със запас). Поради малката поливна площ не ми се иска да копая и полагам тръби за ротационни разпръсквачи, а мисля да ползвам 1 осцилиращ, който да настроя така, че да покрива тревата. Четох мнения против оцсилиращите разпръсквачи за недоброто и равномерно покритие на площа, но за сега наистина се опитвам да мина без копаене.
Ето и снимки, за да се добие представа:
Прикачен файл:
IMAG0347.jpg Площта за поливане. Реката е вдясно, но не се вижда.
Прикачен файл:
IMAG0233.jpg Реката
Прикачен файл:
IMAG0339.jpg Къщата - реката се вижда вляво.

И сега вече е време за събраното от мен по темата и въпросите ми:
1) Модел и вид помпа - Съдейки от това, кото четох тук първото нещо е каква да бъде помпата? Не съм се спрял на определен тип/марка/модел поради няколко причини. Няма как да е потопяема, тъй като ще се разделя бързо с нея, ако я оставя в реката. Водата от реката е бистра и добре течаща, но предполагам че след валеж ще помътнее и това ми е основното притеснение за помпата и механичната и част. Основното, което ще искам от помпата е да е с някаква защита от работа на сухо, както и да е самозасмукваща. Мислех да слагам филтър на смукателната част непосредствено преди помпата, но по много от мненията тук това ще намали входния дебит, което не било добре за самата помпа. За напор на помпата нямам изисквания, водата няма да се качва, мисля да сложа помпата в приземния етаж на 40-50 см. по-високо от райграса (дали не трябва да направя някаква кутия, защитаваща къщата от късо и евентуален пожар?). Така и не можах да разбера какво налягане и дебит е нужен на осцилатора, който съм избрал, което да е съобразено с изискванията към помпата. Ще напиша кои помпи разглеждал, но без да съм сигурен дали ще ми вършат работа с всички изисквания, които условията налагат. Едната е Лидълската, която все още я има в някой от магазините им - Lidl Градинска помпа FGPS 1100 B2. Другата е тази ГРАДИНСКА ПОМПА METABO P 3300 G /900W, 1 ИНЧ/. Друга е ПОМПА САМОЗАСМУКВАЩА WILO-JET WJ-203-X-EM. Отново пиша, че не съм убеден дали някоя от тези би ми свършила работа и приемам предложения. И още нещо - мислите ли, че е добре да сложа допълнителна защита от работа на сухо, въпреки че някой от помпите имат? Ако изобщо избора попадне на такава помпа.

2) Височината между водното огледало на реката и нивото, където е райграса и ще поставя помпата, е не повече от 7м., но тъй като от нивото на реката до тревата има 2 ската(терена е терасиран) дължината на смукателния маркуч може да достигне 15 максимум 20 м. Това може ли да се окаже проблем за помпата, тъй като чета за параметри на градински по помпи и височината на засмукване е 7-8 м.? За смукателен маркуч мисля да взема на метър от този вид Смукателен маркуч 1 цол, за да мога да компенсирам извивките по скатовете, където ще се подвие маркуча(Проблем ли ще са извивките на този смукателен маркуч или да търся друг? Четох че не е добре да има връзки по смукателната част на маркуча). На края му в реката ще сложа месингов смукател с възвратен клапан и мрежа като този Месингов смукател с възвратен клапан. Дали само този смукател с мрежа ще е достатъчен за да предпази помпата от разни частици във водата?
В реката има няколко места с добър водосбор и дълбочина 30-40 см. които мисля да използвам и да закрепя клапана неподвижно със някаква скоба, подобна на скобите за улуци, на дълбочина 20-30 см. от дъното на вирчето, за да бъде смукателя с клапана постоянно във водата.
Смукателната част ще обезвъздуша отгоре, като напълня маркуча и помпата и след това ги свържа. Не съм решил дали смукателната част ще стои целогодишно в реката или не, но помпата ще се спира зимата.

3) На изхода на помпата мисля да ползвам градински маркуч ¾ като дължината му ще е около 20 м. Тъй като мисля да ползвам осцилиращия разпръсквач на Гардена Comfort Aquazoom 250/2 (за площта ми се стори най-подходящ), края на маркуча ще има гарденски накрайник, на който ще мога да включвам и някой от техните струйници. Затова и пускам повече маркуч. За връзка към помпата, ще е нужен преходник ¾ към 1 цол.

4) Относно осцилатора - спрях се на този начин на напояване поради правоъгълната форма на райграса и избягването на момента с копаене за полагане на тръби и разпръсквачи. Осцилатора ще е в горния тесен край на тревата, до цветята, и ще полива само надолу към дворна врата. Разчитам че ще мога да регулирам ширина и дължина на напояваната площ и с две поливания от по 20-30 мин. на денонощие ще успея да си свърша работата.

5) Програмата за поливане мисля да я правя с подобно Реле за време с LCD дисплей или използваното от други теми за поливни системи тук Програмируемо реле за време. 14 програми(по 2 на ден) ще са ми достатъчни.

Планирам помпата с програматора да е прибрана в къщата, маркучите ще са малко по калдъръма на двора, ако не им измисля някакво място покрай оградата. Другия ми вариант е някаква кутия извън къщата и само захранващ кабел да стига до нея. Ще съм и по-спокоен ако стане някое късо.

Ами това е накратко :) . Основните въпроси са ми свързани с помпата, смукателния маркуч както и мястото на помпата. Разчитам на участниците тук да открият и още проблеми, които моята абсолютна неопитност и голямо желание за реализация дори и не подозират.

Благодаря предварително на всички, които се включат и се надявам темата да бъде полезна и на други потребители на този интересен и полезен форум.
miroki - майстор
Преди година правихме подобно нещо и избрахме колибката за помпата до самата река (края на двора). Хубаво трябва да се издълбае кладенче за смукателя. В момента дори имам сложена мрежа за комари на смукателя. За река трябва нещо по-сериозно, метална такава.
Помпите наистина имат малка смукателна, но пък наваксват с нагнетателна. Моята сега не е на шахтата в кладенеца, а е пусната още на долу и работи по-добре.
За програматори не мога да говоря.
nv952 - майстор
Цъкни на линка в подписа ми :)
Дето пише Автоматична поливна система (ето линк viewtopic.php?f=29&t=41602/url )
Там сме писали много :?
Даже и мястото ми е почти като твоето (има малко разлика в размерите но не е голяма)
За тая пръскачка осилираща ли ква беше също не я аресвам :cool:
Тъй като гледам може би ще се разминеш да копаеш в средата а само около мястото!
Прекарваш 2 магистрални тръби и за тях закачаш 3-4 пръскачки (с внимателно избран радиус на поливане) на всяка тръба!
ей това е пръскачката
http://napoqvane.com/sprinklers/spray_s ... ers_hunter
Вкопава се в земята и когато почне да полива излиза 10 см над главата на разпръсквача!
Така няма да имаш нужда да местиш маркучи пръскачки и тн
Направо почваш да косиш!

Прикачен файл

2222222222.jpg
Здравей nv952,

Темата ти съм я чел няколко пъти и ми бе полезна. Поне за момента мисля, че мога да се справя без копане и полагане на тръби и пръскачки с въпросния разпръсквач(само да не излезе че правя реклама):Изображение
Наясно съм с недоброто му покритие, но ако го разширя достатъчно(дори и да пръскам извън двора пред вратата) ще покривам терена. Ще го поставя в горния край (долу на снимката) към бетонната основа на оградата, и изобщо няма да го местя. Настройва се и по данни трябва да може да покрива цялото място. И смятам че ще ми е достатъчно, защото това на снимката е трева с грижи през 2 седмици поливане и косене. И така 3-4 години :)

По-важно е каква помпа ще ми е нужна за добив на вода от реката....
nv952 - майстор
mitko_d написа:

По-важно е каква помпа ще ми е нужна за добив на вода от реката....
Тая дето си я дал от ЛИДЛ аз не бих си я сложил !
До колкото разбирам с въпросната помпа ще поливаш само райграса :?:

За нея ще трябва да и направиш шахта или нещо което да е предпазва от дъжд,сняг,влага и други влияния....

Бих си сложил една такава http://www.lidl-service.com/cps/rde/SID ... 20400%20C2
ако е САМО за захранване на пръскачката!
Тази просто я буташ в реката и я включваш!
Май имаше защита при "работа на сухо" (демек ако водата свърши)
Лошото е че тази е само за чиста вода

Тази е за мръсна вода http://www.praktiker-online.bg/product/ ... -9000.html
Сложи си и един филтър преди пръскачката да не ти се запушат дупките на пръскачката :)

пп Щом си чел темата ми значи знаеш и аз като теб почнах да правя план с подобна пръскачка обаче добре hidrazin ме светна за тая мода при поливането :-D :prayer:
Да не стане и твоята работа същата :razz:
Да, с помпата ще качвам вода единствено и само за поливане на райграса и цветята.
Писах, че ще търся вариант за шахта за помпата - дали навън или вътре прибрана в къщата.
Но няма как да зарежа помпа в реката, защото някой ще я "хареса" и се разделям с нея?

Ходя в почивните дни, а поливането ми трябва да се случва постоянно. Затова и разчитам на защита от работа на сухо, не знам реката дали може да пресъхне, но искам да взема мерки за това. Писал съм за филтър преди помпата и ще сложа, ако няма да тормози самата помпа. Ще го чистя всеки път, като отида в почивните дни.

Но да оставя потопяема помпа в реката ще е хазарт.

Благодаря за мнението :partyman:
nv952 - майстор
mitko_d написа:
Но няма как да зарежа помпа в реката, защото някой ще я "хареса" и се разделям с нея?
:shock:
И това го има :sad:
Предложих потопяемата помпа защото останах с впечатление че вилата ти е извън населено място! Тъй като гледам си представям някъде високо в планината :-D и реших че нямаш проблеми с кражбите :|
stonesour - специалист
разпръсквача, който си избрал (гардена аквазум 250/2) е идеален за мястото, което си снимал.
имам такъв. не се занимавай с глупости да копаеш. безсмислено е за това място. ще го поливаш без никакъв проблем и без да се налага да местиш разпръсквача.

гардената я захранвам с лидълската помпа. 1 цол смукателен маркуч от комплекта, но е къс и трябва да си купиш по-дълъг. на изхода е ок и с 1/2 цол и с 3/4 цол маркуч. но аз дърпам вода от 4-метров кладенец и дворът ми е равен. при тебе работата май е на кантар с тези 7-8 метра. тук трябва да се включи, някой, който е по в час с напора.

но не пречи да си купиш помпата от лидъл и да тестваш /може да я върнеш, ако не ти върши работа/.
от пресостат не виждам смисъл?! тази река не виждам как ще пресъхне за един час докато смучеш?!
themask - специалист
По скромното ми мнение черпейки от река ще трябва да чистиш филтър ежечасно, а не ежеседмично. Имай едно на ум.
miroki - майстор
Да, но ако загради нещо като кладенче с пръчки и накрая мрежа, и цопне смукателя там, хем да е по-надълбоко, няма да има нужда толкова на често.
  • 1
  • 2

Тема "Автоматизирана поливна система с речна вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: