Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
ф16/2/44 - диаметър 16мм, дебит 2 литра на час, разстояние между капкообразователите 44см
Този за подземно капково отива към 2 лева за метър.
http://napoqvane.com/rain_bird_xfs_copp ... d_dripline
:partyman:
radius - майстор
Да, знам че е скъп, ще видим дали ще прежаля едни 60лв отгоре.
Пак да пиша - туите са през 50см, маркуч с 40 см разстояние ще може ли да омокри равномерно почвата, или да търся примерно с 33см разстояние. В случая явно няма смисъл от индивидуални капкообразуватели?
П.С. Четох че му дават 7г. на подземния, малко ми се виждат. Гледах една системка с прозрачни маркучета 7-8мм и капкообразувател на всяка туя. Доста елегантно маркуче, но какви ли са ограниченията да го ползвам при мен?
http://irrisyst.eu/bg/products/9-Microd ... -main.html
до 16м ако е ми върши работа, защото най-дългата ми линия е 30м, но ще я захраня от средата към двата края.
radius - майстор
Ще трябва да пусна някакво капково тия дни, да растат туите. Избрал съм кафяв твърд маркуч. За начало може и без специален програматор, а с прост таймер и траф на 24В за клапана. Последния мисля да е http://napoqvane.com/valves/valves_rain ... 100_hv_24V
Водата ще е от водопровода, филтър мисля да няма. Питането ми е тези сините участъци дали се правят с ПЕ 25мм или маркуч 16мм като този за капковото без дупки?
Прикачен файл:
покапку.jpg
покапку.jpg (18.74 KиБ) Видяна 2032 пъти
И тоя маркуч като му дават 2л/час при 0.5-1 бар, при 3 бара да не пуска много повече?

П.С. Много яка тема, сам си пиша, сам си отговарям. Ще сложа и регулатор на налягане 1,7 бара, да не избиват връзките.
ktamen - специалист
radius написа:

П.С. Много яка тема, сам си пиша, сам си отговарям.
Има нещо такова =D>
Поне на мен ми е трудно да разбера, кво точно питаш. Не ти разбирам притесненията колко вода щял да пуска маркуча, ми ако пуска повече вода ще намалиш времето и си готов.
Останалите ти въпроси също могат да получат ясен и недвусмислен отговор само експериментално.
ПП Аз не бих си купувал никакви клапани и програматори. 1во, Щото не искам да съм модерен. 2ро Щото съм пинтия. 3то Щото искам аз да си майсторя, което май изключва второто, щото майсториите ми излизат доста скъпички, като тегля чертата накрая.
Клапани могат да се вземат от пералня, като им се смени бобинката с друга за 12В примерно. Подобни клапани има в някои коли за антифриза към парното. За програматор сигурно ще приспособя някакъв будилник или нещо от този сорт и за по-джиджено ще гледам да може да се включва и с СМС.
Или ще бодна някви телчета из градината и поливането ще се включва в зависимост от ел съпротивлението на почвата, а не от часовник.
hidrazin - майстор
radius написа:
...П.С. Много яка тема, сам си пиша, сам си отговарям. Ще сложа и регулатор на налягане 1,7 бара, да не избиват връзките.
Е ти ся кво? Въпросите са елементарни. Мислех си че вече си се сетил сам.
За "сините" участъци - ако са подземни естествено ПЕ100. По-дебели са и няма да ги смачка почвата. И държат на по-високо налягане.
Ако е само надземно - от тези твърдите за капково без дупки. Там използваш фитинги за капково.
За филтъра - задължителен. Освен разбира се ако чешмата ти не е свързана с фабрика за бутилирана вода след нейните филтри. :-D
За регулатора на налягане - в никакъв случай от този тип:
Регулатор на налягане 1,7 атм
Бях купил 5-6 броя. Вече изхвърлих три. Останалите ги подарих. Сега и аз се колебая с какъв да го сменя.
Изкарва почти година преди да се "разчекне".
Успех!
:partyman:
hidrazin - майстор
ktamen написа:
...Аз не бих си купувал никакви клапани и програматори....
...Клапани могат да се вземат от пералня, като им се смени бобинката с друга за 12В примерно...
...За програматор сигурно ще приспособя някакъв будилник или нещо от този сорт...
...Или ще бодна някви телчета из градината и поливането ще се включва в зависимост от ел съпротивлението на почвата, а не от часовник....
Блажени са верующите. Нищо от това няма да се случи.
Тоя филм вече сме го играли и резултата е меко казано плачевен.
Абе козата си сака пръч.
Ние българите сме свикнали всичко да научаваме по трудния начин.
И ти ще го научиш ... явно по трудния, нашенски начин.
Успех и на теб!
:partyman:
ktamen - специалист
Може би си прав, ама и аз, като всички си мисля, че понеже ще гледам филма от по-хубаво място, нещата при мен ще се получат.
radius - майстор
hidrazin написа:
Успех!
:partyman:
Мерси,
Филтъра такъв ли трябва http://vodensviat.bg/diskov-filtar-34-297.html или нещо по-масивно, каквото имам след водомера ( с мрежа 50микрона). Че няма да има много място за голям.
Регулатора...ами точно такъв тип, то други май няма. Мислех да ползвам за сините участъци като за капково маркуч, но да го вкопая плитко -20-25см. Май да сложа ПЕ. Но вкопаването задължително, че не мога да ги гледам тия маркучи.
Този дали е хубав като марка, държа да е кафяв (и избора е стеснен) http://vodensviat.bg/kapkov-markuch-16m ... av-82.html
hidrazin - майстор
За филтъра - този дисковия е добре.
За вкопаване забрави този за капковото. Само от твърдия(дебелия). :-D
Не ми дреме на какъв цвят държиш но този кафявия бива. На работата за т...уи...те сме сложили няколкостотин метра от този кафявия преди 2-3 години.
За сега проблем няма, само дето ми се струва че започва да набира варовик по капкообразователите.
Кой ти каза че няма други регулатори на налягане?
регулатор на налягане
И я виж този. Не съм го използвал и не мога да дам читав съвет но ще взема да пробвам.
Дано не същия таша...к като оня предния.
Регулатор на налягане 3/4" M-F max - 5 m3
:partyman:

Тема "Изграждане на комплексна поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: