Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
radius - майстор
Какво ми се иска да се получи: Жив плет около 50- 66м дълъг. Вероятно от туя. Тук-там из тревата (220-240кв.м) плодни дръвчета и цветни туфи. Зеленчуковата градина ще е символична с 3-4 реда по 5-6м и 1-2 малки лехи.
Прикачен файл:
polivna.jpg
Мисля да ползвам 4-зонов програматор – 1 зона за капковото(за живия плет), 2 за зеленчука и 1 за тревата.
Капково напояване за живия плет и зеленчуците и изскачащи разпръсквачи за тревата. Остава чуденето ще стига ли водата за едновременно поливане на всичката трева ( около 220-240кв.м.) или трябва и там деление на зони?
С какво разполагам: Показал съм го на картинката, но да напомня - налягането е 3-3.5 бара, „магистралната” тръба е ПЕ 25мм. Малко, но от сърце :) . Тръбата за напоителната система излиза под верандата и смятам там да е колектора с програматора (отбелязано с еврейска звезда на картинката). Дотук е сигурно, че ще пусна плътно до пътеките 2 тръби 25мм към двете зони на зеленчука. Струва ми се умно и останалите магистрални тръби да вървят плътно до пътеките.
Какво не ми е ясно:
На този етап още не знам, че нищо не знам, но все пак се чудя:
-Посочил съм размери на схемата, може ли някой да се ангажира с определяне на нужните разпръсквачи ( имам вътрешно усещане, че ще са MP rotator и strip, но не знам защо ) ?
-Как се определя дълбочината на вкопаване на разпръсквача? Двора е фрезован от около 2 месеца и почвата е една пухкава и не мога да определя колко ще се слегне. Досега минаха 2 поройни дъждове и се послегна, но дали ще продължи още, не знам.
-Какво се прави зимата с тези спирателни ел.клапани, разпръсквачи и тръби – все пак са на плитко и ще замръзнат?
-При пускане на всички дюзи, дали ще има достатъчен дебит и налягане? Да не падне налягането на 1бар и да "пикаят" дюзите? Явно трябва някак да измеря тези параметри.
-Твърдата вода дали ще прецака нещо?
Благодаря предварително на всички включили се.
P.S. Според таблицата с данните за MP Rotator, разположих разни разпръсквачи, гледах да се припокриват и ориентировъчно, за 2.5 бара налягане ми излиза 18л/мин или 1,1куб.м./ч. Означава ли това, че ако успея да напълня 20л вода за 1 минута и налягането ми не пада под 2.5 бара, ще мога да захраня едновременно цялата тревна площ (пренебрегвам загубите на налягане в поливната система)?
radius - майстор
Моля за съвети :lol: , вижте каква шарена картинка съм нарисувал.
nv952 - майстор
radius написа:

-Какво се прави зимата с тези спирателни ел.клапани, разпръсквачи и тръби – все пак са на плитко и ще замръзнат?

Аз само по тоя въпрос ще пробвам да ти помогна :cool:
Ами общо взето не е кой знае какво замръзване!
Моята трева е с лек наклон и клапана е в най ниското място!
Като дойде време развивам соленоида и водата изтича!
После го оставям развит :)
Има и възможност системата от тръби да се продуха с компресор!
Не съм много сигурен как ставаше но имаше едно като накрайник дете се свързва на тръбата и се подава въздух който изтласква водата 8-[
Дано съм ти помогнал :-D
radius - майстор
Хайде скъпи мелиоратори, помагайте че зима идва.
Май пак уплаших хората с дълго питане.

P.S. Снощи пробвах дебита и налягането. При покой имам 3,8бара. Пробите бяха на един клон, захранен с ППР20мм, а реално ще свързвам чрез ПЕ 25мм, което е по-благоприятно. При макс. развито кранче напълних 30л./мин, като налягането падна до 2 бара. Смятам, че ще стигне да захраня всичката трева на един клон ( с грубите ми сметки за MP rotator го изкарах 18л/мин при 2.5бара).
shaxa - напреднал
Здравей,
Докъде стигна с поливната система, успя ли да реализираш нещо. Мене ме интересува като има дръвчета, как става поливането на тревата. Трябва ли да се избягва омокрянето на дръвчетата с вода или не им пречи.
radius - майстор
Стигнах до Изображение
Нямах време да изуча нещата, нямаше съвети и отложих за напролет. Вдругиден ще садя дръвчета, но си мисля че нищо им няма от пръскачките.
hidrazin - майстор
Зависи от пръскачките. На едни дръвчета им свалихме кората с роторни. :-D
:partyman:
radius - майстор
Поливането на тревата отпада, поради липса на много вода. Има ли някаква трева, която горе-долу да държи на сухо, ясно че няма да е като райграс, но поне да има килим. Гледам на съседите дивата трева си е съвсем хубава, но трябват години, докато се саморазвие. Някаква идея?

И по темата, ще поливам капково туите ( 1 канал) и някои зеленчуци след време ( 2 канала). За 8 овошки има ли смисъл от капково и за тях?
Туите са 30м+10м+10 м през 0.5м садени. Как става прехода от единия ред туи към другия - с ПЕ тръба (напр. 20мм) или специална тръба.
Мисля да купя филтър, програматор хънтър 6 канала ( да има резерва, ако някой ден поливам и тревата) и клапани за всеки клон. С каква тръба трябва да направя капковото за туите- с вградени капкообразуватели ( през колко см и колко л/час ?) ? Или на всяка туя външен капкообразувател?
radius - майстор
Троскота и друг път си го писал, страх ме е да не превземе двора. Не че има нещо друго, но...
Тая дивата саморасла трева не е толкова зле зимата, а троскота май пожълтява. Само да не чуе някой комшия, че садя троскот, че ще ме обявят за луд.
Като се замисля, може и някакъв бюджетен програматор за капковото да сложа, сигурно и със седмичен таймер ще е добре в краен случай. За клапаните не знам струва ли си да търся по-евтини или нещо като лидълския с вградени клапани ще е най-добре.
За капковото нещо да споделите, много ми е мътна материята? Маркуч ф16/2/44 добре ли е, това 44 какво е?
Мисля си и за подземно капково, че е по-красиво без видими маркучи, но как се копае около туите в такъв случай? Или те не се копаят :lol: ? Съжалявам за глупавите въпроси.

Тема "Изграждане на комплексна поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: