Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Бате Иво - напреднал
Здравейте, садих зеле в края на юни. Към днешна дата няма оформящи се зелки- само прилично голяма шума. Поливам редовно, торих 3 пъти/ седмица след засаждането с амониева селитра и два пъти с калий, фосфор, азот/.Едната част е на слънчево място, другата на по сенчесто и хладно. Няма разлика. Нещо пропускам или е рано още? Сорта е "Балкан".
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Зелето е двугодишно, възможно ли е да прави глава а втората година??
Чираче - майстор
Как поливаш зелето? В корените, или с дъждуване?
hidrazin - майстор
Най-подходящ срок на засаждане на късно зеле е второто десетдневие на юли.
От поникването до образуването на зелките при разсадното отглеждане на ранните сортове са необходими 110-115 дни в зависимост от района, за средно ранните - 120-130 дни и за късните - 130-170 дни.
Късното зеле се прибира от октомври до края на ноември.
:partyman:
Бате Иво - напреднал
hidrazin написа:
Най-подходящ срок на засаждане на късно зеле е второто десетдневие на юли.
От поникването до образуването на зелките при разсадното отглеждане на ранните сортове са необходими 110-115 дни в зависимост от района, за средно ранните - 120-130 дни и за късните - 130-170 дни.
Късното зеле се прибира от октомври до края на ноември.
:partyman:
Мисълта ми беше,дали вече не трябва да има оформени малки зелки и до края на ноември да нарастват.Ще чакам да видя резултата,ако не ще имам щастливи кокошки :-D.Поливам в корените.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
"Оптимална температура за растежа на главестото зеле е 15-18°С. Семената поникват при тази температура за 3-4 дни. Летните високи температури - над 30°С - задържат началния растеж и забавят свиването на зелките."
http://agronet.bg/agro/zelenchuci/2238- ... oviya.html
Чираче - майстор
Ако имаш възможност всяка вечер напръсквай леко листата с дъждуване Това спомага за завиването. Времето е горещо и сухо, и още няма роса. Това е тънкост, която я знам от дядо ми, лека му пръст. Преди много години си направи експеримент - една част от растенията дъждуваше, а друга не. Тази с дъждуването направи чудесни зелки, а другата съвсем слабо.
hrpankov - специалист
.....това с дъждуването, го знам от леля ми... ...два пъти седмично, ама да не ги заблатиш!!!! ...ще загният!....
...щот, нали знаиш, зелету е кът краставицътъ, съдържа 95% водъ!!!.... ...пък и дочекай ду Никулден де! ...и го пази от цигънити и другити косетабосета!!!!!!....

Тема "Зеле-расте само на шума" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: