Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
miroki - майстор
На мен отначало ми заприлича на циано бактерия (синьо зелени водорасли), въпреки, че тя живее само във вода.
Ако е това въпреки, че по-скоре не. Напръскай с разтворен антибиотик Макропен.
lov - майстор
Бе аз си ги събирам отт шишарките под дърветата ама малко все късно съм там и вероятно за това после не се хващат. Все не уцелвам точното време кога масово са узрели.
stonesour - специалист
някои семена се стратифицират продължително в хладилник, за да покълнат. не става просто да го забодеш в почвата.
и после като покълнат това, дето покълва и прораства го чакаш с години да цъфне / плододава (напр. магнолии, глицинии и др.)
и къде в БГ събираш семена от чилийско бор?! :? среща се единично в частни дворове.

не знам как е с покълването на неговите семена, но не си струва чакането да го гледаш от семка, при положение, че за десетина лева получаваш готово растение от френски разсадник.
друг е въпроса дали то ще оцелее през зимата после.
аз ще пробвам пак.
lov - майстор
Тука и не съм виждал. Семената ги събирам в Швейцарските Алпи по точно южната част и там са огромни дървета. Та не вярвам климата да е по различен че да не устискат и у нас. А идеята ми е да засадя малко повечко дръвчета а не някое да си го държа в стаята.
Иначе и аз се паля лесно по екзотични видове растения та съм наясно със стратифицирането и покълването. За нея дават че до 20 дена трябва да е в почвата иначе не покълват а и процента кълняемост е много нисък. Та си е явно капризно дърво все пак.
stonesour - специалист
в швейцария и палми трахикарпуси има, така че е въпрос на аклиматизация, защита и късмет, докато растението е малко.
моят трахикарпус чака първата си зима, засаден в градината. първата араукария, засадена пролетта не преживя лятото, втората пътува от франция тия дни и я хвърляме в боя направо със зимата в предбалкана.

абе, шъ съ борим. :mrgreen:
lov - майстор
Вярно е че има доста топлюлюбиви растения там но това е повече около езерата, А там зимата много рядко са температурните аномалии под нулата и то най много -5 -6 за една нощ. Тези дървета ги виждам доста високо в планината където зимата си е същински ад. Бе щом има табела че пътя през зимата не се почиства смятай какво е. Не съм виждал но ми разказват че правело по 5-6 метра преспи и оставащите в това населено място го правят на свой риск.
Иначе сме упорити пък що да не ги аклиматизираме и у нас.
toolegittoquit - майстор
Добре, и как се казва гадостта на първата снимка в крайна сметка? :?
pipilica - майстор
Ми щом излиза на няква гъба мое да пробваш с коктейл от фунгициди каквито имаш и то задължително в слонска доза, нещо от сорта на 10-15 на 1000.
hidrazin - майстор
MamaMy написа:
Получих такъв отговор: ...
И сега какво? Ще ядем гъби или ще ги продаваме? :-D
Ма изглеждат кат чернобилки бре!
:partyman:

Тема "Помощ! Как да се отърва от тази гадост?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: