• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
radius - майстор
Понеже времето си минава и може да изтърва сезона (а в момента нямам време да се образовам), ще питам направо:
А. Мисля да правя жив плет 30м от западни туи. Туите ще ги взема от местен разсадник около 50-60см високи. От северната страна на къщата ще е живия плет и половината ще е на сянка целодневно.
1.Има възможност да ги вадя сам и се питам как става това - на какво разстояние от стеблото се изкопава и колко дълбоко?
2. Кога се садят, изтървал ли съм влака тази година?
3. Двора ми е с бедна почва, предполагам трябва да изкопая дупка и да насипя тор или торф. Как се прави, в смисъл изкопавам слагам тор/торф, слагам туята засипвам с пръст или тор, утъпквам...?
4. Какъв тор или торф се ползва?

Б. Искам да засадя няколко плодни дръвчета - ябълки, праскови ,череша.
1. Кога се садят?
2. Колко дълбоко?
2. Как се садят, слага ли се тор/торф, къде се слага...

В. Няколко неплодни дръвчета - бреза, смърч, ....
1. Има ли нещо различно от плодните при саденето?

Благодаря предварително.
Svetoslavoff1 - майстор
Баш си е време да си купиш билети(дръвчета) и се качвай на влака :). Сега почват да изкарват плодни и др фиданки от разсадниците. Първите си дръвчета в двора на вилата като по-млад и глупав садих в дупки 1мх1мх1м, Всеки табан не се смесва с долния и се зарива в обратна последователност - най-горния отива най-отдолу. Слагах и прегорял оборски тор, примесен с пръстта, периодично трамбоване, накрая поливане. Очето на калема да е на юг и да не се зарива. Подрязваш краищата на коренчетата до здраво. По-насетне замързелях и съм засаждал фиданки в дупки 0,5х0,5х0,5, пак се хващат, но малко се назлъндисват докато тръгнат. При теб щом е бедна почвата поне за плодните копай по-големи дупки.
За живия плет ако е към комшии е добре да се разберете предватително за вида и височината му.
За плодните има значение и кои са по-слънцелюбиви, кои понасят засенчване, за да ги разположиш подобаващо.
Успех!
Krass - майстор
Рано е. Но то и няма предлагане все още. Като опада шумата и спре сокодвижението. По-добре е есента отколкото пролетта.
radius - майстор
То хубаво е рано, но нали трябва да се подготвя - тор , това онова.
За плета сме се разбрали с комшиите, дупки кубичен метър просто няма как да направя. Има много камъни, че и плочи, така че ще е на късмет с дръвчетата. Половин метър куб ми се струва най-голямата дупка, която мога да направя.
Svetoslavoff1 - майстор
Да бе, имаш отворено време целия ноември, та и началото на декември ако не хванат студове. Та направи си схемичка кое къде, за плодните да имаш поне по 3м отстояние едно от друго, освен ако не оформяш палметна градина или вретено за ябълките например.
Живият плет си има и несимволична поддръжка, но предполагам си го отчел.
Ако плочите, за които споменаваш са от по-мека скала, примерно пясъчник, мергел и на сравнително тънки слоеве, може да опиташ на дъното на ямите за плодните дръвчета да поразбиеш с лом, че отмалко да помогнеш на коренчетата.
nikolovvd - майстор
Някой плодни дръвчета, като на "Практис" например, са с табелка какво е, кога дава плод, както и схема с указания за засаждане.
Успех!
ssk - напреднал
Здравейте! Виждам, че за туите няма писано, така че ако все още не сте ги засадили и имате нужда от съвети, пишете.
radius - майстор
Ами не съм още, вероятно другия уикенд ще е. Ще съм благодарен на съвети, аз съм писал какво ме интересува, но може би нещо ми убягва (нищо не разбирам от растения).
bulhomes2 - майстор
Такива туи садих за жив плет покрай оградата. По съвети на производителя: Копае се траншея 30х30 см и туите се слагат на 50 см една от друга. По-добре е есента да се сложат, за да хванат по-добре пролетното тръгване на соковете. Малко смешно го обясних, но предполагам схващаш идеята.
ssk - напреднал
За туите... Западната туя е по-добрия вариант за жив плет -Смарагд имам предвид- гъста корона, плътни, не се налага резитба за сгъстяване. Годишният прираст е доста добър- над 50см при слънчево изложение и не повече от 30см, ако не ги огрява слънце. Преди 2 години засадих около 150 Смарагда - 50см, сега тези на слънце са над 2м, а тези в сянка- около 1.30м. Садени са през 60 см и макар да изглеждат нарядко, когато са малки, след 2-3 години в основата си вече са се допрели (ако са изцяло на север и няма да ги види слънце пак ще се развиват, но по-бавно и 50см межд тях е добре.
Ако сам ще си вадите балата- за този размер туя да е поне с големината на баскетболна топка- корените не са ограничени и нагъчкани изцяло в контейнерчето, а се разпростират доста на широчина и в дълбочина, така че колкото е по-голяма балата, толкова по-голяма гаранция за вкореняване, макар че моя опит да сочи, че туята е много упорита и не се дава лесно. Лятото в най-големите жеги се наложи да местя десетина 2-метрови и отпаднали няма. Просто при вадене е важно балата да не се разпада- вади се и направо в чувала, като се стяга яко да не се разпадне пръстта от корените.
Може да се сади в траншея- ако на някой му се копае толкова много. Лично за мен е по-лесно в дупка, малко по-голяма от балата, слага се туята, запълва се отстрани и се притиска с ръце, не се тъпче с крака, после се полива стабилно и водата уплътнява около корените без да се сбива почвата и корените лесно да вървят встрани и надолу, а не нагоре по повърхността, където е меко. Ако са изложени на силен вятър - задължително колче и привързване. (При нас често духат такива ветрове и това е задължително, в противен случай всичко е легнало и корените стърчат нагоре). Не са много капризни за вода, но не бива и да се засушават. Особено новозасадените с плитки корени си искат поливка всеки ден през лятото. Торя ги само на пролет с NPK или листен, но пръскам превантивно с фунгициди и инсектициди, защото и иглолистните боледуват и се нападат от разни гадинки.
Е, малко дългичко дойде, но дано да съм от полза.
А... мисля че питаше и за бреза. Садих 5-6 преди 3 години (пръчки около метър), сега са високи над 5м и корените им са се разстлали хоризонтално по повърхността едни дебели колкото китката ми и се чудя дали да не играе резачката, че са направо до бетонната пътека на къщата...дали няма да се напука тоя бетон...не знам. А иначе- копаеш дупка, зариваш, поливаш и нищо повече...лесно дръвче.
Оборска тор или други подобрители за почвата- ако имаш няма лошо, ама си е излишна хамалогия за туите- те ще се оправят във всяка почва и без тор.
Е, сега вече успех!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Засаждане на туи и плодни дръвчета - кога и как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: