• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
TMontana - специалист
Здравейте,
ето и моето дворче,където искам да направя и аз най-накрая капково напояване,като за начало на зеленчуците от дясно и от ляво на пътеката,в обозначеното обработваемо място.Местата на зеленчуците периодично се сменят,затова маркучите ще се разполагат както отдясно на пътеката, така и отляво перпендикулярно,но това не е задължително.Има възможност да се захранва капковото от кладенец обозначен с "КЛ" и евентуално от бидон 1000л.,разположен или при кладенеца или за да е посредата, някъде между О пр. и О чер.,това е преди зеленчуците отдясно на картата.С "Х" съм обозначил лозичките ,а с "О" дръвчетата както е видно.Явно трябва да има една основна тръба и от нея други,които да направят няколко кръга за различните култури.Ще съм благодарен за всякакви предложения от знаещите във форума как да се направи всичко ,с какви тръби ,откъде да минават и т.н...Лозичките отдясно на кладенеца са на асмалък,а тези при зеленчуците са на редове.
Благодаря предварително! :)

Прикачен файл

Карта двор.jpg
TMontana - специалист
Брей...ни дума,ни вопъл,ни стон...! :) Толкова ли никой от знаещите и разбиращите по темата нямат идея, как най-рационално да се разположат тръбите на капковото и какви да са...?!
v_tan - специалист
Здравей.
Решения има много.Пускаш си магистралната тръба и от нея отклонения, за където решиш. Размери на двора има ли? Вероятно магистрала ф32 и отклонения ф25 или ф20, в зависимост от проктните дебити на "кръговете". Ще ти трябва помпа, която да черпи от кладенеца и да подава към поливната система. Необходим е и хубав дисков филтър на изхода, за да не затлачиш капковото. За дърветата и лозите най-добре е тънкостенна тръба с фиксирани капкообразуватели само където е необходимо. За зеленчуците - капков маркуч.
hidrazin - майстор
Дай някакви размери де. То и схемата ти е малко афив.
Тези 150 квадрата къде са им границите?
Надолу от кладенеца какво има?
Цялото място ли се оре или има тревни площи и пътеки дето не се барат.
:partyman:
TMontana - специалист
Мислил съм за тръба Ф32 покрай пътеката,но се двоумя дали да я закопая или да е отгоре и въобще как да стане всичко,въпреки,че следах доста клипчета по този въпрос :) ,а и както казах,мисля за възможност евентуално да се полива и от бидона...Ами такава можах да измисля,оре се само отляво където съм написал обработваема площ,до дръвчетата в горния край,а вдясно от кладенеца където е асмалъка,той също е начертан правоъгълник не се оре,отдолу е трева,която или кося или пръскам.Където са линиите с зеленчуците също се оре,примерни разстояния съм написал и границите на обработваемата площ са където започват дръвчета или лозички.Измервах от кладенеца покрай пътеката до края на двора където е "О" прасковата е около 35м.Зад кладенеца е къща и още дръвчета и ягоди,но за тях сега няма да мисля,първо зеленчуците и лозичките,ако мога да оправя.И също много важно нещо е, да не става много скъпа системата. :) Трябваше снимки да направя за по-голяма нагледност,но не съм ходил скоро.А,и още нещо,мисля си,ако има възможност поливането на лозите на асмалъка да е подземно...та така,идеи много,а как точно...?! :)
gnt69 - майстор
TMontana написа:
Мислил съм за тръба Ф32 покрай пътеката,но се двоумя дали да я закопая или да е отгоре и въобще как да стане всичко,въпреки,че следах доста клипчета по този въпрос :) ,а и както казах,мисля за възможност евентуално да се полива и от бидона...Ами такава можах да измисля,оре се само отляво където съм написал обработваема площ,до дръвчетата в горния край,а вдясно от кладенеца където е асмалъка,той също е начертан правоъгълник не се оре,отдолу е трева,която или кося или пръскам.Където са линиите с зеленчуците също се оре,примерни разстояния съм написал и границите на обработваемата площ са където започват дръвчета или лозички.Измервах от кладенеца покрай пътеката до края на двора където е "О" прасковата е около 35м.Зад кладенеца е къща и още дръвчета и ягоди,но за тях сега няма да мисля,първо зеленчуците и лозичките,ако мога да оправя.И също много важно нещо е, да не става много скъпа системата. :) Трябваше снимки да направя за по-голяма нагледност,но не съм ходил скоро.А,и още нещо,мисля си,ако има възможност поливането на лозите на асмалъка да е подземно...та така,идеи много,а как точно...?! :)
Щом като искаш от бидона да поливаш трябва да и на по високо щото глупава вода няма. Аз в къщи така един бидон 1000 л под единия улук на къщата на най високото място денивелация 80 - 100 см и вечер като си лягам го пускам да работи за мене пък сутрин като се наспя го спирам и почвам да бера. :supz:
hidrazin - майстор
TMontana написа:
...мисля си,ако има възможност поливането на лозите на асмалъка да е подземно...та така,идеи много,а как точно...?! :)
Възможно е но е доста скъпо удоволствие.
:partyman:
TMontana - специалист
Ами колко да е скъпо,намерих един маркуч за подземно напояване 50м. за 54лв.Идеята ми е от него да се слага само около лозите в кръг и тези 50м. предполагам да стигнат за 10-тина лози.Но все пак това е идея все още,затова се допитвам до вас за предложения,как да стане целия проект,за сега лозите и зеленчуците,като чета сте хора които разбират от това. :)
Andri01 - майстор
Капково за лозите не мисля,че е добра идея.На тях им трябва доста рядко поливане. Виж за зеленчуците-там става.
TMontana - специалист
От финансова гледна точка може би,но те ще се поливат и по-рядко,защото би трябвало да са на отделен кръг...аз ги поливам някъде 3-4 пъти средно,зависи от годината.Също така мисля,че е и по-здравословно за лозите капковото,около моето село още по времето на социализма имаше лозови насаждения и всички бяха на капково.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: