• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
Миии... На лозите им се къдри косъма като се поливат редовно. При мен се поливат заедно с другите насаждения.
Лятото - 3-4 пъти в седмицата. Малките асми всяка нощ.
На третата година вече брах грозде от по-бързорастящите сортове - малко, само по 2-3 грозда но брах.
Някъде към 15-ти август спирам напояването на асмите за да може да вдигне захарност, да не се напука и да узрее.
:partyman:
TMontana - специалист
Ами не знам каква е тази почва,та дори и само пясък е,но ако се поливат толкова често мисля,че няма много да изкарат,но... :)
hidrazin - майстор
Ами за сега вече няколко години няма проблем. Малките асми искат много вода.
Относно твоята система - първо виж какъв ти е дебита на кладенеца.
От дебита на кладенеца и от помпата зависи колко може да поливаш наведнъж.
После идва ред на помпата. Това с бидоня хич не ми харесва.
Има много неща за уточняване - не си казал кога и как ще се полива.
Може да е напълно автоматично като при мен, може и да е ръчно - ти да си го пускаш.
Трябва да си направиш една груба сметка какви маркучи и с какъв дебит ще използваш.
Дали ще са от лентовите еднодневки или от твърдия. На какво разстояние капкообразователите...
Примерно аз използвам твърд маркуч на 15 см с дебит 2 литра на на час.
Това прави 1500 капкообразователя на 150 метра маркуч.
При дебит 2 литра на час помпата и кладенеца трябва да осигурят 3 тона вода с налягане около една атмосфера.
Трябва да се остави и запас от дебита на помпата и кладенеца.
Та да кажем че сме оставили.
Значи при тези параметри мога да поливам 15 реда по 10 метра едновременно.
Не повече.
Такива ми ти работи. Седни и помисли. После кат го измислиш, ще го мъдрим.
:partyman:
Krass - майстор
Отвътре ти идва да поощряваш хората :-D
hidrazin - майстор
Ти да не си на работа бре? Ай да одим ... там. :-D
:partyman:
TMontana - специалист
Дано да нямаш,нали затова ги гледаме. :) Значи относно дебита на кладенеца, с тази- viewtopic.php?f=29&t=50886&start=80 помпа поливам цял ден и не мога да го изпомпя,така че с това мисля няма да има проблем.Поливането на първо време ще е ръчно,когато съм там от петък до неделя,а и през седмицата ходя понякога, ще включвам да се полива.Смятам за главна тръба да положа от кладенеца до края на двора тръба Ф32,около 35 м.и от нея за трите кръга за поливка,които за сега смятам да оформя да се връзват другите тръби.Единия кръг за зеленчуци е около 12-13 реда по 12м.примерно, лентов маркуч смятам да е през 20см.капкообраз.Други два кръга смятам да направя за асмалъка един-отдясно на кладенеца който съм обозначил и другия, за тези в края на двора които са,за да се полива ако трябва отделно.За лозите мисля,че на една ще трябват поне 2-3 капкообраз.,независимо дали ще са подземни или надземни с дебит 2л./ч.Разбира се няма да поливам едновременно всичко,аз и по другия начин не можех да го правя,така че..!Смятам обаче и още нещо да направя,бидона да го свържа към системата и от него,ако се наложи да поливам поне зеленчуците,ще го инсталирам там,по-близо до тях.Та такива са ми мислите за сега! :)
TMontana - специалист
Такааа...,няма особени мнения,няма въздържали се,значи всички са за моето виждане/предложение/ относно системата за капково напояване...! ;) Имам обаче един такъв въпрос,дали ще може да се използва потопяема помпа за мръсна вода за захранване на системата,която да слагам в бидоня и...? :)
TMontana - специалист
Колеги,тези които сте си свързали капковото за тези еднотонните бидони,с какво съединение сте свързали бидона с маркуча на капковото,че нещо не намирам в магазините подходящи връзки,защото резбата на бидона е много едра?!Как сте го направили вие? :)
ivanovbg - майстор
Аз на моя вкарах едно парче тръба с резба и го залях с епоксидна смола.
:partyman:
gnt69 - майстор
Аз на моя му завих капачка от туба пластмасова, пробих дупка на капачката а на дупката кран водопроводен 3/4 отзад завит с муфа. :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: