Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ArturDent - Почти Безобиден
Поразтърсих в Интернет но намерих доста противоречащи си по съдържание статии.
По долу съм сложил снимки на текущото състояние.
Кайсите са рязани юнашки през годините на от засаждането им. В момента са 5-6 годишни, като плод от тях почти не съм ял. Цъфтят добре през последните 3 години, но или пада слана (последните две години) или не задържат много плодовете.
Пръскам ги с фунгициди, бактериоциди и инсектициди, като сменям препаратите.

Та на въпроса трябва ли да подрязвам, например върховете които са избуяли миналата година (на места надхвърлят метър).

Можете да цъкате по снимките за по-голям размер.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Мнението ми не е меродавно, но са ми много космати, много рязане искат, според мен. Умирам за кайсии. Има места на които просто не виреят, знаеш. Като заидват сланите, пали около тях сено или слама. И им варосвай стъблата.
п.с. :-) Съвсем си в града! Браво!
TMontana - специалист
Кайсиите не са праскови и не искат голямо рязане,само за прореждане на короната,ако има нужда и за подмладяване,като се премахват стари 3-4 годишни клони.
ArturDent - Почти Безобиден
Абе то ясно че не са праскови (тях знам как да ги режа).
Да конкретизирам въпроса - тия стърчашите клони по метър (почти без цветни пъпки) са израснали миналата година - да ги режа ли или да си останат.
gnt69 - майстор
ArturDent написа:
Абе то ясно че не са праскови (тях знам как да ги режа).
Да конкретизирам въпроса - тия стърчашите клони по метър (почти без цветни пъпки) са израснали миналата година - да ги режа ли или да си останат.
Според мен трябва да режеш само за балансиране на короната, демек ако от едната страна са много дълги ги намаляваш да изравниш колкото другата. Ако се допират клони един в друг режеш по преценка единия, идеята е да има балансирана кръгла корона. Ако има бира свирни. Живея 20-30 къщи по към града. :partyman:
TMontana - специалист
Можеш да скъсяваш на разклонение,но не ги режи много,че се сгъстява короната и става една гора... :) Ако ходя скоро до село ще снимам моята да покажа,тя също е силно растяща и дава на година прираст по 2-3 м. пръчки.
ArturDent - Почти Безобиден
Значи ще им отрежа само върховете, че да не ми ходи в небето. Така или иначе няма да се катеря за да ги обера...
gnt69 написа:
Ако има бира свирни. Живея 20-30 къщи по към града.
Абе бирата замръзна зимата на барбекюто - най-близката сграда от 4-тата снимка. И мен ме изненада зимата.
И няма как да си 20-30 къщи по-надолу, щото ще е под ЖП линията. Утре може да се прежаля да ги преброя...
gnt69 - майстор
ArturDent написа:
Значи ще им отрежа само върховете, че да не ми ходи в небето. Така или иначе няма да се катеря за да ги обера...
gnt69 написа:
Ако има бира свирни. Живея 20-30 къщи по към града.
Абе бирата замръзна зимата на барбекюто - най-близката сграда от 4-тата снимка. И мен ме изненада зимата.
И няма как да си 20-30 къщи по-надолу, щото ще е под ЖП линията. Утре може да се прежаля да ги преброя...
Преброй да видим. :partyman:
stonesour - специалист
оставил си ги да бягат право нагоре. дървото трябва да е отворено в средата и да се толерират скелетни колони под ъгъл 45 градуса, другите, които бягат нагоре да се премахват.
кайсията залага пъпки на двегодишна дървесина, така че миналогодишния растеж не се премахва изцяло, а се скъсява до пъпка, сочеща навън.

https://www.youtube.com/watch?v=RDyFWDHet-o
wanderer - специалист
точно така. и при кайсията са в сила общите принципи при резитбата на овощните. премахни клони които се дублират в една посока и са близко един над друг, а също и ако се преплитат. режи близо до клона от който израстват като в горната страна засегнеш (срежеш) клоновия пръстен. никога не ги оставяй на чеп защото в зоната на пръстена има много спящи пъпки и ще поникнат нови силни клони. добре е да мажеш с овощарска замазка раните. връхните лакомци може да проредиш като премахнеш поне растящите навътре в короната. тоталното им отрязване им ще има обратен ефект - още повече и по силни лакомци през идната вегетация. дърветата са млади и все още силно преобладават вегетативните стремежи пред генеративните. силно ти препоръчвам идната вегетация да ги филизиш 4-5 пъти. ще ти отнеме няколко минути. хем няма да дадеш приоритет на нови лакомци, и ще икономисаш доста от по следващата зимна резитба, хем дървото ще запази жизнено важни вещества в себе си. в короната трябва да преобладава балансирано едно, две и тригодишна дървесина, непознаването на клонките, клоншетата, и пъпките води до резитба " за красота" която може да се отрази доста зле, най малкото с много занижен и некачествен добив или дори алтернативно плододаване. както са казали учените - не следвай шаблона, следвай принципа :-D . аналогията с прасковата не е никак удачна. прасковата залага пъпки на едногодишна дървесина, резитбата е много по динамична и силна, но пък и живота на дървото е доста лимитиран. дано съм бил полезен, и не съм те объркал повече.

Тема "Резитба на Кайсия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: