Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
simoda - напреднал
Сините капани в действителност работят. Препоръчвам след оглед на градината сините съдове с вода да се поставят в участъците с най-висока концентрация за бръмбари. То е логично, но аз се сетих една идея по-късно и в първите часове намаше уловени гадини. Като направих някой груби сметки излиза, че за 2 декара градина десетина сини легена са достатъчни или общ разход 20-22 лева. Струва си. Отделно на ръка утепахме над 500 бубулечки. Интересно ми е какво ще е положението утре. Дали ще има пак толко много... Ако ще чистите на ръка препоръчвам това да стане между 13 и 15 часа. До към обяд бръмбарите още не са излезли.

Изображение

п.п. Остана ми и малко време да поразпитам хора в селото където ми е градината. Познават вредителя и всички го свързват с люцерната. По-горе споменах за места с по-висока концентрация на бръмбари. В моя случай това е мястото където преди 2 години имах 4-5 кубика естествена тор. Спомням си, че ползвах половината от нея, а останалата част разпръснах. На практика излиза, че освен за всевъзможни плевели естествената тор е и предпочитано местообитание за Мъхнатия брмбар, понеже в почвата на това място има по-засилени процеси на гниене.
wanderer - специалист
ще следя с интерес битката ти :-D иначе съм забелязал, че силата на нападението на насекомото, и пораженията са с различна сила през различните години. незвисимо от това са оставали достатъчно незасегнати цветове, и винаги се е налагало прореждане на плодовете в последствие
simoda - напреднал
Епилог...

Премахването на ръка даде резултати. Днес намерих едва 5-6 бубулечки, което е статистически пренебрежимо. За малка градина (100-150 овошки) явно е най-удачното решение. За "щастие" Мъхнатия бръмбар предпочита да пирува в най-долните клони понеже се катери по стъблото (ей това пък не го видях) и е лесен за достигане и хващане. Препоръчвам почистването да се прави от двама човека, които да оглеждат едновременно дадено дръвче. На няколко пъти видях гадината в полет - лети тромаво 1-2 метра и буквално тупва на земята, което ме навежда на мисълта, че не способен на кой-знае какви дълги... миграции, т.е. ако човек се амбицира и всяка година систематично го пребива на ръка има вероятност да намали драстично популацията му. Според мен този подход в комбинация с сенната оран (за който си оре градината...) е начина за справяне с проблема или поне за ограничаване на щетите.

Признавам си, че не успях да опитам рецептата на hidrazin, но съм много зле от към време. За догодина, живот и здраве, ще си подготвя материалите и ще направя лепкавите капани. Ако някой друг има подобен опит нека да сподели резултатите.

И още нещо... В някой от статиите се препоръчва да се отръска дървото. Може би това се прави когато числеността на вредителя е огромна, но ако под дървото няма застлано достатъчно голямо платнище, падналите извън него бръмбари само 10 мин след вас отново ще са на клоните. Отделно ако ще разчитате само на изтръскване имайте предвид, че в ненапълно отворените цветове може да има останали бубулечки (единични бройки дори предпочитата да нощуват в тях), които падат много трудно, а дори 5-6 бръмбара да останат на овошката поразиите им не са никак малки (съжалявам, че миналата година не направих снимки).

Благодаря на всички, които се отзоваха с мнения и съвети :)... безценни сте!

Дичо
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Твоят опит е добре дошъл за мен :-) Благодаря!
pipilica - майстор
Интересна е рецептата за несъхнещото лепило, въпреки че се продава готово за плъхове и мишки, работи много добре от опит казвам. Пък от Нурелето ползвам само по-отровната съставка Дурсбан като малко увеличавам написаното на етикета и почти всякаква летяща и пълзаща гад я събаря за отрицателно време. Е малко мерише ама като пръскаш с противогаз няма проблем. Също не е за подценяване и архаичното Б58 избива всичко но трябва да не се увеличава много дозата ако се пръска цвят че го съсипва, аз обикновенно слагам х2 квото пише на етикета.

Тема "Мъхнат бръмбар - напаст" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: