Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
Дойде време и аз да се заема с това чудо, въпреки, че съм малко скептичен, но къртиците работят в негова полза. Не ми се трепят малките животинки, освен дупки и няколко леки поразии, вреда не са ми донесли, поповите прасета изчезнаха, червейте не са много.. а и котката от време на време хваща по някога някоя по-нахална.

Та след проучването което направих имам няколко до-уточняващи въпроса към знаещите и ползващите такова.

Условията са следните:
- захранване от хидрофор с налягане около 3.5 атмосфери - кладенец. Помпа Pedrollo NKm 4/2-GE--- >4 куб/час.
- основен подвеждащ маркуч към водо пускащите кранчета 32мм/ 1" . маркучите към капко пускателите 16мм. твърди през 20 см.
- градината е разделена на 4 групи по около 250-300 капкоотвода всяка и с отделен кран за всяка група.
- има голям филтър на водата.


Въпросите са следните:
1. Понеже налягането на водата е 3.5ат, дали ще се наложи поставяне на регулатор налягане? Ако се наложи, питането е какъв дебит имат предлаганите и дали да се постави един централен или на всеки лъч по-отделно, защото ще се налага не всичко да се пуска на веднъж, а всяка част при необходимост. Въпросът касае пропускателната способност на регулатора. Дали тези които се предлагат пропускат над един кубик в час или по-малко. Ако пусна всички линии едновременно, консумацията ми ще бъде около кубик и половина-два на час, ако е една линия - предполагам около 400-600 литра/час. Предложете нещо качествено и за двата случая. Може ли налягането да се регулира от главният кран който е за поливането и наблюдение от монтиран зад него манометър?

2. Кои капкоотводни тръби са за предпочитане - тези които са за еднократна употреба, или за многократна? Препоръчайте ми добри и качествени тръби. Спрял съм се на предлаганите от "Арго комерс" като бюджетни. Количеството е около 300-400 м. на AGRODRIP GR. (капков маркуч ф16 - 2 л/ч. 0.20 см. 400 м. ролка - 152.00лв.)

3. Кои кранчета са за предпочитане - тези които имат гумичка или без гумичка. Много противоречиви мнения в тези които ги прилагат. От това зависи какъв отвор ще се пробива на водещата 32мм. тръба. Има ли значение каква марка ще се избере или всички са добри? За сега ще ги купувам от същата фирма. (Стартер кран - ф16 с гума AGRODRIP GR)

4. Дупките за водо пускащите кранчета с бургия за дърво ли ги пробивате или с онези специалните, които се продават. Какъв е диаметъра за дупки с гумички и без гумички за 16мм. кранче - 14 и 10 мм или различен?

5. Има ли проблем в изпускането/ разкачането на тръбата 16мм. от колената и тройниците? Необходимо ли е подсилване със скоба или така както се предлага с вкарване чрез натиск е достатъчно за налягане 1-1.5атм. на колкото работят регулаторите?
Последна промяна от infomar на пон юни 12, 2017 7:40 pm, променено общо 1 път.
miroki - майстор
По т.1 Трябва ти регулатор.
Аз ползвам този регулатор за 5м3
https://napoqvane.com/pressure_regulator_5m3
Обаче, е 3/4 и спира дебита малко.
по 2. Ползвам лентови маркучи и ги прибирам в една кофа навити.
Ако щяха да са твърди не ми се мисли къде щях да прибирам. Достатъчно ми е, че прибирам магистралите навити 1 метър диаметър.
ползвам този: 500 м 40 лв.
http://aquaparkgroup.shopmania.biz/poku ... 3%D1%87-18

Не ползвам водовземки и по другите точки друг да помага.
infomar
Основната тръба от която ще се взима вода от всяка леха е DP 32 от този тип:
Изображение

Мислех да я положа над земята и зимата да я изпразвам и НЕ прибирам, като завивам кранчетата с някаква изолация. Тръбите от тази група ги дават теоретично, че са устойчиви и на ултравиолетовите лъчи.

Някой прибирал ли е подобна тръба заедно с кранчетата.... Има ли проблем да се навие на руло с диаметър метър... :?

Дали ще се компрометира от слънчевите лъчи за 5-10 години?
keymaker - специалист
За чешмата на двора съм сложил такава 25 мм. и от 9 г. я заравям, ама още не е дошло времето явно. Има само един ремонт щото някои хора като хванат мотика и става страшно. Замръзвала е много пъти, очаквал съм като се размръзне да се разглоби някъде по наставките и колената, ама и това не се е случвало още.
miroki - майстор
Аз сменям мястото на всичко, всяка година и не мога да заровя. Освен това ми пречи, като се оре двора.
Ако мястото позволява при теб може да заровиш.
Аз не съм го правил.
Моя се навива, но е Ф16. Той се продава навит на 1 метър диаметър. Ползвам за вторичните магистрали.
А основната е цол и половина и влиза в тетка, от едната страна тази щуротия долу, от другата още една ф16.
5 магистралки за 400 м. лентов през 10 см. на 1 литър.
Изображение
ZMeyGorianin - майстор
Ако щяха да са твърди не ми се мисли къде щях да прибирам.
Нищо не прибирам - само премествам капковите на куп да не пречат при фрезоването, както са закачени. Цяла зима си бяха под снега с източена вода.
infomar
Явно с проблемите с които ме вълнуват, не сте се сблъсквали.


Кое коляно е за предпочитане от гледна точка на здраво захващанена маркуч 16мм. Изображение

Изображение

или

Изображение
miroki - майстор
Първото е за лентов, води се Ф17
Втория твърд Ф16. Значително по-евтин.
За това ползвам преход, твърд към лентов.
П.п. на оребрения, не му трябва скоба, държи си, твърд маркуч.
Можеш да си разкачаш, което си искаш, да подрязваш или добавяш по-дълга тръбичка.
Последна промяна от miroki на пон юни 12, 2017 7:06 pm, променено общо 1 път.
miroki - майстор
ZMeyGorianin написа:
Ако щяха да са твърди не ми се мисли къде щях да прибирам.
Нищо не прибирам - само премествам капковите на куп да не пречат при фрезоването, както са закачени. Цяла зима си бяха под снега с източена вода.
Така може.
А как без да ги разкачаш. Аз имам 40 маркуча по 10 метра и 5 магистрали по 5-10.
Да не ти е лентов и магистралата, че стават на куп?
infomar
И двата са 16мм.

Този който е за лентов не става ли и за тръба? Понеже гледам, че кранчетата които са с подобно захващане стават и за лента и за тръба, но ми се струва, че това захващане е по-здраво от онова с нахулването и без стягане. Ако имам 1.5 атм. дали онова без стягане (долното) няма да изплюе?

Тема "Уточнения за капково напояване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: