• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
p.v.x - майстор
juvesan написа:

Просто всяка работа си иска майстора и инструмента , пък то нито майстор, ни условия... :axe:
То май условия си има...като гледам какво е свежо дворчето от снимката. Помъчи ги , ако не става , на есен нови. :rock:
juvesan - специалист
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 06#p630206
То се вижда, че нещата изначало са хм... силно подозрителни, достатъчно е да се види снимката ми от 1-рото мнение на темата ми , ама честно да ви кажа толкова зле не съм предполагал, че може да бъде...
p.v.x - майстор
Тези дупки като ги изкопа , проба ли ги дали задържат вода ....и за колко време. По нашия край , на този пласт май му викат мергел. На есен с винт за колове , пробваш докато откриеш подходящо място с чернозем до един метър. И тогава копаеш. :rock:
wanderer - специалист
на втората ти снимка виждам развити листни пъпки в областта на клоновите пръстени. аз бих отрязал всички стари клончета независимо от наличие на пъпки по тях до клоновия пръстен без да го засягам. там е зоната със спящи пъпки, които ще се развият, и ако всичко потръгне от тях по добре да си избереш бъдещите скелетни клони. а причините за не растежа може да са много и комплексни. неподходяща подложка, (някои сортове круши искат дори междинник) , по слабо растящ сорт с по прибрана плодна дървесина - пас красан например, неразвита коренова система още при закупуването, болести, неприятели, липса на определени микроелементи или излишъка им, РН на почвата, непропусклив слой както бе споменато в по горното мнение... и так дале, и так дале. има ли в близост до теб добре растящи крушови дървета? любопитен съм какъв сорт са. купувай само от доказани производители. ако ти не разбираш нека ти помогнат приятели. не се блазни от ниската цена, и засаждай дръвчетата в срок. най добре е есента. това засаждане април месец го забрави. те крушите тогава вече имат плодчета :-D
juvesan - специалист
p.v.x написа:
Тези дупки като ги изкопа , проба ли ги дали задържат вода ....и за колко време. По нашия край , на този пласт май му викат мергел. На есен с винт за колове , пробваш докато откриеш подходящо място с чернозем до един метър. И тогава копаеш. :rock:
Ха... на това пък там му викат казнач, казлач... все тая , това си е пълна отврат. Твърдо е почти като кофти бетон, държи вода, защото е уплътнена глина с камъни, а чернозем - немам таквоз нещу у моа двор... :partyman:
има ли в близост до теб добре растящи крушови дървета? любопитен съм какъв сорт са. купувай само от доказани производители.
Ами там е въпроса... от разсадник са, единият сорт е "попска круша" а другият е някакъв хм.. "Абат Фетел " мисля. Избрани са , да са късни, защото иначе в тези места става лошо понякога. Имало е стари круши съответно поне 3 броя, какви - някакви български стари дървета, за съжаление бяха много стари и изсъхнаха с годините , в които човек не стъпваше там. А за изрязване - няма ли реален риск ако отрежа тези смешни подобия на клонки и листа спящите пъпки да си останат .. умрели пъпки ? Защото дърво без листа май е само сухото дърво ... :?:
wanderer - специалист
и двата ти сорта са вкусово много добри. абат фетел са дълги и приличат на кратуни. ами те спящите пъпки в зоната на пръстена вече са бутнали. няма как да ги сбъркаш. кой ти ги оряза така? в разсадника ли? гледам че има избили пъпки и по подобията на клончета на които хич не им е там мястото (сочат навътре в бъдещата корона). затова,че по добре си избери нови клончета за бъдещи скелетни клони, според това как ще тръгнат тази вегетация. общо взето няма какво да губиш.
juvesan - специалист
wanderer написа:
и двата ти сорта са вкусово много добри. абат фетел са дълги и приличат на кратуни. ами те спящите пъпки в зоната на пръстена вече са бутнали. няма как да ги сбъркаш. кой ти ги оряза така? в разсадника ли? гледам че има избили пъпки и по подобията на клончета на които хич не им е там мястото (сочат навътре в бъдещата корона). затова,че по добре си избери нови клончета за бъдещи скелетни клони, според това как ще тръгнат тази вегетация. общо взето няма какво да губиш.
Ами в разсадника... то беше миналата година все пак. Аз чета все пак по малко по въпроса и имам бегла идея за формиране на правилна корона - проветрена и огряна от слънце, рпоблема си е, че дърветата силно се съмнявам, че са прораснали , а за рязането казах - страх ме беше да му отнема каквато и да е листна маса, поради изключително малката й наличност.
общо взето няма какво да губиш.
:prayer: Явно ще я поръся с малко торове, че я напръскам с химия, че въшките по розите вече се показват и ... :butthead:
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с фиданки ( круши)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: