• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ktamen - специалист
И аз имах Вида (май Вида 14) Турбината беше на резба, никакви болтове (поне фабрични). При вадене резбата на самата турбина задължително се прецаква. И аз я прецаках и сложих болт.
Сигурно ли е, че въпросният болт е фабричен, а не е сложен от някой, като мен?
Ако центробежният прекъсвач се замени с пусков бутон, Видата става 100 пъти по-надеждна. Самият кондензатор е желателно да е при бутона и контактора, така риска да го смачкаш е много по-малък. Без перка може да работи, ама аз не бих я ползвал така, даже да не изгори за 1 час, животът и ще се съкрати драстично.
Всички болтчета, които успееш да развиеш, трябва да ги смениш с неръждаеми. Инвестицията е за лев и двайсе, ама ще ти спести много проблеми в бъдеще.
За набивката вече са обяснили, стяга се при работещ двигател и много се внимава, не само да не затегне вала, а и за самият чугунен елемент, който лесно се чупи.
Hoвoceлckи - майстор
ktamen написа:
Турбината беше на резба
Тази е на 0,55kW. За друга не мога да гарантирам.
Прикачен файл:
витло.jpg
За развиването - ако се нагрее мисля, че няма да има проблем.
ktamen написа:
Ако центробежният прекъсвач се замени с пусков бутон, Видата става 100 пъти по-надеждна. Самият кондензатор е желателно да е при бутона и контактора, така риска да го смачкаш е много по-малък.
:? При мен пуска е изнесен ключ (за осветление) ... Като ще има контактор, може да са направо два. Вторият се задейства от "центробежния" и така пак се удължава живота ...
ktamen написа:
За набивката вече са обяснили, стяга се при работещ двигател
[-X Не е гаранция, че няма да я пренатегнеш и после да не тръгва. По добре - натягане, превъртане на ротора с пръсти ...


На мен оста ми се вижда доста зле и мисля, че правенето на втулка си е направо задължително. Така и така си я разглобил.
Прикачен файл:
салник.jpg

П.П. Всъщност като загледах по-внимателно, втулка точно си има май. Остава да позачистиш повърхността й. Не при включен двигател, но можеш да превърташ ротора наръка.
Това с рязането на набивката под ъгъл ми звучи повече от несериозно. То би следвало да има указания как точно да се поставя, как да е среза вътре ...
ktamen - специалист
Моята беше 0,75кВт и беше с резба, точно като на снимката. Отварял съм няколко различни Види и всички турбини бяха със същото закрепване.
Може и да има някакъв начин за развиване без да се скапе резбата, ама аз искам първо да го видя преди да го повярвам. Това за нагряването съм го пробвал и ефекта беше нулев, може да не съм нагрял достатъчно или да съм се престарал.
В интерес на истината, моята помпа се пускаше с два контактора - "центробежен" и работен. Вързани точно както си описал. И моята беше с ключ за осветление, след седмица помпата беше изгоряла. Стигнахме до извода, че някое врабче я е включило, водата е направила локва, локвата си е намерила път към шахтата, в която беше помпата и я е наводнило. При всички случаи си личеше, че помпата е работила под вода. Затова махнах ключа. Ако е с пусков бутон, ключ не може да има защото при спиране на тока за минутка, няма да има кой да натисне бутона, като дойде тока и помпата ще изгори.
Набивката се сработва с вала и пак се охлабва. Затова, ако не се стяга при работещ двигател, трябва да се натяга няколко пъти в първите дни. Като се натяга при работеща помпа, след като се изключи двигателят и изстине, се пробва дали се върти леко, защото наистина може да се презатегне.
Виждал съм много корозирали валове, които пак си уплътняват добре, вероятно язвите се запълват с лой и се замазва или и аз не знам. Неръждаема втулка и аз съм правил, но май беше излишно.
Hoвoceлckи - майстор
ktamen написа:
Може и да има някакъв начин за развиване без да се скапе резбата, ама аз искам първо да го видя преди да го повярвам.
Е нали го видя? Да ти го пратя по Еконт да го пипнеш? Нямам спомен преди колко години съм го свалял, но определено съм го правил аз, собственоръчно! Горяла ми е и на мен помпа заради "центробежния". Беше залепнал. След смяната му обаче повече не е имало проблем вече повече от 10 години.
goodkat - специалист
Здравейте. Честит празник. Желая здраве и дълголетие на вас и семействата ви.
Трябваше да се занимавам с други работи през изминалите дни и нямах време за помпата. Единствено махнах набивката, както ме посъветвахте - със извита на Г тел от страната на фланеца. 6мм. е и изглеждаше прилично - не се беше разпаднала. Не беше на отделни пръстени а като въженце - около 15 см. Миришеше силно на грес.
Ходих да питам в 2 железарии, но ми казаха, че нямат тефлонови. Предполагам, ще се наложи да си поръчвам по интернет (ако някой от Велико Търново знае, къде мога да намеря локално да каже моля). В крайна сметка мога да опитам и с лоена както си е било.

На тази помпа няма центробежен прекъсвач. Само кондензаторът е. В интерес на истината няма и кутия за връзките. Жиците, които излизат от мотора са навързани с кондензатора и омотани в изолирбанд. От там към кабел със щепсел накрая.

Аз мисля да я вкл. с контактор, понеже копковото ще става изцяло автоматизирано. Едно реле ще пуска самия контактор и ще го спира, когато датчиците за влажност върнат задоволителни измервания.

Не знам как е работила помпата преди като цяло.. най-вероятно без перката, щом я намерих така. Не знам колко живот е останал в нея но като цяло ми се занимава, защото не знам много за помпите, а покрай тази тема научих полезни неща.

Ще пиша отново, когато има напредък.

Благодаря на всички включили се.
hidrazin - майстор
Зае...би тефлоновата. Слагай лоена и няма да сбъркаш.
И това за "въженцето" - така е.
Някои хора не са чували глупостите за рязане под 45 градуса и разминаване на срезовете.
Просто навиват 2-3 навивки набивка и си свиркат.
Не се занимават с глупости и си използват времето правилно и рационално.
Осигури охлаждане на мотора. Важно е ако искаш да го използваш дълго време.
:partyman:
Hoвoceлckи - майстор
goodkat написа:
На тази помпа няма центробежен прекъсвач.
Не, че невъзможно, но все пак ... за да е сигурно трябва да се види дали продължава да тече ток през кондензатора след развъртане. Това лесно може да се провери и без ампермер като се прекъсне веригата на кондензатора (след развъртане). Прескача или не прескача искра, променя ли се звукът, оборотите, натоварването?
ktamen - специалист
Помпата няма нужда от голям пусков въртящ момент. Може някой да се е сетил да сложи по-малък работен кондензатор и така е решил проблема с центробежния прекъсвач.
Hoвoceлckи - майстор
И с каква стойност е сега кондензатора? Колко би трябвало да е за да работи без изключване на пусковата и без да загрява?
Как изобщо стигна до извода, че няма центробежен без да е отварян двигателя? Връзките му обикновено са вътрешни, не са изведени в клемната кутия.
ktamen - специалист
Ако въпросите са към мен - Признавам, че нямам представа какви са отговорите.
ПП Моята Вида я замених с друга помпа с подобни параметри. Тя е с работен кондензатор 20 микрофарада. Пусков няма. Съответно няма и центробежен прекъсвач.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Отваряне на водна помпа Вида" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: