• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
SEV - специалист
Здравейте,искам да направя една тема за новобранци в отглеждането на различни култури в полиетиленова оранжерия.Моята е с размери 6х3 метра,стените са по 2 м. а на билото е 2,7 м.Има прозорец с размери 1,4х1 метър,от двете страни врати с рамери 2х1 метра.Найлона е 2.2 микрона(или нещо такова) на покрива съм сложил мрежа за сянка,същата съм я защипал при монтажа на найлона с пластмасови полутръби.Конструкцията е от плътно ф18мм.Монтажа на вертикалите го направих така:В туба от минерална вода налях бетон, а бетона сложих предварително направената тръбичка с мустаци и забарена гайка с болт.Стъпките ги закопах в пръста .Ето и няколко снимки.

Прикачен файл

IMAG0006.jpg

Прикачен файл

IMAG0005.jpg

Прикачен файл

IMAG0004.jpg

Прикачен файл

IMAG0003.jpg
SEV - специалист
Какво посадих?На 10 януари сложих семките от домати и краставици в едни кутии,стояха на прозореца на топло докато поникнат.Като пораснаха около 5-6 сантиметра ги преместих в кутийки от кисело мляко.По средата на март посадих в оранжерията разсада от домати и краставици.Направих едни туналчета над тях,вечерта ги повивах,а през деня отварях.Двора е много близо до морето,почвата е пясък.Вкарах багер да подравни и докарах от добруджата 30-35 Камаза'а чернозем.
При самото засаждане,сложих малко амониев нитрат и гранули против попови прасета и други.Преди седмица на всеки корен сложих по една лъжица амониев нитрат,полях обилно.Никога не съм се занимавал с такива работи.Спомням си като дете преди 30 години баба ми на село гледаше домати,краставици,лук,картофи др.Дали си внушавам или от умиление,като че ли имаха по добър вкус.Така съжалявам,че са я продали тази къща моите родители.Ако не бях строил вилата,със сигурност щях да си живея на село,по ми харесва.Майка ми и баща ми са "градски" хора,нищо за зеленчукопроизводството не могат да ми помогнат.Целта на тази оранжерия е,хоби,истински продукти.След като си построих вилата,пътеки,треви помощни постройки и др.,дойде времето за кефа.Преди време си направих "казанджийница"(варих ракия два пъти,само),барбекю с пещ,сега оранжерийка. В момента имам 22 корена домати,30 краставици,малко репички и разсад за салати.

Имам питане,дали трябва с нещо да се тори и кога?Гледам да поддържам 25-30 градуса,добра ли е температурата.
Ето още малко снимки с "продукцията".

Прикачен файл

IMG_20160425_124831.jpg

Прикачен файл

IMG_20160425_124809.jpg

Прикачен файл

IMG_20160425_124753.jpg

Прикачен файл

IMG_20160425_124715.jpg

Прикачен файл

IMG_20160425_124656.jpg
SEV - специалист
Другото което се случи е,при слънчевите и горещите дни доматито стоеше като попарено,въпреки че вратите бяха отворени.Опънах едни стари одеала на тях и проблема се "реши",дали?Въпреки,че над найлона имам мрежа за сянка,май не е достатъчна.Лятото в големите жеги какво ще правя не знам.Някой с опит да сподели.За сега смятам да спра,за да не откчавам читателите.

Прикачен файл

IMG_20160425_130918.jpg

Прикачен файл

IMG_20160425_130909.jpg

Прикачен файл

IMG_20160425_130847.jpg

Прикачен файл

IMG_20160425_130823.jpg

Прикачен файл

IMG_20160425_130753.jpg
iavor - специалист
Проветрението е слабо и при по-топло време ще си умориш насажденията и язък за труда. По миналата година един ден бях забравил да отворя прозорците и всичко си замина.Добре,че беше рано та насадих други.На снимките се вижда как съм решил този проблем и за сега върши работа.

Прикачен файл

IMGP1452.jpg

Прикачен файл

IMGP1454.jpg
gnt69 - майстор
Абонирам се за темата. И аз по 3 март сковах една оранжерийка , малко по голяма 5х9 м :partyman: .
SEV - специалист
iavor написа:
Проветрението е слабо и при по-топло време ще си умориш насажденията и язък за труда. По миналата година един ден бях забравил да отворя прозорците и всичко си замина.Добре,че беше рано та насадих други.На снимките се вижда как съм решил този проблем и за сега върши работа.
Дано не си лош пророк,гледах доста оранжерии около Варна,повечето малки нямат прозорци,а на големите са доста на рядко.Като видя зора ще правя още прозорци.Би ли споделил,как пълноценно да се ползва оранжерията,очевидно имаш опит и би било полезно и за други.Интересува ме тези домати и краставици до кога се държат в оранжерията,може ли втора реколта или да се сложи разсад за по късно домати и краставици.Смятам за зимата да имам марули,тази година за новогодишния празник имах марули под "тунелчета" от вън.Репички ще станат ли,смятам зелен лук и спанак да засадя към септември.Нека знаещите споделят,ако желаят разбира се.Мерси в аванс.
iavor - специалист
Не съм с толкова опит за парниците и все още се уча. Това май ми е 5-та година, ако не се лъжа.
Краставиците и доматите ги махам някъде средата на ноември.Обикновено слагам 30 корена домати,десетина корена краставици и ред-два чушки.За зимата съм засаждал лук и чесън.За марули и репички съм чувал,че стават,но не съм слагал.
Напояването ми е капково, директно от хидрофор и макар да знам,че не е добре да е директно,не съм имал проблеми.
Колкото до проветрението то и тук има парници без прозорци,но как се справят с прегряванията не знам. Това което написах в предишния пост е само от личен опит.
borkata3000 - специалист
Поздравления за доброто изпълнение!
Моля да споделиш стойността на оранжерията? Железата, найлона, колкото време ти отне, сам ли се справи ...

Благодаря!
zmiori - специалист
И аз имам нещо такова от шпригли за камион. Малко над 10 м2. В най високата точка е около 230см.
30 корена домати и 5 корена краставици. Купувам готов расад от проверен производител 60 ст. корена. вече имам краставици плод над 13-15 см./вчера ги гледах/ Ще пробвам да кача малко снимки.
Намерението ми е да махна страниците на парника изцяло след 8-10 май. Намерението ми е да засенча с мрежа 40%.
Снимките са правени преди 10-12 дни.
Засадени са в парника на 29 март.

Капково напояване с "отлежала" около 24 часа вода.

Прикачен файл

IMG_20160419_140550.jpg

Прикачен файл

IMG_20160419_140542.jpg

Прикачен файл

IMG_20160419_140515.jpg

Прикачен файл

IMG_20160419_140447.jpg

Прикачен файл

пак парника.JPG
p.v.x - майстор
SEV написа:
Дано не си лош пророк,гледах доста оранжерии около Варна,повечето малки нямат прозорци,а на големите са доста на рядко.Като видя зора ще правя още прозорци.
Стана ми интересно. До сега се рових из нета. Проветряването е важно. Попаднах на този линк. Аз лично нямам опит. Във него се разисква този казус , в стил направи си сам. Дано ти помогне с нещо. :rock:
[url]http://кръчма.вискяр.com/index.php?topic=1237.0[/url]
[url]http://кръчма.вискяр.com/index.php?board=4.0[/url]
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Моята скромна оранжерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: