• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 21
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
p.v.x - майстор
ivanovbg написа:
......
:prayer: Доматче да съм при теб. На такова гледане и грижи и пра- внуците на английската кралица... биха завидели. :partyman: :rock:
gnt69 - майстор
Да питам докъде се кършат листата. Че моите едни обрасли като буги барабата. :partyman:
ivanovbg - майстор
Благодаря :)
Досега късах долните 5-6 листа зада дишат по добре и чак като обера съответната китка всичките шумки до нея.Таз година правя проба по руски. Като вържат доматчетата на първата китка късам всички листа до нея. Като върже втората - пак до нея и така нагоре. Де факто винаги има едни 10-тина листа които да работят. Като се замислиш долните и без туй са на сянка и едвам фотосинтезират за себе си, та камо ли да хранят доматите. Оставил съм и по стария начин, че да видя дали е удачна тази резитба. Като сравнявам едните и другите ми изглежда удачна засега и май ще окъсам всичките.

:partyman:
SEV - специалист
Здравейте,около Варна има доста оранжерии,навестявам ги от време на време да "черпя от извора".Както спомена ivanovbg за рязането на листата ,да споделя какво ми казаха работещите в оранжериите.
Подрязват листата под първа китка,остават само три,във всички оранжерии които съм посещавал е така.
Следят стриктно за "колтуци"
След оформяне на 5 китка подрязват върха и оставят колтука,целта е по бързо зреене на първия завръз.
След обиране на първия завръз махат всички лита от долу,оставят три броя под втора китка,после три под трета..........
Питам ги защо,нямат ясен отговор,така правели от 30-40 години :) Откъснах първите домати в неделя,трябваше да узреят още 5-6 дена,но юнашко сърце не трае.
zmiori - специалист
Тоя номер с листата никога не съм го правил. Сега ще пробвам.
Вече имам няколко корена с по над 25 завръза от портокал до лешник.
след ден два ще снимам. Капковото работи всеки ден. 400 литра вчерашна вода се подава на 30 корена домати и 5 краставици. Изтича за около 5-6 часа.
По съвет от човека от който закупих расада са сяти в "стъпка" 90-50-90 сантиметра ред от ред и 35 см. м/у растенията в ред. Ама как то са "брадясали" им е малко тесничко.
За догодина съм решил редовете да са на по 90 см.
Проблем ли ще е да по изрежа малко от листата по цялата височина на растението?
Тъщата не сме да влезе в "парника" да не окършела листата.
teon - специалист
...да ползвам темата- доматите са на открито..имам 3-4 корена които не вървят добре...някой от крайните листа подсъхват, а като отрязах в основата по-долните листни дръжки- вътрешността им е кафява :x ...Външно стеблото си е нормално зелено със следи от миниатюрни брадавици на някой места...след разрез, стебло вътре също се оказа кафяво като към върха става нормално плътно зелено и видимо там растението започваше да се развива добре...оприличавам го на картофена мана- др. диагнози?
Прикачен файл:
Picture 001.jpg
Picture 001.jpg (37.26 KиБ) Видяна 2306 пъти

Прикачен файл

Picture 002.jpg
Picture 002.jpg (46.81 KиБ) Видяна 2306 пъти
ivanovbg - майстор
Не е. От земята идва.
Ако като стиснеш изпуска кафеникав мътен секрет е бактериално изсъхване,ако ли не - фузариум. И двете са трудно лечими. Първото можеш да пробваш поливане с бордолезов разтвор, шампион... абе медни препарати, а второто с топсин. И дано се затопли,че с тези дъждове...
teon - специалист
...наистина много влага,ако не всеки-през ден два вали...тези няколко корена с видими признаци ги изхвърлих,за останалите ще се възползвам от съвета- благодаря...
TMontana - специалист
teon написа:
...да ползвам темата- доматите са на открито..имам 3-4 корена които не вървят добре...някой от крайните листа подсъхват, а като отрязах в основата по-долните листни дръжки- вътрешността им е кафява :x ...Външно стеблото си е нормално зелено със следи от миниатюрни брадавици на някой места...след разрез, стебло вътре също се оказа кафяво като към върха става нормално плътно зелено и видимо там растението започваше да се развива добре...оприличавам го на картофена мана- др. диагнози?
Прикачен файл:
Picture 001.jpg
Колега и моите вече втора година се разболяват по същия начин и в крайна сметка всички си заминаха миналата година,тази носих растение в една агро-аптека за диагноза...гледа ги,гледа ги и накрая каза,че идвало от почвата и не се лекувало,това е...а иначе с какво ли не са пръскани и нищо не помага.Между другото и още една жена дойде с такова растение и тя да попита,значи става нещо масово...според мен са ни отровили с нещо земята,но как...с тези "кемтрейлс" като нищо! :)
teon - специалист
...трябва да се сменя всяка година и мястото...при мен няма възможност и сея все на едно и също място...
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 21

Тема "Моята скромна оранжерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: