• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 21
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ivanovbg - майстор
iavor написа:
Миналата пролет сложих оборска тор за пръв път от 8 г. Не знам дали е истина,но ми казаха,че се слагала един път на 3 г.
Препарати съм ползвал срещу "алтернария" по доматите и "кубинска мана" по краставиците. И двете зарази са гъбични и остават в почвата дори когато се премахнат насажденията. Затова миналата есен разкопах и сложих хидр.вар и син камък.То и затова не е хубаво да се купува разсад от случайни хора,но и тази година не си направих а купих готов.Така,че нещата може пак да се повторят.
Тази година засадих преди 3 седмици и на снимките се вижда до къде съм я докарал :partyman:
Оборска тор се слага есента полупрегоряла, а може и по прясна около 10кг на квадратен метър, или на пролет прегоряла около 5кг на квадрат. Това се прави всяка година!
Като гледам растенията ти - направо са умрели от глад. Хилави, криви... Вземи разтворима тор от типа на кристалоните с повечко азот и фосфор, разтвори по около 5 грама на литър и полей по литър на всяко растение като внимаваш да не го пръскаш. Желателно е да го направиш след поливка да не слезе по надълбоко от корените. И вземи мулчирай с нещо - примерно с черни чували за буклук, че както е спекло... Утре ще ти снимам моите като почна да ги връзвам. И те нямат месец и с нищо не са пръскани.

Превантивните пръскания се правят с определени препарати когато има условия за заразяване. През останалото време е глупаво, а ако си в режим на бране направо се тровиш.

:partyman:
SEV - специалист
ivanovbg написа:

Превантивните пръскания се правят с определени препарати когато има условия за заразяване. През останалото време е глупаво, а ако си в режим на бране направо се тровиш.

:partyman:
Би ли споделил :-D
Аз искам да купя оборска тор,къде около Варна бих намерил.
ivanovbg - майстор
Еми сещаш се, че никой не се ваксинира лятото за грип, нали? :wink:
Има доста писано за болестите по растенията. Почети. Примерно ако гледаш домати - чети за болестите при тях - как се заразява растението, как протича болестта, как и дали се лекува... Голяма част от болестите се предотвратяват с обикновени средства като окопаване, мулчиране, проветряване, резитба, засаждане на други видове до тях, садене на устойчиви и толерантни сортове,... Пръскането е последната дупка на кавала, а и то трябва да е правилно. Особено дозировка и карантинен срок. Примерно карантинния срок е срокът след който концентрацията на препарата в растението е под прага на вреда за нас. Да ама ако си го пръснал по концентриран или с по голяма норма, сещаш се, че до края на срока не би се разградил достатъчно. Ако пък е с по малка н е би имал нужния ефект.
Да не говорим, че едно гладно и хилаво растение няма никакъв имунитет. Трябва да го поддържаш нахранено, напоено и чисто растението и то ще ти се отблагодари.
Е по лесно е да напълниш пръскалката.... Сам решаваш!
Та така :)
А колкото за тор... Аз съм на другия край на България :-D

Ето и обещаните снимки. При мен зорлем почнаха да цъфтят. Още не са поливани от разсаждането и не са пръскани с нищо. Мулчирането пести много вода. Да не говорим, че забравяш за мотиката и половината болести. Аз съм доста по назад от вас, но все пак съм на близо 900 метра надморско равнище.

Изображение
Изображение
iavor - специалист
Благодаря за съветите и за снимките ivanovbg !
Ще сложа тор и ще мулчирам въпреки,че за второто сега ще е малко по-трудно. Тук земята е планинско-камениста и навремето са карали земя със самосвали по дворовете,но това е било преди 30 и повече години. Съседите до мен всяка година освен тор слагат по някоя количка земя и при тях нещата са съвсем различни. Може би е от значение и това,че зимата парника пази от сняг и земята се скапва,знам ли ? Разбира се най-голяма вина имам аз,но както има една приказка : Човек се учи докато е жив ! :partyman:
ivanovbg - майстор
Няма да се плашиш. :) Затова ти казах да ползваш чували за смет. Разцепвах ги по дължина и от едната и другата страна ги слагаш, като по средата ги свързваш и закрепваш с скоби от тел в земята. Капковия маркуч го оставяш под мулча на земята,а не да е повдигнат с дупките нагоре. Така няма да ти се запушват дупките от варовик и когато пускаш тор. Всяка седмица или 10 дена слагай тор разтворим комбиниран по 2 грама на растение (домат-краставица) в капковото. Примерно в парника имаш 40 растения по 2 грама - значи разтваряш 80 грама в поливната вода и поливаш. След като вържат слагай и калциев нитрат за да нямаш върхово гниене. С толкова бедна земя ако изпълняваш инструкциите ще имаш хубава реколта.
Хубаво е да се полива от бидон надвечер за да е топла водичката. А и в него си разтваряш торта.
:partyman:

П.П. Забравих да ти кажа да пръснеш краставиците, а може и доматите с това или подобно http://laksifert.com/index.php?option=c ... &Itemid=67 , 5мл - 1 капачка на 5 литра вода, че са много жълти. Явно им липсва желязо и магнезий. Ще загинат иначе.
iavor - специалист
Пак благодаря за съветите ivanovbg !
Ще умувам как да стане това за което ми писа, защото при мен капковото е директно от хидрофор. Може найлоните да ги застъпвам и да откривам при поливане с препарати. Тази година ще я карам някак така а на есен или пролет ще взема някое ремарке земя и ще насипвам наново. :partyman:
ivanovbg - майстор
Точно така. Има торосмесители дето се слагат централния маркуч. В Алиекспрес са по 8-10 лева с безплатна доставка. Ей това представлява.Иначе не знам защо са толкова скъпив България.
Изображение

Иначе3 един бидон не е скъп. Мисля , че ще се изплати само от спестения ток. Все пак когато трябва да поливаш колко време работи хидрофора? Предполагам,че за много по кратко време ще напълниш един варел примерно. При ежедневна поливка когато са големи растенията ти трябват около1,5- 2 литра на растение като си с мулч. Примерно аз за 30 корена краставици си имам едно бидонче от 60 литра и сутрин го пълня и вечер го пускам да тече на самотек. Тора си го разтварям вътре като му дойде времето. И те така.
Ако те няма през седмицата и си на програматор, спокойно може да си сложиш едно бидонче за торене и да го превключваш с кранчета когато трябва.

:partyman:
themask - специалист
Относно торосмесването - аз ползвам бидон 1000 литра за капково и се чудя каква е системата с тези торосмесители... Не може ли просто да се разтваря в бидона някакъв тор и да си тече с капковото? Или това за автоматизация се ползва, за да не го смесваш ръчно?
Между другото какъв тор ползвате за разтваряне във водата?
ivanovbg - майстор
Торосмесител се ползва когато капковото е под налягане. Иначе в бидона се слага тора. Торове бол, примерно: http://torove.bg/vodoraztvorimi
iavor - специалист
"Иначе3 един бидон не е скъп. Мисля , че ще се изплати само от спестения ток. Все пак когато трябва да поливаш колко време работи хидрофора? Предполагам,че за много по кратко време ще напълниш един варел примерно. При ежедневна поливка когато са големи растенията ти трябват около1,5- 2 литра на растение като си с мулч. Примерно аз за 30 корена краставици си имам едно бидонче от 60 литра и сутрин го пълня и вечер го пускам да тече на самотек. Тора си го разтварям вътре като му дойде времето. И те така.
Ако те няма през седмицата и си на програматор, спокойно може да си сложиш едно бидонче за торене и да го превключваш с кранчета когато трябва."



Определено поливането по този начин е по-добро и ще гледам да го направя. Програматор няма да ми трябва защото съм пенсионер-айляк :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 21

Тема "Моята скромна оранжерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: