• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Делян - специалист
Какъв сорт ти е лозенцето и на каква височина си оставил първия тел?
TMontana - специалист
Значи на първата снимка е карменер,а на втората е каберне...има още шардоне,LZ,болгар,траминер и мускат,по една две лозички,а лозето съм го направил така,крайния ред който съм снимал на първата снимка ,първата лоза на първия тел е на около 80-90 см.,втората, на втория тел,който е примерно 30-40 см.над първия,а третата пак на първия тел и така се редуват. А имам ред,който съм направил на три реда по този начин. :)
Andri01 - майстор
Освен колтуците и част от листата ли премахваш? Някъде четох,че колтуците не се премахват от дъно ,а се режат от към върха на 3-4 листа. :?
TMontana - специалист
Освен колтуците,преди това съм съкратил и върха на основната пръчка.Листа премахвам най-долните,които евентуално засенчват чепките или силно сгъстяват.Да и аз съм чел,че може да се оставят по 2-3-4 листа на колтук,може и да е добър вариант това,но аз не съм го пробвал,нямам време да си играя толкова. :)
Andri01 - майстор
10Х. Моите са на асма. Колтуците и аз ги чистих до дъно,но утре смятам да направя една "ревизия" и ще оставя някои до 3-4 лист.
kr1100 - майстор
По хоризонталния основен се оствят през 40-60 см за разклонение на асмата
tangarov - специалист
Правилото, което аз съм видял от братушките, е след кършенето на филиза да останат поне 12 листа за винените и 14 листа за десертните сортове рози. това гарантира както норммалното изхранване на гроздовете, така и нормалното съзряване на лозата за зимата.
Иначе мненията са противоречиви ... Кършенето увеличавало добива, тъй като цялата сила на лозата вече се изразходвала за хранене на гроздовете. Но ... намалява узрявването на лозата за зимата. А и при бурнорастящите сортове може да стимулира израстването на култуци.
Противниците на кършенето пък изтъкват основателна причина да не се прави, и тя е намаляването на площтта на листната маса - т.е. така умишлено сме лишавали лозата от това, което я хранни - листната маса. И правят страхотни конструкции, дето да ги събират тези по 3-4 м. леторасли.
Явно всичко е в мярката. Слаби лози и лози, чиято вегетация не е особено буйна, аз не кърша.
А относно колтуците - аз практикувам така - до грозда премахвам колтуците изцяло. Над грозда прищипвам върха на колтука над 2-рия същински лист. Принципно колтуците изкарват листа, които са много по-свежа листна маса. Първите листа, които вече не са толкова ефективни във фотосинтезата, отстранявам при наедряването на чепката - те вече не са ефективни , а същевременно пречат на доброто проветряване на гроздовете и сгъстяват листната маса.

Прикачен файл

DSC_4236_1.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Кършене на лозето?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: