Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
TMontana - специалист
ivanovbg написа:
...............

...Като прочетох повече разбрах, че съвсем лесно е да се избягват определени условия и болести няма. Де факто като се научих как се пръска , пръскам много по малко и нямам болести.
[/quote][/quote]

Колега "ivanovbg" виждам,че знаеш доста по въпроса,може би ще ме посъветваш с какво най-лесно да обеззаразя почвата,та да изкореня бактериалното изсъхване нападнало доматите ми,че с пръскане на растенията нищо не става! :)
ivanovbg - майстор
TMontana, ако вече си изскубал растенията полей с 2% разтвор на син камък. Ако имаш растения ги полей с 0.3% разтвор на фунгуран. Разход и при двете е 5-6 литра на квадратен метър. Навсякъде се полива и се изхвърлят растителните остатъци и корени. И май прекалено много поливаш. Можеш да обеззаразиш почвата с формалин на есен както в линка на колегата. Догодина чети кои домати са устойчиви и толерантни на бактериалното и сади такива.
:partyman:
TMontana - специалист
Мерси колеги,ще се възползвам от съветите!Миналата седмица слагах около 2,5 кг. син камък в капковото,но не съм сигурен,че е подействало май.Всеки път като ходя скубя по 1-2 растения,но още има...за скубане! :) Не поливам повече мисля,от това лято съм с капково и аз и поливам веднъж на седмицата.На около 220-30 растения домат,пипер и патладжан,пускам 1000л.вода за напояване на раз,мисля,че не е много.Ще видим това с формалина дали е приложимо,трябва да разпитам.То има ли въобще такива домати,аз садя все хубави за консумиране домати,стари сортове,но последните две години,уви...!
ivanovbg - майстор
Семената ти ли си ги произвеждаш? Я дай повече снимки на поразените растения цялостно и в разрез за да не бъркаш в диагнозата. Понеже в оранжериите е по топло не би трябвало да имаш такова силно нападение. Отвън как са доматите? На висока леха ли садиш?
TMontana - специалист
И сами сме си произвеждали и сме купували разсад от хора от селото,които произвеждат,но голяма разлика няма,все се разболяват.Ок,като ходя тези дни ще направя снимки на някое растение.Преди като поливах гравитачно бяха по нависоко,сега с капковото са на равно.
TMontana - специалист
Ето колега ivanovbg снимките,с каквото и да ги пръскам и да ги поливам продължават един по един по този начин да съхнат.

Прикачен файл

Изображение1091.jpg
Изображение1091.jpg (78.8 KиБ) Видяна 2190 пъти

Прикачен файл

Изображение1092.jpg

Прикачен файл

Изображение1086.jpg

Прикачен файл

Изображение1085.jpg

Прикачен файл

Изображение1087.jpg
ivanovbg - майстор
Май ще ги изскубеш всичките един по един. За догодина си купи нови семена и ги сади и разсаждай в торф.
TMontana - специалист
Абе то каквито и семена да садя все едно се получава тези две,три години,защото сме садили и купешки семена и свои и разсад сме купували от различни хора и все тая...!Диагнозата потвърждава ли се според теб? :) И само с доматите е така,на пипера и патладжана нищо му няма.
ivanovbg - майстор
По ми прилича на силна алтернария. При бактериалната средата на стеблата е кафява и некротирала. Я напръскай със Скор. Малко му е дълъг срока,но....

Тема "Напръсках зеленчуците, 20 дни карантина, а те вече зреят" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: