Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
borkata3000 - специалист
Здравейте!

Дъжд, дъжд, дъжд,...
Напръсках си аз зеленчуците с фунгицид с 20 дни карантинен срок, за да ги опазя от болести, обаче какво да направя сега, като утре, вдругиден, ще имам краставици.
Има ли начини за очистване на зеленчуците, които са се насмукали с препаратче?
gnt69 - майстор
Бели и яж. Тези дето ги яде вчера и днеска никой не знае кога са пръскани. Една позната ги кисне винаги във вода 15 минути преди да ги реже. И с повече ракия. :partyman:
ivanovbg - майстор
Не го слушай, че е опасно. С какво пръска и кога?
borkata3000 - специалист
Не го слушам, чета го. :-D
Акробат и моспилан. Втория айде, има 3 дни за краставиците, ама Акробат с тея му 14 дни ме отчая.
Работата е ясна, че пазарните краставичоци са насмукани с разни прахчета. Обаче човек не се плаши, когато не знае. Сега като знам, и ме е бъз да ги хрупам.
gnt69 - майстор
ivanovbg написа:
Не го слушай, че е опасно. С какво пръска и кога?
Да питам някой в държавата проверява ли какво се продава по пазарите, кога е пръскано и минала ли е карантината.
Кога пръска все пак. Ако е минало седмица според мен няма проблем.
http://www.zemianazaem.com/archives/129
ivanovbg - майстор
Акробата не е регистриран при краставиците и е желателно да се ползва само при обеззаразяване на семената им. Не е проблема в медосъдържащата им съставка, защото е контактна и не се поема в растението, а в диметоморфа който е сиситемен и метаболизма на краставицата го изхвърля доста бавно. Като се замислиш краставицата е по близо до лозата, а не до домата и не можеш да сравняваш карантинния срок като при домата. Вероятно това е една от причините да не е регистриран за борба с мани при краставиците. Безопасната доза на диметоморф за хора е 0,1мг на килограм телесно тегло дневно. За някакво сравнение мога да кажа, че повечето антибиотици имат безопасна доза около 100мг/кг телесно тегло. Това вещество е 1000 пъти по силно и следва да се отнасяме с нужното внимание.

Карантинния срок се изчислява на база концентрацията в продукта при прилагане в посочената доза . Сещате се,че всяко предозиране удължава карантинния срок.

Дозите се дават на декар за машинно пръскане. При ръчно пръскане дозата трябва да се намаля защото се пръскат само растенията, а не цялата площ. Примерно на 100 квадратни метра - 10мх10м и схема на засаждане 90-60-40, можеш да разположиш 6 реда домати по 10метра дълги. При цялосно пръскане дозата е 20 грама акробат, но при пръскане с ръчна помпа когато се пръскат насочено само зеленчуковите растения и на междуредията не пада почти нищо от препарата, квадратурата се намаля като се извади площта на междуредията. Де факто трябва да приготвиш работен разтвор от 8 грама акробат. Количеството вода за разтвора се определя от височината на растенията. Ако са голями - повечко вода. Сещаш се, че опръскването с ръчна помпа и с 20грама акробат е яко предозиране с всички негативни последствия и най вече увеличаване на карантинния срок. Винаги трябва да се съобразяваш с това когато пръскаш със системни препарати.

Тъпото е, че в агроаптеките ти казват - една капачка или една кибритена кутийка прах на 10 литра вода и пръскай. Ама за каква площ се отнася не казват. Това е защото там не работят хора с агротехническо образование, а ... Според мен трябва да е като в човешките аптеки - да работят само с нужното образование, за да могат да дават професионални съвети.

При контактните препарати не е толкова фатално. С хубаво измиване изчезват от плодовете и предозирането го усещаш само като преразход на средства. Накисването дето го цитира колегата се отнася само до измиване на останали контактни препарати. Обикновено при пръскане с тях се слагат так наречените омокрители. Това са неотровни вещества които помагат препарата да се разнесе по цялата площ и да образува защитен филм, а не да стои на капки и да остави част от растението незащитена. Отделно и задържа препарата по растенията при падане на слаби дъждове и роса. Затова се накисва, за да може омокрителя да се разтвори и да се отмие добре препарата добре. Аз за омокрител ползвам веро. Една чаена лъжичка на 5 литра вода.
Слагането на лимонов сок, ябълков оцет, сол, .... във водата за измиване както пише в линка от колегата.... ми за да е по .... модерно. Файда освен добавяне на аромат - йок. Накисването е достатъчно.

В заключение мога да кажа, че системни препарати се ползват когато има достатъчно време да мине карантината до беритба, а след това се ползват само контактни. Всеки който с това си изкарва хляба се съобразява с това и знае, че е по добре да предотвратиш , отколкото да се бориш с болест, а прекомерното пръскане само му оскъпява продукцията. Затова си имат и агрономи които им определят схемите за растителна защита - кога и с какво да се пръска. Нещата със съдържанието на пестициди са доказуеми и всеки внимава. Е не се отнася до домашните продукти на пазара където всичко зависи от знанията на съответната баба :wink: А преди проверяваха по пазарите, ама сега... май само вносните стоки при вноса(взависимостот това какси плаща вносителя :wink: ). Това са си даровете на демокрацията. Според мен не е редно да се сърдим, като ние си направихме такава държавата.

И gnt69, въздържай се да даваш съвети по въпроси по които си некомпетентен [-X

В заключение - за да не пръскаш, първо трябва да се научиш да пръскаш.
:partyman:
.
gnt69 - майстор
Може да не съм много компетентен но съм реалист. Колко препарати сме изконсумирали без да знаем, щото препаратите с малка карантина са скъпи а по пазарите се продава без контрол.
ivanovbg - майстор
Като си реалист ходи си вземи апартамент в Чернобил, че са без пари :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
gnt69 - майстор
Иванов ти пазаруваш ли зеленчуци. Или само от теб произведени консумираш.
ivanovbg - майстор
Ти си прави каквото искаш, но не давай некомпетентни съвети на другите. На чужд гръб и 100 тояги са малко. Ти ли ще му плащаш лечението ако се наложи?
Последна промяна от ivanovbg на ср юни 15, 2016 3:42 pm, променено общо 2 пъти.

Тема "Напръсках зеленчуците, 20 дни карантина, а те вече зреят" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: